ՀԱԿ –ը դեմ է ԼՂՀ ճանաչմանը
«Երկու տարի ու կես տարի է լսում եմ, թե հիմա ակտիվանալու է Ռոբերտ Քոչարյանը` ստեղծելով նոր երրորդ ուժ, սակայն ինչի՞ չի ստեղծվում»,-այսօր ասաց ՀԱԿ համակարգող Լեւոն Զուրաբյանը :
Սակայն, այնուամենայնիվ, ավելացնում է, որ եթե ստեղծվելու է նոր ակտիվ ուժ, որը նրանց օգնելու է իրենց պայքարում, ապա իրենք դեմ չեն լինի ողջունելու: Իսկ եթե այն իրականում փորձելու է շեղել այս պայքարը, որպես իշխանության պրոյեկտ, ապա ըստ Զուրաբյանի` պարզ է, որ իրենց քարոզչության կարիքն էլ չի լինի եւ ժողովուրդն անմիջապես կզգա դա:
Ինչ վերաբերում է արտահերթ ընտրություններին, ապա ՀԱԿ համակարգողը շարունակում է պնդել, որ իրենք այն համարում են ամենակենսական պահանջը ժողովրդի համար:
Անդրադառնալով Հայաստանի կողմից ԼՂՀ-ի անկախության ճանաչման հարցին` Լեւոն Զուրաբյանը նշում է, որ Հայաստանը պետք է ոչ թե ճանաչի ԼՂՀ անկախությունը, այլ պետք է անի այնպիսի քայլեր, որոնք կարող են նպաստել նրա միջազգային ճանաչման գործընթացին:
«Մի՞թե մտքի տիտան պետք է լինել՝ հասկանալու համար, որ եթե այսօր Հայաստանը ճանաչի ԼՂՀ անկախությունը, դրանով կառաջացնի համաշխարհային ռեակցիա՝ ուղղված Ադրբեջանի ջանքերի օժանդակմանը: Մի՞թե մտքի տիտան պետք է լինել` հասկանալու, որ դա միջազգային հանրությունը կընկալի որպես Հայաստանի կողմից մարտահրավեր եւ, բնականաբար, կտա համապատասխան պատասխան»,-համոզված է ՀԱԿ համակարգողը: Նա նաեւ վստահ է, որ ԼՂՀ անկախության միջազգային ճանաչման համար ամենակարեւոր քայլը կլինի միայն Ղարաբաղի բնակեցումն ու շենացումը:

«Два с половиной года постоянно слышу, что, мол, сейчас активизируется Роберт Кочарян, создаст новую третью силу. Почему же она никак не создается?»- сказал сегодня координатор АНК Левон Зурабян.
Тем не менее, однако, он добавляет, что, если будет создана новая активная сила, которая поможет им в их борьбе, то они будут не против и приветствуют ее. Если же в действительности будет сделана попытка увести эту борьбу в сторону - некий властный проект,- то, по словам Зурабяна, ясно, что потребности в их пропаганде не будет, и народ это сразу почувствует.
Что касается внеочередных выборов, то координатор АНК продолжает утверждать, что они считают это самым насущным требованием для народа.
Касаясь вопроса, связанного с признанием Арменией независимости НКР, Левон Зурабян отмечает: Армения должна не признавать независимость НКР, а предпринять такие шаги, которые могли бы способствовать процессу международного признания Нагорного Карабаха.
«Неужели надо быть титаном мысли, чтобы понять, что, если сегодня Армения признáет независимость НКР, то она тем самым вызовет мировую реакцию, направленную на содействие усилиям Азербайджана? Неужели надо быть титаном мысли, чтобы понять, что мировое сообщество воспримет это как вызов, брошенный Арменией, и, естественно, даст соответствующий ответ?»- убежден координатор АНК. Он также уверен, что важнейшим шагом для международного признания НКР будет только заселение и обустройство Карабаха.