Բաքվում փաստաթղթեր ստորագրվեցին
Երկօրյա պաշտոնական այցով Ադրբեջան ժամանած Ռուսաստանի նախագահ Դմիտրի Մեդվեդեւին եւ նրա կնոջը Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւն ու նրա կինը ընդունեցին նախ երեկոյան «Գյուլիստան» պալատում պաշտոնական ճաշի ժամանակ, հետո առավոտյան` նախագահական պալատում:
Արարողակարգային միջոցառումներից ու երկու երկրների պաշտոնական պատվիրակության անդամների հետ ողջագուրվելուց հետո Մեդվեդեւն ու Ալիեւը առանձնացել են` նեղ ձեւաչափով բանակցություններ անցկացնելու համար:
Հանդիպումը թեեւ նեղ շրջանակում էր, սակայն կողմերը քննարկել են հարցերի լայն շրջանակ:
Իլհամ Ալիեւը, ողջունելով այցը, ընդգծել է, որ Ադրբեջանն ու Ռուսաստանը մշտապես եղել են կարեւոր գործընկերներ թե տնտեսական, թե ռազմավարական ոլորտներում: «Ռուս-ադրբեջանական հարաբերությունները կարեւոր են ոչ միայն երկուստեք, այլեւ տարածաշրջանի համար: Ռուսաստանի հետ աճող փոխգործակցությունը Բաքվի համար շատ կարեւոր ու թանկ է»,-ասել է Իլհամ Ալիեւը:
ՌԴ նախագահ Դմիտրի Մեդվեդեւը իր հերթին նշել է, որ երկկողմ հանդիպումները ոչ միայն Ռուսաստանում եւ Ադրբեջանում, այլեւ միջազգային տարբեր ատյաններում լավագույն երաշխիք են հարաբերությունները ամրապնդելու համար:
«Ադրբեջանն ու Ռուսաստանը պետք է ամրապնդեն հատկապես տնտեսական համագործակցությունը»,-ասել է Մեդվեդեւը: Ռուսաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահները խոսել են նաեւ միջազգային հարցերից, մասնավորապես, Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացից:
Ալիեւը շնորհակալություն է հայտնել Ռուսաստանին` որպես ԵԱՀԿ ՄԽ անդամ բանակցային գործընթացում ներդրումների համար: Մեդվեդեւը նշել է, որ Մոսկվան կշարունակի ջանքերը խնդիրը խաղաղ լուծելու ուղղությամբ:
Առանձնազրույցից հետո Ալիեւն ու Մեդվեդեւը ստորագրել են մի շարք փաստաթղթեր: Մասնավորապես` «Պետական սահմանների մասին ռուս- ադրբեջանական պայմանագիր»-ը ու 2011-2012 թվականներին ադրբեջանական գազի մատակարարումը Ռուսաստան ավելացնելու մասին համաձայնագիրը:

Прибывшего в Азербайджан с двухдневным официальным визитом президента России Дмитрия Медведева и его супругу президент Азербайджана Ильхам Алиев и его супруга приняли сначала во дворце «Гюлистан» на официальном обеде, а затем утром - в Президентском дворце.
После церемониальных мероприятий и объятий с членами официальных делегаций обеих стран, Медведев и Алиев уединились для переговоров в узком формате. Хотя встреча и была в узком формате, но круг обсуждаемых сторонами вопросов был широким.
Приветствовав визит, Ильхам Алиев подчеркнул, что Азербайджан и Россия постоянно были важными партнерами как в экономической, так и в стратегической сферах. «Российско-азербайджанские отношения важны не только обоюдно друг для друга, но и для региона. Растущее взаимодействие с Россией очень важно и дорого для Баку»,- сказал Ильхам Алиев.
В свою очередь, президент РФ Дмитрий Медведев отметил, что двусторонние встречи не только в России и Азербайджане, но и в различных международных инстанциях - наилучшая гарантия для укрепления отношений.
«Азербайджан и Россия должны крепить особенно экономическое сотрудничество»,- сказал Медведев. Президенты России и Азербайджана говорили также о международных вопросах, в частности, о процессе урегулирования карабахского конфликта.
Алиев поблагодарил Россию как члена Минской группы ОБСЕ за вклад в переговорный процесс. Медведев отметил, что Москва продолжит усилия по мирному разрешению проблемы.
После беседы с глазу на глаз Алиев и Медведев подписали ряд документов. В частности, Российско-азербайджанский договор о государственных границах и Соглашение об увеличении поставок азербайджанского газа в Россию в 2011-2012 гг,