ԵՄ-ն եւ ԵՄ երկրները պետք է նույն լեզվով խոսեն
«Հայաստանի եվրոպացի բարեկամներ» ընկերակցությունը /EuFoA/ Եվրամիությունը նամակով կոչ է արել աջակցել ԵԱՀԿ Մինսկի Խմբի` ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հարցում միջնորդական առաքելությանը, չնայած այն բանի, որ Ադրբեջանը ՄԱԿ-ի Գլխավոր Վեհաժողով է ներկայացրել «Իրավիճակը Ադրբեջանի գրավյալ տարածքներում» բանաձեւի նախագիծը:
Այն քննարկվելու է սեպտեմբերի 9-ին: Քվեարկությանը մասնակցելու են նաեւ ԵԱՀԿ Մինսկի Խմբի համանախագահող երկրների` Ռուսաստանի, Ֆրանսիայի եւ ԱՄՆ-ի ներկայացուցիչները: Սակայն, EuFoA-ի աղբյուրները հայտնել են, որ Եվրամիության անդամ շատ երկրների դիրքորոշումը հարցի վերաբերյալ հստակ եւ պարզ չէ:
«ԵԱՀԿ ՄԽ-ն է այն միակ կառույցը, որը գործունեություն է իրականացնում միջազգային միջնորդական առաքելության մանդատով եւ երկար ճանապարհ է հարթել ղարաբաղյան հարցում: Այս գործընթացը ունի շատ նրբություններ ու ես հույս ունեմ, որ Եվրամիության երկրները համընդհանուր դիրքորոշմամբ հանդես կգան քվեարկության ժամանակ: Հուսով եմ, որ այդ երկրների ներկայացուցիչները եւ ԵՄ գլխավոր քարտուղար Աշթոնը կհամաձայնեցնեն իրենց դիրքորոշումը եւ թույլ չեն տա վտանգել ԵԱՀԿ ՄԽ-ի գործունեությունը»,-ասված է EuFoA-ի գլխավոր քարտուղար Մայքլ Քամբեքի նամակում:
Ըստ նրա, թեեւ այս բանաձեւը առաջին հայացքից անվնաս է, բայց նախաձեռնությունը արդեն իսկ հղի է լուրջ վտանգներով: Դրանցից նա առանձնացրել է այն, որ Ադրբեջանը հարցը այլ հարթակ տեղափոխելով ոչ միայն ստիպում է ամեն ինչ սկսել նորից, այլեւ աջակցություն է ակնկալում իսլամական երկրներից, որոնք ներկայացուցիչներ ունեն այլ կառույցներում:
Վտանգներից մեկն էլ EuFoA-ն համարում է այն, որ կխորտակվի ԵԱՀԿ ՄԽ միջնորդական գործընթացը, որը հասնում է հանգուցալուծման: Երրորդ վտանգն այն է, որ ադրբեջանական բանաձեւի տեքստը ադրբեջանական լույսի ներքո է գրված, հատկապես, տարածքային ամբողջականության առումով:

Ассоциация «Европейские друзья Армении» (EuFoA) направила письмо Евросоюзу с призывом оказать содействие посреднической миссии Минской группы ОБСЕ в вопросе урегулирования карабахского конфликта, несмотря на то, что Азербайджан внес на Генеральную Ассамблею ООН проект резолюции «Ситуация на оккупированных территориях Азербайджана».
Резолюция будет обсуждаться 9 сентября. В голосовании примут также участие представители стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ - Росси, Франции и США. Однако представители EuFoA сообщили, что позиция многих стран - членов Евросоюза по этому вопросу пока не определилась.
«Минская группа ОБСЕ - та единственная структура, которая осуществляет деятельность по мандату международной посреднической миссии, и прошла уже долгий путь по карабахской проблеме. У этого процесса есть много нюансов, и я надеюсь, что страны Евросоюза выступят во время голосования с единой позиции. Надеюсь, что представители этих стран и Генеральный секретарь СЕ Эштон согласуют свои позиции и не позволят поставить деятельность МГ ОБСЕ под угрозу»,- говорится в письме Генерального секретаря EuFoA Майкла Камбека.
По его словам, хотя эта резолюция на первый взгляд и безопасна, однако инициатива уже чревата серьезными опасностями. Среди них он выделил ту, что Азербайджан, переводя вопрос в другу плоскость, не только заставляет всё начать сначала, но и рассчитывает на содействие исламских государств, которые имеют в этой организации своих представителей.
Еще одной опасностью EuFoA считает то, что будет подорван посреднический процесс МГ ОБСЕ, который ведет к разрешению проблемы. Третья опасность - текст азербайджанской резолюции составлен с азербайджанских позиций, особенно в плане территориальной целостности.