«Ադրբեջանցիները կոծկում են իրական զոհերի թիվը»
Օգոստոսի 31-ի վաղ առավոտյան Վերին Չայլու գյուղի շրջանում ադրբեջանական դիվերսիայի ժամանակ հրազենային վերք ստացած ԼՂՀ ՊԲ շարքային զինծառայող, 1991թ. ծնված Ռուդիկ Թովմասի Մանասերյանի վիճակը բժիշկները գնահատում են բավարար: Զինծառայողը ներկայումս Ստեփանակերտի զինվորական հոսպիտալում է:
Այս մասին «Ա1 +»-ին հաղորդեց ԼՂՀ Պաշտպանության բանակի մամլո խոսնակ Սենոր Հասրաթյանը:
Հիշեցնենք, որ օգոստոսի 31-ի լուսաբացին, ժամը 6:30-ի սահմաններում ղարաբաղա-ադրբեջանական զորքերի շփման գոտու հյուսիս-արևելյան ուղղությամբ (Վերին Չայլու գյուղի շրջանում) տեղակայված հայկական դիրքերից մեկի վրա հակառակորդի կողմից ձեռնարկվել է դիվերսիոն գործողության փորձ: Այն, սակայն, տապալվել է:
Մինչդեռ այսօր Ադրբեջանի Պաշտպանության նախարարությունը հակառակ բնույթի տեղեկություն է տարածել` հայտարարելով, թե դիվերսիան կազմակերպել են հայերը եւ տվել 3 զոհ ու բազմաթիվ վիրավորներ: Ըստ Ադրբեջանի ՊՆ-ի` զոհվել են նաեւ 2 ադրբեջանցի զինծառայողներ:
Այս տեղեկությունը Սենոր Հասրաթյանը համարեց ստահոդ:
«Դա ապատեղեկատվություն է, ինչը ադրբեջանցիները անում են մշտապես: Մերձամարտի ընթացքում հակառակորդը հետ է շպրտվել: Նախնական տվյալներով, ադրբեջանցիների կորուստների թիվը 7-ն է: Հայկական կողմում նրանք դիակներ չեն թողել, այլ իրենց հետ քարշ տալով` տարել են: Կրկին նախնական տեղեկություններով, նրանք ունեն ծանր վիրավորներ: Համոզված եմ,որ Ադրբեջանի ԶԼՄ-ները մի քանի օր հետո հայտարարելու են ղարաբաղա-ադրբեջանական զորքերի շփման գոտում հրադադարի ռեժիմի խախտումների ու զոհերի մասին, որպեսզի կարողանան կոծկել երեկվա իրական զոհերի թիվը»,-ասաց նա:
Սենոր Հասրաթյանը նաեւ հայտնեց, որ ներկայում ղարաբաղա-ադրբեջանական զորքերի շփման գոտու ողջ երկայնքով վիճակը վերահսկվում է ԼՂՀ ՊԲ-ի կողմից «Թեեւ հրադադարը այստեղ ամեն օր խախտվում է, օրինակ, գիշերվա ընթացքում 35 անգամ խախտվել է, սակայն կարող եմ ասել, որ ադրբեջանցիների յուրաքանչյուր դիվերսիա համազոր պատասխանի կարժանանա»,-ասաց ԼՂՀ ՊԲ մամլո խոսնակը:

Состояние рядового АО НКР Рудика Товмасовича Манасеряна, 1991 г. рожд., получившего огнестрельное ранение во время азербайджанской диверсии рано утром 31 августа в районе села Верин Чайлу, медики оценивают как удовлетворительное. В настоящее время военнослужащий находится в Степанакертском военном госпитале.
Об этом «А1+» сообщил пресс-секретарь армии обороны НКР Сенор Асратян.
Напомним, что на рассвете 31 августа, около 6.30 утра, противник предпринял попытку диверсионного проникновения на одну из позиций армянских частей в северо-восточном направлении (в районе села Верин Чайлу) зоны соприкосновения карабахских и азербайджанских войск. Однако эта попытка провалилась.
Между тем, сегодня Министерство обороны Азербайджана распространило информацию противоположного содержания, заявив, что диверсию организовали армяне, и у них трое погибших и многочисленные раненые. Сообщается, что погибли также двое азербайджанских военнослужащих.
Эту информацию Сенор Асратян расценил как вымысел.
«Это - дезинформация, что азербайджанцы делают постоянно. В ближнем бою противник был отброшен назад. По предварительным данным, азербайджанцы потеряли 7 человек. На армянской стороне они трупов не оставили, а оттащили их с собой. Опять же по предварительным сведениям, у них есть и тяжелораненые. Убежден, что через несколько дней азербайджанские СМИ объявят о нарушениях режима перемирия в зоне соприкосновения карабахских и азербайджанских войск и о жертвах, чтобы скрыть реальное число вчерашних жертв»,- сказал он.
Сенор Асратян также сообщил, что сейчас ситуация в зоне соприкосновения карабахских и азербайджанских войск контролируется Армией обороны НКР. «Хотя перемирие там нарушается каждый день - к примеру, ночью оно было нарушено 35 раз,- могу сказать, что любая диверсия азербайджанцев получит адекватный ответ»,- сказал пресс-секретарь АО НКР.