Կոսովոն կարող է նախադեպ լինել
Ադրբեջանը զգուշանում է Սերբիայի նման հարցը իրավական դաշտ տանելուց, որովհետեւ իրավական ոչ մի կտոր հիմք չունի Ղարաբաղը հռչակելու որպես իր տարածքի մի մաս: Նման համոզման է Հայ դատի գրասենյակի ղեկավար Կիրո Մանոյանը: Ըստ նրա` Ղարաբաղը խորհրդային օրենքներով Ադրբեջանի կազմից դուրս է եկել եւ դատարան դիմելու կարիք չկա:
Ինչ վերաբերվում է Հաագայի դատարանի Կոսովոյի անկախության հռչակման վերաբերյալ որոշմանը, ապա Կիրո Մանոյանը համամիտ չէ ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալի արտահայտած այն մտքին, թե դա նախադեպ լինել չի կարող. «Եթե դա ասել է որպես համալսարանի դասախոս, պետք է աշխատանքից ազատեին, համոզված եմ, որ հաջորդ նման խնդրի դեպքում միջազգային դատարանը հղում է անելու այս որոշմանը»:
Կիրո Մանոյանը զարմացած է դատարանի որոշումից հետո ԼՂՀ հանգստության վրա. «Արցախը չհասկացա, հավաք պետք է աներ, չարեց: Սա այն դեպքն է, որ Արցախի ձայնը հնարավորինս պետք է բարձր լսվի ոչ թե մինչեւ Երեւան, այլ Երեւանից այն կողմ: Այն, որ կուսակցությունները հայտարարություն կատարեցին, որ նախագահը հայտարարություն կատարեց, բավարար չէր: Պետք էր միջազգային լրատվամիջոցների ուշադրությունը կենտրոնացնել Ղարաբաղի վրա»:
Անդրադառնալով Հայաստանի ԼՂՀ անկախության ճանաչմանը` նկատեց, որ դեռ ժամանակը չէ. «Ճիշտ չէ ասել, որ Հայաստանը չի ճանաչել, ճիշտ չի ասել, որ դե յուրե ճանաչել է: Դե ֆակտոյից մի քիչ էլ ավել ճանաչել ենք, որովհետեւ ունենք միջպետական պայմանագիր: Հայաստանի կողմից ճանաչումը կհեշտացնի մյուսների կողմից ճանաչումը, սակայն դա չի նշանակում, որ անպայման այսօր այս պահին Հայաստանը ճանաչի»:
Ապա ավելացնում է, որ եթե բանակցությունները մտնեն փակուղի, պարզ է` Հայաստանը պետք է անմիջապես ճանաչի. «Այսօրվա ճանաչումը կարող է դիտվել Հայաստանի կողմից խոչընդոտող քայլ»:
Իսկ համապատասխան մարմիններին Կիրո Մանոյանը կոչ է անում անընդհատ շեշտել եւ հիշեցնել միջազգային քաղաքական շրջանակներին Արցախի խնդրի հոլովույթները. «Մարդիկ սկսել են մոռանալ կամ նոր մարդիկ են եկել այդ ժամանակ որպես քաղական դերակատարներ եւ խոսում են մի քիչ այլ ձեւով»:

Азербайджан опасается переносить подобный вопрос в правовое поле, как это сделала Сербия, потому что у него нет никаких юридических прав провозглашать Карабах частью своей территории. В этом убежден руководитель офиса Айдата Киро Маноян. По его словам, Карабах вышел из состава Азербайджана по советским законам, и обращаться в суд нет нужды.
Что касается решения Гаагского суда о провозглашении независимости Косово, то Киро Маноян не согласен с той мыслью, выраженной заместителем госсекретаря США,, что это не может быть прецедентом: "Если он сказал это как университетский преподаватель, то его надо было бы уволить. Убежден, что при следующем подобном случае Международный суд сошлется на это решение".
Киро Манояна удивляет спокойствие Нагорного Карабаха после решения суда: "Непонятно, Арцах должен был провести митинг, но он этого не сделал. Этот - тот случай, когда голос Арцаха должен звучать по возможности не только в Ереване, но и по ту сторону Еревана. Того, что партии и президент сделали заявления, недостаточно. Нужно было сконцентрировать на Карабахе внимание международных средств масс-медиа".
Затронув признание Арменией независимости НКР, Маноян заметил, что пока не время это делать: "Неверно говорить, что Армения не признала, неверно говорить, что признала де-юре. Мы признали даже немного поболее де-факто, потому что имеем международный договор. Признание со стороны Армении облегчит признание со стороны остальных, однако это не означает, что Армения должна признать непременно сегодня".
Затем он добавил, что, если переговоры зайдут в тупик, Армения должна будет немедленно признать НКР: "А сегодняшнее признание может рассматриваться как препятствующий шаг со стороны Армении".
Соответствующие органы Киро Маноян призывает постоянно акцентировать и напоминать международным политическим кругам нюансы Арцахской проблемы: "Люди начали забывать, или пришли новые люди в качестве политических исполнителей, и они говорят несколько иначе".