Տեր-Պետրոսյանը թոշակառու է, Քոչարյանը` ո՞ չ
«Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը վաղուց է գնացել թոշակի, բայց ինչպես ՀՀ ցանկացած քաղաքացի իրավունք ունի կարծիք հայտնելու»,-գտնում է ՀՀԿ խմբակցության ղեկավար Գալուստ Սահակյանը: Թոշակառու Ռոբերտ Քոչարյանի մասին սակայն նա այլ կարծիքի է. «Նա արարող նախագահ է եղել, եւ չի հրաժարվել իր պոստից, մինչեւ վերջ մնացել է եւ իր առջեւ դրված խնդիրները լուծել է»:
Գալուստ Սահակյանը վստահ է, որ չկա Տեր-Պետրոսյան-Սարգսյան հաշտեցման գործընթաց, որովհետեւ այդպիսի բաները գաղտնի չեն արվում: Բացի այդ Տեր-Պետրոսյանի հետ այսօրվա իշխանությունը որեւէ ընդհանրություն չի տեսնում, հատկապես ՀՀՇ 16-րդ համագումարից հետո:
«Մենք ասում ենք, բացառվում է Ղարաբաղը Ադրբեջանի կազմում, իսկ այդ համագումարում ասում են. դե լավ ոչինչ, թող լինի, մի քիչ լավ ձեւով, որպեսզի Հայաստանի զարգացումը ապահովվի: Այսինքն, գաղափարապես, հասարակության առջեւ երկու գաղափարները իրար հակառակ գնացին միանգամից»,-ասաց Գալուստ Սահակյանը:
Խորհրդարանական մեծամասնության ղեկավարը Հայաստանի քաղաքական դաշտում ընդդիմություն չի տեսնում եւ եթե նախկինում վստահ էր, որ ՀՀՇ -ն առանձին ընտրություններին մասնակցելու դեպքում կհաղթեր, իսկ ՀԱԿ-ը` ոչ, ապա այսօր փոխել է կարծիքը. «ՀՀՇ-ն հիմա կամ չկա, կամ փոխվում է, իսկ դրա համար ժամանակ է պետք, այսօր ոչ ՀՀՇ-ն կանցնի, ոչ ՀԱԿ-ը»:
ՀՀԿ խմբակցության ղեկավար Գալուստ Սահակյանը վստահ է, որ առաջիկա խորհրդարանական ընտրություններում խորհրդարան կմտնեն այն ուժերը, որոնք խորհրդարանում են, բացառություն կարող է կազմել «Ժառանգությունը»:
ՀՀԿ փոխնախագահը գոհ է գործող կառավարությունից, որը կարողացավ ճգնաժամ հաղթահարել, բայց նրա համար անգերազանցելի է Անդրանիկ Մարգարյանի եւ Սերժ Սարգսյանի ղեկավարած կառավարությունը. «Նրանք այնպիսի պետական չինովնիկների կերպար կերտեցին, որ դա հաղթահարել ոչ մեկին չի հաջողվի»:
Ի դեպ, Գալուստ Սահակյանը այնքան էլ լուրջ չի վերաբերում Քոչարյանին Հաագայի միջազգային դատարանում դատի տալու փաստին. «Հաագայի դատարանը որոշեց, որ Կոսովոն անկախ է, բայց չորոշեց, որ Ղարաբաղը անկախ է, էնպես որ, Հաագա խոսքը ժողովրդի մեջ կարող է առաջացնել տպավորություն, որ երկրից դուրս դատարան կա, մահակ կա, որ բոլորին դուր կգա: Դա ծիծաղելի դրսեւորումներ են, եւ չեմ կարծում, որ քաղաքական գործիչները պետք է լուրջ արձագանքեն դրան»:

"Левон Тер-Петросян давно вышел на пенсию, и, как любой гражданин РА, он имеет право выражать свое мнение",- считает руководитель парламентской фракции РПА Галуст Саакян. О пенсионере Роберте Кочаряне он, однако, иного мнения: "Он был созидающим президентом, и он не отказался от своего поста, остался до конца и решил поставленные перед ним задачи".
Галуст Саакян уверен, что нет процесса примирения "Тер-Петросян - Саргсян", потому что такие вещи тайком не делаются. Кроме того, нынешние власти не видят с Тер-Петросяном какой-либо общности, особенно - после 16-го съезда АОД.
"Сегодня мы говорим: существование Карабаха в составе Азербайджана исключено, а на этом съезде говорят: ничего, пусть остается так, в немного лучшем виде, чтобы обеспечить развитие Армении. То есть, перед обществом одновременно предстали две противоречащие друг другу идеологии",- сказал Галуст Саакян.
Руководитель парламентского большинства не видит оппозиции в политическом поле Армении, и если ранее он был уверен, что при некотором участии в выборах АОД мог бы победить, то сегодня он поменял свое мнение: "Сейчас АОДа либо нет, либо он меняется, а для этого нужно время. Сегодня не пройдут ни АОД, ни АНК".
Галуст Саакян уверен, что по итогам предстоящих парламентских выборов в парламент войдут те силы, которые там уже есть, исключение может составить "Наследие".
Зампредседателя РПА доволен действующим правительством, которое смогло преодолеть кризис, но для него непревзойденным остается правительство, которое возглавляли Андраник Маргарян и Серж Саргсян. "Они создали такой образ государственного чиновника, преодолеть который никому не удастся".
Кстати, Галуст Саакян не очень серьезно относится к иску против Кочаряна, поданному в Гаагский международный суд: "Гаагский суд решил, что Косово независимо, но не решил, что независим Карабах, так что слово "Гаага" может создать у народа впечатление, что за пределами страны есть суд, дубинка, которая понравится всем. Это - смешные проявления, я не считаю, что политические деятели должны серьезно реагировать на это".