ՀԱԿ-ում համարում են սադրանք
Այս ենթատեքստում են տեսնում նաեւ հուլիսի 21-ին ՀՀ ոստիկանության Կենտրոնի բաժնում հարուցված քրեական գործը, որով անցնող թե տուժողը` նախկին քաղբանտարկյալ Քրիստափոր էլազյանը եւ թե մեղադրյալները`ազատամարտիկ, նախկին քաղբանտարկյալ Հովհաննես Հարությունյանն ու Առաքել Սեմիրջյանը ՀԱԿ-ի անդամներ են:
Էլազյանը հայտարարել է, թե հուլիսի 19-ին Կոնգրեսի կենտրոնական գրասենյակում Հովհաննես Հարությունյանն ու Առաքել Սեմիրջյանն իրեն ծեծի են ենթարկել: Մամուլում հրապարակված լուրերի համաձայն` Էլազյանը ֆինանսական խնդիրներ է ունեցել եւ պարբերաբար գումար է պահանջել Կոնգրեսից:
«Քանի որ մենք պարբերաբար գործում ենք իշխանությունների կողմից մշտական սադրանքների մթնոլորտում, ՀԱԿ-ն ունի իր մարտավարությունը` նման դեպքերում մենք բոլոր հարցերի պատասխանները տալիս ենք դռնբաց դատական նիստի ընթացքում»,-«Ա1+»-ին ասաց ՀԱԿ-ի Քաղբանտարկյալների իրավական աջակցության կենտրոնի անդամ Արմեն Խաչատրյանը:
Նա նաեւ հայտնեց, որ Առաքել Սեմիրջյանն առանց ծանուցագիր ներկայացել է Ոստիկանության Երեւանի քաղաքային վարչություն եւ մասնակցել քննչական գործողությունների` նախաքննության մարմնին աջակցելու համար:

В АНК это считают провокацией
В этом контексте видят и уголовное дело, возбужденное 21 июля в отделе "Центр" Полиции РА. Как пострадавший - бывший политзаключенный Христофор Элазян, так и обвиняемые - азамартик, бывший политзаключенный Ованес Арутюнян и Аракел Семирджян, проходящие по этому делу, являются членами АНК.
Элазян заявил, что Ованес Арутюнян и Аракел Семирджян избили его 19 июля в центральном офисе АНК. Согласно опубликованным в прессе сообщениям, у Элазяна были финансовые проблемы, и он периодически требовал у Конгресса денег.
"Поскольку мы регулярно действуем в атмосфере постоянных провокаций со стороны властей, у АНК есть своя тактика: в подобных ситуациях мы даем ответы на все вопросы в ходе открытого судебного заседания",- сказал "А1+" член Центра правового содействия политзаключенным АНК Армен Хачатрян.
Он также сообщил, что Аракел Семирджян без уведомления явился в Ереванское городское управление полиции и участвовал в следственных действиях для оказания содействия органу предварительного расследования.