Վերաքննիչ դատարանն, ըստ էության, այսօր սրբագրեց Նիկոլ Փաշինյանի նկատմամբ Կենտրոն-Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանի կայացրած որոշումը: Անփոփոխ թողնելով ընդհանուր իրավասության դատարանի որոշումը` 7 տարի ազատազրկումը, վերաքննիչը այսօր համաներում կիրառեց Նիկոլ Փաշինյանի չկրած պատժի նկատմամբ:
«Սա խայտառակ, ապօրինի որոշում է: ՀՀ դատարաններից այլ որոշում հնարավոր չէ ակնկալել, սակայն ամեն անգամ մտածում ենք, որ դատարանները վերջին հաշվով կհիշեն իրենց առաքելությունը եւ արդարադատություն իրականացնեն: Փաշինյանի նկատմամբ համաներում պետք է կիրառեր դեռ առաջին ատյանի դատարանը: Մենք ոչ թե համաներում էինքն ակնկալում, այլ արդարացման որոշում, քանի որ Փաշինյանը որեւէ հանցանք չի կատարել» ,- Վերաքննիչի վճռի հրապարակումից հետո այսօր «Ա1+»-ին ասաց Փաշինյանի պաշտպան Լուսինե Սահակյանը: Համաներումը Փաշինյանի նկատմամբ կկիրառվի Վերաքննիչ դատարանի վճիռը օրենքի ուժ ստանալու դեպքում: Իսկ երբ Վերաքննիչի որոշումը օրենքի ուժ կստանա, հստակ դժվար է ասել, քանի որ փաստաբանները պատրաստվում են այն բողոքարկել Վճռաբեկ դատարան:
Լուսինե Սահակյանի կարծիքով` 2008թ. մարտի 1-ի գործերով դատապարտող որոշումներ կայացնելով` դատարանները կատարել են հանցագործություններ: Ի դեպ, Նիկոլ Փաշինյանի դատավճիռն այսօր հրապարակվեց մեղադրողների բացակայությամբ: «Մեղադրողները չէին ներկայացել, քանի որ նրանք համոզված էին, որ Վերաքննիչը անփոփոխ է թողնելու առաջին ատյանի որոշումը եւ նրանց բողոքը ձեւական էր»,- մեկնաբանեց տիկին Սահակյանը: Դատախազությունը եւս բողոք էր ներկայացրել` չհամաձայնվելով ընդհանուր իրավասության որոշման այն հատվածի հետ, որով 316-րդ հոդվածի առաջին մասով Փաշինյանն արդարացվել էր:
Վերաքննիչի բողոքից վրդովված` դահլիճում ներկաններին փորձեց հանգստացնել Նիկոլ Փաշինյանը. «Գլուխներդ բարձր, դուխներդ տեղը: Մենք հաղթելու ենք: Պայքար, պայքար մինչեւ վերջ»: Վերաքննիչի վճռին ավելի կտրուկ արձագանքեցին դատարանի բակում հավաքվածները: «Ամոթ, ամոթ», «Դատվելու եք», -վանկարկում էին հավաքվածները: Նախկին քաղբանտարկյալ Վարդգես Գասպարին սկսեց վանկարկել «Սերժիկ, մարդասպան»: Ոստիկանները իրենց օպերատորին պատվիրեցին տեսագրել Գասպարին , սակայն դրանից Գասպարին ավելի ոգեւորեց, իսկ երբ ոստիկանները որոշեցին քայլեր ձեռնարկել Գասպարին լռեցնելու համար` նույն վանկարկումը սկսեցին կրկնել դատարանի բակում բոլոր հավաքվածները:

Выше голову, крепче дух!
Апелляционный Суд, по сути, утвердил приговор Николу Пашиняну со стороны суда общей юрисдикции общины Кентрон-Норк-Мараш, оставив неизменной меру наказания - 7 лет лишения свободы, и применил амнистию к еще не отбытому заключенным сроку наказания.
«Это позорное, незаконное решение! Иного от армянского суда ожидать не следовало, но каждый раз мы думаем, что суды в конечном итоге вспомнят о своем истинном предназначении и осуществят правосудие. Амнистию по отношению к Пашиняну должен был применить еще суд первой инстанции. Мы ожидали не амнистии, а оправдательного вердикта, поскольку Пашинян не совершал никакого преступления», - сказала в беседе с «А1+» адвокат Пашиняна Лусине Саакян, после оглашения вердикта Апелляционного суда, - «амнистия по отношению к Пашиняну будет применена после вступления в силу решения Апелляционного Суда. Когда это произойдет, трудно сказать, так как мы собираемся обжаловать это решение в Кассационном Суде».
По мнению Лусине Саакян, вынося обвинительные приговоры по делам 1 марта 2008 года, суды совершают преступление. Кстати и сегодня, приговор Николу Пашиняну был вынесен в отсутствие стороны обвинения. «Обвинители не явились, так как были уверены, что Апелляционный Суд оставит приговор суда первой инстанции неизменным, а поданный с их стороны протест носил формальный характер»,- прокомментировала госпожа Саакян. Протест прокуратуры был предъявлен ввиду того, что Пашинян был оправдан по статье 316.
Пытаясь успокоить возмущение присутствующих при оглашении приговора суда людей, Никол Пашинян обратился к ним: «Выше голову, крепче дух! Мы победим! Борьба, борьба, до конца!»: