Վերաքննիչ քրեական դատարանն այսօր հրապարակեց «Հայկական ժամանակ» օրաթերթի գլխավոր խմբագիր Նիկոլ Փաշինյանի գործով դատավճիռը: Դատարանը`Սերժիկ Ավետիսյանի նախագահությամբ, որոշեց մերժել փաստաբանների և մեղադրողների վերաքննիչ բողոքները, իսկ «Համաներում հայտարարելու մասին» որոշմամբ` պատիժը կիսով չափ կրճատեց:
Հիշեցնենք, որ Կենտրոն և Նորք-Մարաշ համայնքների ընդհանուր իրավասության դատարանը Նիկոլ Փաշինյանին մեղավոր էր ճանաչել ՀՀ ՔՕ 225-րդ հոդվածի առաջին մասով` զանգվածային անկարգություններ կազմակերպելու մեղադրանքով, իսկ 316-րդ հոդվածի առաջին մասով` իշխանության ներկայացուցչի նկատմամբ բռնություն գործադրելու մասով ընդհանուր իրավասության դատարանը նրան արդարացրել էր:
Վերաքննիչ դատարանից արդարացման դատավճիռ էին ակնկալում Նիկոլ Փաշինյանի պաշտպանները, իսկ դատախազը պահանջել էր Նիկոլ Փաշինյանին մեղավոր ճանաչել նաեւ 316 հոդվածով:
Հիշեցնենք, որ վերջերս ՀՀ գկլխավոր դատախազ Աղվան Հովսեփյանն «Ա1+»ի հարցին, թե կարելի է ակնկալել համաներում, պատասխանեց, որ եթե Նիկոլի նկատմամբ համաներում չկիրառեն, դատախազությունը կբողոքարկի:

Суд, по председательством Сержика Аветисяна, решил отклонить кассационные жалобы адвокатов и прокуратуры, а по «Положению об амнистии», сократил срок наказания наполовину.
Напомним, что по решению суда общей инстанции Кентрон-Норк-Мараш признал Никола Пашиняна виновным по части первой статьи 225 УК РА (организация массовых беспорядков), а по части первой статьи 316 УК РА (применение насилия в отношении представителя власти), обвиняемого оправдал.
Защитники Никола Пашиняна ожидали от Апелляционного Суда оправдательного приговора, а прокуратура требовала осудить Никола Пашиняна также и по статье 316.
Недавно, на вопрос «А1+» о том, можно ли ожидать амнистии в отношении Никола Пашиняна, Генпрокурор Агван Овсепян ответил, что в противном случае Генпрокуратура опротестует подобный вердикт суда.
Суд своим решением предотвратил возможный «протест» прокуратуры.
Апелляционный уголовный суд обнародовал вердикт по делу главного редактора газеты "Айкакан жаманак" Никола Пашиняна.