ԵԱՀԿ նախագահը կժամանի Հայաստան
Մարտի 10-ի երեկոյան Հայաստան կժամանի ԵԱՀԿ Խորհրդարանական վեհաժողովի նախագահ Ժոաո Սոարեշի գլխավորած պատվիրակությունը:
Նախանշված են նրա հանդիպումները ՀՀ եւ ԼՂՀ իշխանությունների, ինչպես նաեւ Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Երկրորդ Ամենայն Հայոց կաթողիկոսի հետ, ինչպես նաեւ այց 1915 թ. Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիր: Հայաստան այցի երկրորդ օրը Ժոաո Սոարեշի գլխավորած պատվիրակությունը կմասնակցի ՆԱՏՕ ԽՎ Ռոուզ -Ռոթ սեմինարին:
ԵԱՀԿ Խորհրդարանական Վեհաժողովի նախագահ Ժոաո Սոարեշը տարածաշրջանային այցը սկսել է Վրաստանից: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նա հայտարարել է, որ Վրաստան երկօրյա այցի շրջանակում նախատեսում է հանդիպել Վրաստանի իշխանությունների եւ ընդդիմության հետ: «Փորձելու ենք խորհրդարանական մակարդակում գտնել Վրաստանի առաջ ծառացած բոլոր խնդիրների լուծումը»,-ասել է նա:
Ժոաո Սոարեշը նախ հանդիպել է Վրաստանի Եվրաինտեգրման հարցերով պետնախարար Գեորգի Բարամիձեի հետ, իսկ հանդիպումից հետո հայտարարել, որ ԵԱՀԿ դիտորդները վերադառնալու են Վրաստան.
«Այդ հարցի շուրջ կոնսենսուսի հասնելու համար ԵԱՀԿ-ն շարունակելու է պայքարը»,- ասել է նա:
Հիշեցնենք, որ ԵԱՀԿ դիտորդների առաքելությունը Վրաստանում պաշտոնապես ավարտեց 2009 թվականի հունիսի 30-ին, երբ Ռուսաստանը վետո դրեց Վրաստանում ԵԱՀԿ մանդատի երկարաձգման վրա:
Սոարեշը, միաժամանակ, նշել է, որ իր ղեկավարած կառույցը մեծ ուշադրություն է դարձնում Վրաստանում փախստականների հարցերին եւ ինքը մտադիր է այցելել Զերովանի կոչվող տարածք, որտեղ բնակվում են Ցխինվալիի փախստականները:
ԵԱՀԿ ԽՎ ղեկավարը հանդիպել է նաեւ Վրաստանի խորհրդարանի փոխխոսնակ Գիգի Ցերետելիի հետ: Վերջինը նրա հետ հանդիպումից հետո հայտարարել է, որ ամռանը Օսլոյում նախանշված ԵԱՀԿ Խորհրդարանական Գագաթաժողովի ժամանակ հնարավոր է Աբխազիայի եւ Հարվային Օսիայի տարածքների առնչությամբ ընդունվի հատուկ բանաձեւ:
ԵԱՀԿ ԽՎ ղեկավարի տարածաշրջանային այցի վերջին կանգառը Բաքուն է,ուր նա կհանդիպի նաեւ Ադրբեջանի նախագահի հետ:
Ավելացնենք, որ սա ԵԱՀԿ ԽՎ նախագահի պաշտոնում Ժոաո Սոարեշի Հարավկովկասյան տարածաշրջան առաջին այցն է: Նրա գլխավորած պատվիրակության անդամների թվում է Վրաստանի եւ ԼՂ հարցերով ԵԱՀԿ ԽՎ հատուկ ներկայացուցիչ Գորան Լենմարկերը:

Председатель ПА ОБСЕ посетит Армению
10 марта в Ереван прибывает делегация Парламентской ассамблеи ОБСЕ под руководством ее председателя Жоао Соареша.
Ожидаются его встречи с властями РА и НКР, а также с католикосом Гарегином II. Делегация посетит мемориальный комплекс геноцида 1915 года Цицернакаберд. Во второй день визита делегация примет участие в организованном под эгидой НАТО семинаре Роуз-Рот.
Визит председателя Парламентской ассамблеи ОБСЕ Жоао Соареша начался в Грузии. Сегодня во время встречи с представителями прессы он заявил, что в ходе двухдневного визита в Грузию планирует встретиться с властями и оппозицией. «Мы попробуем найти парламентский способ разрешения, стоящих перед Грузией задач»,- сказал он.
Жоао Соареш встретился с госминистром по Евроинтеграции Георгием Барамидзе, после которой заявил, что европейские наблюдатели вернутся в Грузию. «Борьба за консесус в этом вопросе в ОБСЕ продолжится»,- сказал он.
Напомним, что наблюдательная миссия ОБСЕ в Грузии официально завершилась 30 июня 2009 года, когда Россия наложила вето на продление мандата ОБСЕ. Соареш отметил, что возглавляемая им структура с большим вниманием следит за положением грузинских беженцев и он намерен посетить район Зеровани, где размещены беженцы из Цхинвали.
Добавим, что это первый визит Соареша в регион в качестве председателя Парламентской ассамблеи ОБСЕ. В составе делегации находятся также спецпредставитель ОБСЕ по Грузии и Карабаху Горан Ленмаркер.