00:43 | Մարտ 05, 2010 | ՔԱՂԱՔԱԿԱՆՈՒԹՅՈՒՆ
Ընդամենը մեկ ձայնի  առավելությամբ ԱՄՆ-ի Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովը ընդունեց  Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող 252 բանաձևը:
Լսումներին հաջորդած`1,5 ժամից ավել տեւած քվեարկության մասնակիցներից բանաձեւի նախագծին կողմ քվեարկեց  23, իսկ դեմ`22 կոնգրեսական:
Հիշեցնենք, որ Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին հարցերի հանձնաժողովը նման բովանդակությամբ բանաձեւեր ընդունել էր 2000, 2005 եւ 2007 թվականներին։ Սակայն դրանք Ներկայացուցիչների պալատի լիագումար նիստում քվեարկության չէին դրվել` Սպիտակ տան ակտիվ ջանքերով:
Ի դեպ, Կոնգրեսի հանձնաժողովում բանաձեւին քննարկումներից առաջ ԱՄՆ պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնը խոսել էր արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ, դեմոկրատ Հովարդ Բերմանի հետ եւ հորդորել է նրան կասեցնել քվեարկությունը, քանի որ այն կվնասի Հայաստանի ու Թուրքիայի միջեւ հարաբերությունների կարգավորման բանակցություններին:

Комитет принял резолюцию
С преимуществом всего в один голос Комитет по внешним связям Палаты представителей Конгресса США принял 252 резолюцию, признающую геноцид армян.
В ходе обсуждений, стартовавших после слушаний и продлившихся в течение более одного часа, «за» принятие резолюции проголосовали 23, а «против» 22 когрессмена.
Напомним, что Комитет по внешним связям Палаты представителей принимал резолюции с таким содержанием в 2000, 2005 и 2007гг., однако они не были поставлены на голосование на пленарном заседании Палаты представителей благодаря активным стараниям Белого дома.
Заметим, что до начала обсуждений Госсекретарь США Хиллари Клинтон говорила с председателем Комитета по внешним связям, демократом Говардом Берманом, призвав его отменить голосование, поскольку оно может навредить переговорам по нормализации отношений между Арменией и Турцией.