Կընդունեն արդյո՞ք կոնգրեսականները
Այսօր ԱՄՆ ներկայացուցիչների պալատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովը կքննարկի Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող 252 բանաձեւը:
Հանձնաժողովում քննարկումները սկսվելու են Երեւանի ժամանակով ժամը 19:00-ին: Քննարկումից հետո տեղի կունենա քվեարկություն եւ բանաձեւը ընդունված կլինի, եթե հանձնաժողովի 46 անդամներից առնվազն 24 -ը կողմ քվեարկի:
«Ժառանգություն» կուսակցության վարչության նախագահ Արմեն Մարտիրոսյանը վստահ է, որ հանձնաժողովում բանաձեւը կընդունեն, սակայն դժվարացավ ասել, կոնգրեսի քննարկման առարկա կդառնա, թե ոչ:
Իսկ «Ա1+»-ի հարցին, թե ԱՄՆ-ի շահերից բխո՞ւմ է հայերի ցեղասպանության ճանաչումը, նա ասաց. «Կարծում եմ, բոլոր երկրների շահերից է բխում պատմական արդարության հաստատումը»:
ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Էդվարդ Շարմազանովը եւս լավատես է. «Իմ կարծիքով ամերիկյան հասարակության եւ քաղաքական վերնախավի համար այս հարցը ճշտված է: 50 նահանգներից 42-ը ճանաչել են ցեղասպանությունը, բազմաթիվ նախագահներ` Ջիմի Քարտները, Ռոնալդ Ռեյգանը, Ջորջ Բուշ ավագը, Բիլ Քլինթոնը եւ Բարաք Օբաման, ժամանակին ասել են,արտաբերել են ցեղասպանություն բառը:
Այստեղ ավելի շատ ամերիկա-թուրքական հարաբերությունների խնդիրն է, որովհետեւ դրանք շատ բազմաշերտ են ու պրոբլեմատիկ այս պահին: Ես բնականաբար սպասում եմ, որ կընդունեն բանաձեւը»:
Շարմազանովը նկատում է, որ միամիտ կլինի այն քաղաքական գործիչը, որը այս բանաձեւի ընդունել-չընդունելով պայմանավորի մեր հարաբերությունները ԱՄՆ-ի հետ:
«Հայ-ամերիկյան հարաբերությունները զարգանալու շատ տեղ ունեն եւ ես կողմնակից եմ ակտիվ զարգացման: Իսկ եթե Թուրքիան ձգձգի արձանագրությունների վավերացումը եւ արհեստական խոչընդոտներ ստեղծի, ապա միջնորդ երկրները կօգտագործեն իրենց լծակները Թուրքիային ճնշելու եւ ծնկի բերելու համար: Կարծում եմ` այս բանաձեւը ճնշման միջոցներից մեկն է»,- ասաց նա:
Բանաձեւի պրեամբուլայում նշվում է. «Հայոց ցեղասպանությունը ծրագրվել եւ իրականացվել է Օսմանյան Կայսրության կողմից 1915- 1923 թվականներին, որի արդյունքում տեղահանվել են 2 միլիոն հայեր։ Նրանցից 1,5 միլիոնը սպանվել է, կես միլիոն վերապրածներ վտարվել են իրենց տներից։ Այս ամենի արդյունքում վերացվեց հայերի 2500 տարվա ներկայությունը իրենց պատմական հայրենիքում»։
Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին հարցերի հանձնաժողովը նման բովանդակությամբ բանաձեւեր ընդունել է 2000, 2005 եւ 2007 թվականներին։ Թեեւ այդ բանաձեւերը շատ մեծ աջակցություն էին վայելում Կոնգրեսում, Ներկայացուցիչների պալատի լիագումար նիստում քվեարկության չեն դրվել:

Сегодня Комитет по внешним связям Палаты представителей США обсудит 252 резолюцию, признающую геноцид армян.
Обсуждения стартуют в 19:00 по ереванскому времени, после которых состоится голосование. Резолюция будет принята, если как минимум 24 из 46 членов Комитета проголосуют "за".
Глава правления партии "Наследие" Армен Мартиросян уверен, что в Комитете резолюцию примут, однако затруднился сказать, станет ли она предметом обсуждения Конгресса или нет.
На вопрос "А1+", соответствует ли интересам США признание геноцида армян, он ответил: "Считаю, что установление исторической справедливости вытекает из интересов всех стран".
Депутат парламента от фракции РПА Эдвард Шармазанов также оптимистичен в данном вопросе: "По моему мнению, для американского общества и политической элиты этот вопрос уточнен. 42 из 50 штатов признали геноцид. Многие президенты - Джими Картнер, Рональд Рейган, Джордж Буш старший, Билл Клинтон и Барак Обама в свое время говорили, произносили слово геноцид.
Здесь скорее вопрос америко-турецких отношений, поскольку они многослойные и проблематичны к настоящему моменту. Я, естественно, ожидаю, что резолюция примется".
Э. Шармазанов заметил, что будет наивен тот политический деятель, который обусловит армянские отношения с США принятием или не принятием этой резолюции.
"У армяно-американских отношений есть много путей для развития, и я сторонник активного развития. Если же Турция будет откладывать ратификацию протоколов и создавать искусственные препятствия, то посреднические страны используют свои рычаги для оказания давления на Турцию. Считаю, что эта резолюция будет одной из средств давления",- сказал он.
В преамбуле резолюции отмечено: "Геноцид армян был спрограммирован и осуществлен Османской Империей в 1915-1923гг., в результате чего 2 млн. армян были насильно выселены, 1,5 млн. из которых были убиты, а пол миллиона остальных были выгнаны из собственных домов. В результате всего этого было уничтожено 2500-летнее присутствие армян на их исторической родине".
Комитет по внешним вопросам палаты представителей принимала резолюции с подобным содержанием в 2000, 2005 и 2007гг. И несмотря этим резолюцям оказывалось большое содействие в Конгрессе, однако они не были поставлены на голосование в ходе пленарных заседаний Палаты представителей.