Վերաքննիչ դատարանում Նիկոլ Փաշինյանի պաշտպանները արդեն 2 ժամ է ներկայացնում են 78 էջանոց բողոքը:
Չժխտելով, որ 2008թ մարտի 1-ին Երեւանում զանգվածային անկարգություններ են եղել, փաստաբանները հիմնավորում են, որ Նիկոլ Փաշինյանը դրանց հետ կապ չունի:
Վերաքննիչ բողոքում փաստաբաններն այսօր փաստեր ներկայացրին` հիմնավորելով, որ իրենց պաշտպանյալը պետք է ընդհանուր իրավասության դատարանի կողմից ոչ միայն արդարացվեր Քր օր. 316, այլեւ 225 հոդվածի 1-ին մասով:
Բողոքում ներկայացված են նաեւ այն վկանների ցուցմունքները, ովքեր նախաքննական մարմնին հայտնել են, թե Նիկոլ Փաշինյանը զանգվածային անկարգությունների կազմակերպիչներից մեկն է, իսկ դատարանում հայտարարել են, թե նրան առաջին անգամ են տեսնում:
Փաստաբանները կցել են նաեւ միջազգային այն կառույցների հայտարարությունները, որտեղ ասվում է, թե մարտի 1-ին ոստիկանների կողմից ուժի անհամաչափ կիրառում է եղել:
Դեռեւս պարզ չէ, թե ինչ կարգով է իրականացվելու բողոքի քննությունը`վճռաբեկությա՞ն, թե վերաքննության:
«Հայկական ժամանակ» թերթի գլխավոր խմբագիր Նիկոլ Փաշինյանի պաշտպանները մտավախություն ունեն, որ նախագահող դատավոր Սերժիկ Ավետիսյանը ցանկացած պահի իրենց կարող է անակնկալ մատուցել:
Հիշեցնենք, որ վճռաբեկության դեպքում կողմերը ընդամենը կարող են ներկայացնել իրենց բողոքները, պատասխանները եւ միջնորդություններ ներկայացնել: Վերաքննության կարգով քննության դեպքում կողմերը հնարավորություն ունեն նաեւ դատակոչել վկաների:

"Никол Пашинян не имеет отношения"
Адвокаты Никола Пашиняна уже более 2 часов находятся в Кассационном суде, они представляют жалобу из 78 страниц.
Не отрицая, что 1 марта 2008 года в Ереване были массовые беспорядки, адвокаты обосновывали, что их подзащитный не имеет к ним отношения.
В своей жалобе адвокаты сегодня в суде предъявили факты, обосновав, что суд общей юрисдикции должен был оправдать Н. Пашиняна не только по ст. 316 Уголовного кодекса Армении (применение силы в отношении представителя власти), но и по ч.1 ст. 225 УК РА (организация массовых беспорядков).
В жалобе также представлены показания свидетелей, которые сообщили органу предварительного следствия, что Н. Пашинян был одним из организаторов массовых беспорядков, а в суде заявили, что впервые его видят.
Адвокаты прикрепили к жалобе также заявления ряда международных структур, в которых говорится, что 1 марта полицейскими была применена несоразмерная сила.
Отметим, что пока неизвестно, в каком порядке будет вестись рассмотрение жалобы - кассационном или апелляционном.
Адвокаты главного редактора газеты "Армянское время" Н. Пашиняна обеспокоены тем, что председательствующий судья Сержик Аветисян в любой момент может сделать неожиданный шаг.
Напомним, что в случае кассационного порядка стороны могут лишь предъявить свои жалобы, ответы и ходатайства. В случае же рассмотрения жалобы в апелляционном порядке стороны могут также вызвать в суд свидетелей.