Մարտի 1-ի 10 զոհերից Գոռ Քլոյանի հայրը' Սարգիս Քլոյանը, երեկ հրավիրվել է Հատուկ քննչական ծառայություն' բացատրություններ տալու:
Մարտի 1-ին Հայ Ազգային Կոնգրեսի հանրահավաքի ընթացքում Սարգիս Քլոյանը «Ա1+»-ին տված հարցազրույցում ասել էր, թե ինքը գիտի իր որդուն սպանողի անունը եւ պատրաստ է այն բարձրաձայն ասել, ինչպես նաեւ հայտնել, թե որտեղ եւ ինչ պայմաններում է սպանվել իր որդին:
«Իմ հարցազրույցից հետո երեկ ինձ հրավիրեցին ՀՔԾ, եւ ես պնդեցի իմ խոսքերը: Նաեւ հայտնել եմ, որ որդուս սպանողի անունը ինձ հայտնի է դարձել Փաստահավաք խմբից, ԱԺ ժամանակավոր հանձնաժողովից, որոնք այցելել են զորամասեր եւ այնտեղ պարզել մարդասպանների անունները»,- այսօր «Ա1+»-ին ասաց զոհվածի հայրը:
Նրա խոսքերով' ՀՔԾ-ում նա հայտնել է նաեւ իր որդուն սպանողի անունը. «Այդ անունը նրանց շատ ավելի վաղ էր հայտնի, քան ինձ: Իրենք ավելի լավ գիտեն, թե ովքեր են գնդակահարել մեր որդիներին եւ ինչ պայմաններում: Ես ուղակի թարմացրեցի նրանց հիշողությունը: Ես նրանց նաեւ հիշեցրեցի ԱԺ ժամանակավոր հանձնաժողովի նախագահ Սամվել Նիկոյանի այն խոսքերը, թե հանձնաժողովն էլ է պարզել, որ «Չերյոմուխա 7»-ը խստիվ արգելված զենք է եղել եւ այն չէր կարելի օգտագործել ցուցարարների դեմ: Ես ՀՔԾ-ում հարցրեցի, թե ինչո՞ւ մինչ օրս քրեական գործ չեն հարուցել այն մարդկանց դեմ, ովքեր բացել են զինանոցի դուռը, բաժանել զենքը»:
Սարգիս Քլոյանը համոզված է, որ ՀՔԾ-ում իր հայտնած տեղեկատվությունը չի նպաստելու մարտի 1-ի սպանությունների բացահայտմանը. «Ես այս իշխանություններից որեւէ ակնկալիք չունեմ: Որպես ծնող, որպես ՀՀ քաղաքացի, ես պարտավոր եմ ամեն օր պայքարել: Ես իրականությունն եմ ասել: Այս 2 տարվա ընթացքում իշխանություններն ապացուցեցին, որ իրենք են սպանել մեր որդիներին»:

Сообщил имя убийцы своего сына
Отец одного из 10 жертв 1 Марта Гора Клояна - Саргис Клоян, был приглашен вчера в Специальную следственную службу для дачи объяснений.
1-го марта, во время митинга Армянского Национального Конгресса Саргис Клоян в своем интервью "А1+" сообщил, что знает имя убийцы своего сына и готов его огласить, а также сообщить, где и в каких условиях он был убит.
"После моего интервью вчера меня пригласили в ССС и я подтвердил свои слова. Сообщил также, что имя убийцы моего сына мне стало известно от Группы по сбору фактов и Временной комиссии НС, которые посетили воинские части и выяснили имена убийц", - сказал сегодня отец погибшего корреспонденту "А1+".
По его словам, он сообщил имя убийцы: "Это имя им было известно намного раньше, чем мне. Они прекрсэасно знают, кто расстрелял наших сыновей и в каких условиях. Я просто освежил их память. Я напомнил им также слова председателя Временной парламентской комиссии Никояна о том, что комиссия также выяснила, что "Черемуха-7" является строго запрещенным оружием, и его нельзя применять против демонстрантов. Я спросил в ССС, почему до сих пор не возбуждено уголовного дела против тех, кто открыл двери оружейки и раздал оружие".
Саргис Клоян уверен, что сообщенные им ССС сведения не помогут расследованию убийств 1 Марта: "Я ничего от этих властей не жду. Как родитель, как гражданин Армении, я обязан каждый день бороться. Я сказал истину. За эти 2 года власти доказали, что они убили наших детей".