Թուրքիան Հայաստանի հետ երբեք չի հաստատի դիվանագիտական հարաբերություններ, քանի դեռ «իրենց տեսակետից չեն բավարարվել հայտնի նախապայմանները»։ «Ա1+»-ի հետ զրույցում անդրադառնալով հայ-թուրքական հարաբերություններին՝ այս կարծիքն հայտնեց «Ժառանգություն» կուսակցության առաջնորդ Րաֆֆի Հովհաննիսյանը։
Ըստ նրա, այդ նախապայմաններն են՝ «պատմությունը քննարկող ենթահանձնաժողովի առկայությունը, դե ֆակտո առկա սահմանի ճանաչումը և դե յուրե վերահաստատումը, ինչպես նաև՝ ԼՂ հարցի կարգավորումը թուրքական տարբերակով»։
Րաֆֆի Հովհաննիսյանի կարծիքով՝ ՀՀ իշխանությունները մտածելով, թե դիվանագիտական աննախադեպ հարթություն են ապահովել Հայաստանի համար, իրականում ուղղակիորեն հարվածել են Հայաստանի պետական շահին, մեր ազգային անվտանգությանը, իրավունքներին։
«Այստեղ ոչ ռոմանտիկա է, ոչ անցյալի խնդիր։ Թուրք իշխանական շրջանակները դրել են ու դնում են նախապայմաններ, իրենք երբևէ չեն բացի սահմանները, չեն վերացնի այն շրջափակումը, որ իրենք միակողմանիորեն կիրառել են 1993թ.-ից»,- ընդգծեց նա։
Գնահատելով ՀՀ իշխանությունների ներքին ու արտաքին քաղաքականությունը՝ «Ժառանգության» առաջնորդը նշեց, որ այսօր այն գտնվում է խղճալի վիճակում. «Դա ինձ չի ուրախացնում։ Հիմա պետք է թե իշխանական ճամբարում, թե ընդդիմության մեջ, և ամենակարևորը հայ հասարակության մեջ հասկանան, որ մեր զոհասեղանի վրա, Հայաստան նժարի վրա դրված է մեր պետականության որակի ապագան»։
Րաֆֆի Հովհաննիսյանի համոզմամբ՝ «հայոց իշխանությունը բովանդակային հրաժարականի մեջ է»:
«Նա հրաժարվել է թե մեր, թե մեր հայրենիքի իրավունքներից, դրանց պաշտպանությունից, Հայաստանի տարածքային ամբողջականության նկատմամբ սահմանադրական իր պարտականությունից»,-ասաց պարոն Հովհաննիսյանը:
Նրա ասելով՝ ինքը ՀՀ բոլոր նախագահների օրոք եղել է ընդդիմություն, սակայն. «Մինչև հիմա ոչ մեկը այս մակարդակի չի հարվածել մեր շահին։ Ժամանակն է, որ հայելու մեջ նայեն, և հասկանան, որ ժամանակակից աշխարհում մեր ներքին վարքը ուղղակիորեն կապված է արտաքին հարաբերությունների, խնդիրների իրացման, մեր ներուժի հետ և հակառակը»։

Турция никогда не установит дипотношений с Арменией, «пока не будут удовлетворены известные предусловия»,- сказал в беседе с «А1+» лидер партии «Наследие» Раффии Ованнисян.
Эти условия: «комиссия историков, признание де факто существующей границы и подтверждение ее де юре, а также карабахское урегулирование по турецкому сценарию».
Инициативная внешняя политика властей напрямую ударила по государственным интересам, национальной безопасности и правам нашей страны,- «здесь нет ни романтики, ни проблем прошлого, властные круги Турции ставили и ставят предусловия, они никогда не снимут блокаду введенную в 1993-ом».
Оценивая внешнюю и внутреннюю политику властей лидер «Наследия» отметил, что сегодня она находится в жалком состоянии: «Меня это не радует. Сейчас и власти и оппозиция и, главное, общество должны понять, что на чаше весов лежит будущее качество нашего государства».
Раффи Ованнися уверен,- «армянские власти по сути находятся в отставке», - они отказались от наших прав, от их защиты, от своей конституционной обязанности по защите территориальной целостности.
«При всех президентах я находился в оппозиции, но никто не наносил такого удара по нашим интересам, время посмотреть в зеркало и понять, что в современном мире поведение властей внутри страны напрямую связано с внешней политикой, с нашим потенциалом и наоборот»,- сказал господин Ованнисян.