«Անհապաղ հեռացե'ք Թուրքիայից»
«Այն հայերին, ովքեր այս կամ այն տնտեսական պատճառներով հայտնվել են Թուրքիայում, խորհուրդ եմ տալիս անհապաղ լքել այդ երկիրը, որովհետեւ պարզ է, թե ում հետ գործ ունենք եւ պարզ է, թե նման բարձր ատյանից հնչած սպառնալիքը որոշ տարրերի կողմից կարող է ընկալվել որպես ազդակ հակահայկական գործողություններ սկսելու համար»,-հայտարարեց ՀՅԴ խմբակցության ղեկավար Վահան Հովհաննիսյանն այսօր ԱԺ ճեպազրույցների ժամանակ:
Նա նկատեց, որ թեեւ Թուրքիան աշխարհում համարվում է ավելի ժողովրդավարական երկիր, քան ՀՀ-ը, իսկ դրանում մեղավոր ենք հենց մենք` մեր այլանդակ ընտրություններով, կաշառակերությամբ, դատական համակարգով, բայց վերջին հայտարարություններով «Էրդողանն ուղղակի պահի տակ դիմակը կորցրեց եւ աշխարհը տեսավ, թե ինչ երկրի հետ գործ ունի»,-ասաց Վահան Հովհաննիսյանը:
Թուրքիայում գտնվող մեր հայրենակիցներին ուղղված Վահան Հովհաննիսյանի կոչը չկիսեցին ՀՀԿ-ն ու ԲՀԿ-ն: Վերջինիս քարտուղար Արամ Սաֆարյանը հայտարարեց. «ՀՀ այն քաղաքացիները, որոնք կարող են լինել, երկու, երեք, կամ չորս տասնյակ հազար, հստակ չեմ կարող ասել, Թուրքիան են գնացել ոչ ՀՀ քաղաքական ուժերի կոչով, ոչ էլ Հայաստան պետության հարկադրանքով, եւ նրանց այնտեղից հանել, շարժելը, տեղափոխելը մարդու իրավունքների համաշխարհային ընդունված սկզբունքների հետ այնքան էլ չի համապատասխանում»:
ՀՀԿ խմբակցության ղեկավար Գալուստ Սահակյանն էլ նկատեց, թե «հայերի ներս գալու, դուրս գնալու խնդիր չկա, եւ պետք չէ վախի սինդրոմ սերմանել, այնպես չէ, որ թուրքերն ուզում են արյան հետ խաղացող միջավայր ստեղծեն»:
Իսկ Էրդողանի հայտարարությունների կապակցությամբ էլ ընդգծեց, թե Թուրքիան փոխանակ գոհ լինի, որ ՀՀ-ն իրեն օգնում է արյան բծերից մաքրվելու, դեռ նման հայտարարություններ է անում, որին ինքը լուրջ չի վերաբերում, ապա ավելացրեց, թե ՀՀ-ն հաստատում է Թուրքիայի հետ ոչ թե բարեկամական կամ եղբայրական հարաբերություններ, այլ դիվանագիտական:
ԲՀԿ-ական Արամ Սաֆարյանը ցավ հայտնեց, որ Էրդողանը խոսում է ոչ թե ժամանակակից լեզվով, այլ Օսմանյան կայսրության: Բայց Էրդողանի հայտարարությունների մեջ նա վտանգ չի տեսնում այն առումով, որ դեռ 2001-2002 թվականներին, երբ համանման վիճակ էր եւ Ֆրանսիան էր ճանաչում Հայերի ցեղասպանությունը, նույն բովանդակությամբ հայտարարություն արեց այն ժամանակվա վարչապետ Թանսու Չիլլերը: «Էրդողանն արեց ամենահեշտ բանը, որ կարող էր աներ այս իրավիճակում, վերցրեց Չիլլերի հայտարարությունն ու կրկնեց»:

«Армянам, по той или иной экономической причине, оказавшимся в Турции следует немедленно покинуть эту страну, поскольку ясно, с кем мы имеем дело, ясно, что угроза, прозвучавшая со столь высокого уровня, определенными элементами может быть воспринята, как сигнал к началу антиармянских действий»,- заявил сегодня на брифинге в НС руководитель фракции АРФД Ваан Ованнисян.
Он заметил, что хотя Турция считается в мире более демократичной страной, чем РА, а в этом есть и наша вина, с нашими безобразными выборами, коррупцией, судебной системой, но последними заявлениями «Эрдоган просто сбросил маску и мир увидел, с какой страной он имеет дело»,- сказал Ваан Ованнисян.
РПА и ППА не поддержали призыв Ваана Ованнисяна к нашим соотечественникам в Турции. Секретарь ППА Арам Сафарян заявил: «граждане РА, число которых может составлять две, три, может четыре тысячи, затрудняюсь сказать, отправились туда не по призыву политических сил Армении и не по принуждению государства и их вывод, перемещение или эвакуация оттуда не очень соответствуют принятым в мире принципам защиты прав человека».
Руководитель фракции РПА Галуст Саакян же заметил, что «проблемы въезда и выъезда армян не существует и не нужно порождать синдром страха, все обстоит не так, что турки хотят создать атмосферу кровожадности»:
А по поводу заявления Эрдогана, он подчеркнул, что Турция делает подобные заявления, которые он сам серьезно не воспринимает, вместо того чтобы радоваться, что Армения помогает ей очиститься от крови, а затем добавил, что Армения устанавливает с Турцией не дружеские или братские, а дипломатические отношения.
Представляющий ППА Арам Сафарян, выразил сожаление, что Эрдоган говорит не современным языком, а выражается на языке Османской империи. Однако в заявлении Эрдогана, он не усматривает угрозы, поскольку, еще в 2001-2002 годах, когда Франция признала Геноцид, заявления подобного рода прозвучали из уст тогдашнего премьер-министра Турции Тансу Чиллер, «Эрдоган сделал самое простое в этой ситуации, из того что мог, повторил заявление Чиллер».