ՀՀԿ փոխնախագահ Ռազմիկ Զոհրաբյանը չի կիսում ՀՀ ԱԳ նախկին նախարար Վարդան Օսկանյանի այն տեսակետը, թե ԼՂ հարցում մենք հայտնվել ենք 1998թ եւ իրավիճակը հնարավոր է շտկել իշխանափոխության միջոցով:
«Ես միշտ զարմանում եմ այդ մարդու վրա: Եթե նա այսօր ԱԳ նախարար չի, ուրեմն կարո՞ղ է քննադատել: Նա 10 տարի մեր թիմակիցն է եղել: Եւ Ռոբերտ Քոչարյանը, եւ Օսկանյանը, եւ մյուսները մեր թիմակիցն են եղել: Մենք շարունակում ենք Ռոբերտ Քոչարյան, Օսկանյան, ինչու չէ նաեւ Սերժ Սարգսյան թիմի քաղաքականությունը, սակայն մեզ քննադատում են, որովհետեւ իշխանության չեն: Ինչո՞ւ հրաժարական տանք, որ այսօր մեր երկիրը աշխարհում դարձրել ենք գործո՞ն »,- այսօր «Ա1+»-ին ասաց պարոն Զոհրաբյանը:
Նրան զարմացնում է, այն որ, իշխանափոխության մասին այսօր ավելի կտրուկ խոսում է Օսկանյանը, քան ընդդիմությունը. «Չեմ հասկանում, երբ իշխանափոխության մասին ընդդիմության ռաբիս երգը մեր թիմակիցն է երգում: Ի՞նչը չի բավարարում պարոն Օսկանյանին»:
Պարոն Օսկանյանը «Ա1+»-ի երեկ հայտնեց, որ իրեն չի բավարարում երկրի տնտեսական, ներքաղաքական վիճակը, ԼՂ հիմնախնդրի եւ հայ-թուրքական հարաբերությունների գործընթացը եւ ընդհանրապես ՀՀ քաղաքացու կարգավիճակը:
«Ես իշխանափոխության որեւէ հիմք չեմ տեսնում: Ես, որ կողքից նայում եմ մեր պետությանը որեւէ ճգնաժամ չեմ տեսնում, մանավանդ քաղաքական ճգնաժամ: Օսկանյանն ասում է, որ հիմա-հիմա կլինի իշխանափոխություն: Փառք Աստծո մարտի 1-ի այդ փոքր ընդհարումներից էլ անցավ 2 տարի» ,- ասաց Զոհրաբյանը: Ընդհարումը փո՞քր էր. մեր հարցին` Զոհրաբյանը պատասխանեց. «Այո զոհեր եղան, անիմաստ զոհեր էին եւ մինչ օրս մենք այդպես էլ չգիտենք, թե ովքեր ում վրա կրակեցին: Միջազգային պրակտիկայում եղել են դեպքեր, երբ մասսաների ընդհարումների ժամանակ եղել են խմբեր, որոնք սպանություններ են կատարել եւ այդպես էլ իշխանություններն ու ընդդիմությունը չեն կարողացել հասկանալ, թե ինչ է կատարվել: Հնարավոր է նաեւ այդպես եղած լինի»:
Վերադառնալով ԼՂ հարցում Օսկանյանի մտահոգություններին` պարոն Զոհրաբյանը հիշեցրեց, որ Մադրիդյան սկզբունքների կնքահայրը ՀՀԿ-ն չէ. «Մենք Մադրիդյան սկզբունքները ստացել ենք Օսկանյանից, Ռոբերտ Քոչարյանից: Այն ժամանակ իրենք չէին խոսում Ղարաբաղին բանակցությունների մասնակից դարձնելու մասին, իսկ արդեն 2 տարի է Սերժ Սարգսյանը խոսում է այդ մասին: ԼՂ-ն պետք է բանակցի իր խնդրի շուրջ»:
Երբ պարոն Զոհրաբյանին հիշեցրեցինք, որ ԼՂ հարցում միջնորդները եւ միջազգային կառույցների տարբեր ներկայացուցիչներ պարբերաբար ընգծում են, որ ԼՂ-ն բանակցություններից դուրս է մղվել հայկական կողմի` Ռոբերտ Քոչարյանի մեղքով, Ռազմիկ Զոհրաբյանն ասաց. «Այո, կա սխալ, բայց մենք աշխատում ենք շտկել այդ սխալ: Եթե մեկը մեկ անգամ սխալվել է, այլեւս չպե՞տք է շտկել»:

В РПА Осканяна не понимают
Зампредседателя РПА Размик Зохрабян не разделяет точку зрения бывшего министра иностранных дел Вардана Осканяна о том, что в вопросе НК мы оказались в состоянии 1998 года и ситуацию возможно переломить только посреством смены власти.
«Меня удивляет этот человек. Если сегодня он не министр иностранных дел, то может критиковать? Он десять лет был нашим соратником. И Роберт Кочарян и Осканян и другие были нашими соратниками. Мы продолжаем политику команы Роберта Кочаряна, Осканян, почему нет, и Сержа Саргсяна, однако, нас критикуют, потому что они не во власти. Зачем нам подавать в отставку, если нам удалось превратить нашу страну в фактор?»,- сказал сегодня в беседе с «А1+» господин Зохрабян.
Его удивляет то, что сегодня Осканян выражается о властях жестче, чем оппозиция. «Не понимаю, когда оппозиционные рабис-ные песни поют наши десятилетние соратники. Что не устраивает господина Осканяна?»
Господин Осканян вчера заявил в беседе с «А1+», что его не устраивает экономическое, внутриполитическое состояние страны, вопрос НК и армяно-турецкий процесс и статус гражданина РА в целом.
«Я не вижу никаких оснований для смены власти. Когда я смотрю на наше государство со стороны, то никакого кризиса не вижу, особенно политического. Осканян говорит, что вот-вот будет смена власти. Слава богу, со времени небольших столкновений 1 марта прошло уже два года.» ,- сказал Зохрабян. Столкновения были небольшими? - спросили мы- «Да жертвы были, бессмысленные жертвы и мы до сих пор не знаем кто в кого стрелял. В международной практике были случаи, когда в столкновениях участвовали группы, совершавшие убийства, а власти и оппозиция так и не могли понять, что же произошло. Может все так и было»:
Возвращаясь к озабоченности Осканяна по поводу НК, господин Зохрабян напомнил, что крестным отцом Мадридских принципов является не РПА. «Мы их получили от Осканяна и Роберта Кочаряна. В то время они не говорили об участии НК в переговорах, а серж Саргсян уже два года говорит об этом. НК должен сам вести переговоры по этому вопросу».
Когда мы напомнили Господину Зохрабяну, что посредники по вопросу НК и многочисленные представители международных структур подчеркивают, что НК был вытеснен из перговорного процесса по вине Роберта Кочаряна, Размик Зохрабян сказал: «Да, ошибка есть, но мы работаем над ее исправлением. Если кто-то разок ошибся, что, не надо исправлять?»