Կոչ է անում թաքուն ապրել
«Ոչ նրանից շատ ունեմ, ոչ` նրանից: Ունեցողներին հարցրեք»,- այսօրվա խորհրդարանական ճեպազրույցների ժամանակ ասաց «ՀՀԿ» խմբակցության ղեկավար Գալուստ Սահակյանը` խոսելով դոլար-դրամ փոխարժեքի տատանումների մասին:
Անդրադառնալով Վիկտոր Դալլաքյանի հեղինակած Շքեղության հարկի մասին օրինագծին` Գալուստ Սահակյանն ասաց. «նրանք, ովքեր ֆինանսների են տիրապետում, պիտի զուսպ ապրեն, պիտի թաքուն ապրեն»:
Գալուստ Սահակյանը պատասխանելով «Ա1+»-ի հարցին, թե ինչով է պայմանավորված հանգամանքը, որ տարբեր աղմկահարույց պատմությունները կապված են հենց հանրապետականների հետ, պատճառների մասին մտածե՞լ է արդյոք խմբակցության ղեկավարը, նա ասաց.
«Նախ ձեզնից է, որ նյութ չունենալով, փաստերն այնպես եք ծաղկացնում, որ կարծես հայոց աշխարհը փլվում է: Դրանք հասարակական միջադեպեր են, իսկ քաղաքականության մեջ բանավեճերն ինչքան շատ լինեն, այնքան ձեր եւ մեր օգուտն են: Օրինակ, գրում եք, որ պատգամավորը վրաերթի է ենթարկել եւ այլն, եւ այլն. մի անիմաստ, անհեթեթ, պրովակացիոն մի լուր, որովհետեւ սա սենսացիոն է, մարդիկ կասեն, գնանք որեւէ թերթ առնենք, տեսնենք,ինչ են գրում. ես դա էլ չեմ մեղադրում, սենսացիաներով ուզում եք թերթը պահեք` մեր կենցաղը խառնում եք իրար»:
Մեր պարզաբանող հարցին, թե արդյոք Գալուստ Սահակյանն ուզում է ասել, որ պատգամավորի մեքենան վրաերթ չի՞ կատարել, նա ասաց. «Ոչ: Պատգամավորի մեքենան վրաերթի չի ենթարկել, եւ երկրորդ, վրաերթ հասկացությունը լավ չեք բնութագրում: Իհարկե, շատ ցավում ենք, որ զոհ է եղել, մենք պետք է սովորենք, մեր ազգին սովորեցնենք ճանապարհային երթեւեկության կանոնները. վրաերթ կլիներ, եթե խախտում կատարեր մեքենան, խախտումը կատարվել է հետիոտնի կողմից, այնուհանդերձ դա վերագրվել է պատգամավորին, որի հետ ընդհանրապես չառնչվող նյութ է»:
Գալուստ Սահակյանը նաեւ չի վստահում ոստիկանության ամփոփոգրերին, որտեղ հստակ գրված էր` «Շեւրոլետ» մակնիշի մեքենան վրաերթի է ենթարկվել1966 թվականին ծնված քաղաքացուն:

«Ни того не имею в избытке, ни другого. Спросите у того, кто имеет»,- на сегодняшнем брифинге в НС заявил руководитель парламентской фракции РПА Галуст Саакян в ответ на вопрос о колебаниях обменного курса доллар-драм.
Касаясь законопроекта о роскоши, предложенного со стороны Виктора Даллакяна, Галуст Саакян сказал: «Те, кто владеет финансовыми средстами, должны жить сдержанно, скромно, жить украдкой»:
Отвечая на вопрос корреспондента «А1+», с чем связано обстоятельство, что все громкие дела связаны именно с республиканцами, думал ли об этом руководитель фракции, он сказал: «Это из-за вас, что не имея фактов, представляете дело так, будто армянский мир рушится. Это общественные инциденты, а в политике, чем больше дискуссий, тем лучше и для вас и для нас. Например, пишите, что депутат совершил наезд и т.д., бессмысленная, бессодержательная и провокационная новость, потому что она сенсационна, люди скажут, пойдем, купим газету, посмотрим, что пишут; я и это не осуждаю, хотите содержать газету за счет сенсаций, разрушаете наш быт».
На наш уточняющий вопрос о том, не хочет ли он сказать, что автомобиль депутата не совершал наезда, он ответил: «Нет. автомобиль депутата не совершал наезда, и, второе, понятие наезд определяете неправильно. Конечно, я сожалею, что есть жертва, мы должны научиться сами и научить наш народ правилам дорожного движения, наезд был бы, если бы автомобиль совершил нарушение, но нарушение совершил пешеход, а затем это приписали депутату, к которому это вообще никакого отношения не имеет».
Галуст Саакян не доверяет также и заключению дорожной полиции, где четко записано: автомобиль марки «Шевроле» совершил наезд на гражданина 1966 года рождения.