Հայաստանն առայժմ չի դիտարկվելու
Մինչեւ 2012թ ԵԽ Կոնգրեսը Հայաստանում տեղական ժողովրդավարության մոնիտորինգ չի իրականացնի: Կոնգրեսի բյուրոյի որոշմամբ ` այս երկու տարիներին Եվրոպայի խորհրդի անդամ մոտ 15 երկրի տեղական ժողովրդավարության մակարդակն է գնահատվելու, սակայն Հայաստանն այդ ցուցակում չի ընդգրկվել:
Հայաստանի` տեղական ժողովրդավարության վերաբերյալ զեկույց պատրաստվել է դեռեւս 2003թ-ին, բայց Կոնգրեսի փոխնախագահ Էմին Երիցյանի խոսքերով, կան երկրներ, որոնց վերաբերյալ զեկույցներ ավելի վաղ են ընդունվել` 2000թ-ին, 2002թ-ին:
"Այդ զեկույցները պատրաստվում են բոլոր երկրների համար, օրինակ` Բելգիայի, Ֆրանսիայի, եւ հնարավոր է` Բելգիայի վերաբերյալ զեկույցում շատ ավելի քննադատություն հնչի, քան Հայաստանի` 2003թ զեկույցում",- "Ա1+"-ին ասաց Էմին Երիցյանը, ով նաեւ ղեկավարում է Կոնգրեսում հայաստանյան պատվիրակությունը:
Վերջինիս խոսքով` ներկայումս քննարկվում է, որ տեղական ժողովրդավարության վերաբերյալ զեկույցներ պատրաստվեն ավելի պարբերաբար` յուրաքանչյուր երկրի վերաբերյալ առնվազն չորս տարին մեկ: Բացի այդ զեկուցողը անընդհատ պետք է ներկայացնի, թե ինչ են արվել հանձնարարականների իրականացման ուղղությամբ:
Ինչ վերաբերվում է Կոնգրեսի` 2003թ Հայաստանի վերաբերյալ ընդունված փաստաթղթի հանձնարարականներին, ապա հայկական պատվիրակության ղեկավարը կարծում է,որ դրանց մի մասը իրականացվել են: Բայց դեռեւս կան որոշ խնդիրներ:
"Մեզ համար հետաքրքիր կլիներ, որ Հայաստանի հետ կապված նոր երկխոսություն սկսեին",-ասաց Էմին Երիցյանը:
Հիշեցնենք, որ Հայաստանում հերթական տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրությունները տեղի են ունենալու 2013թ-ին: Իսկ ընտրությունների վերաբերյալ Կոնգրեսը առանձին զեկույցներ է պատրաստում:

До 2012 года Конгресс СЕ не будет проводить мониторинг местного самоуправления. По решению бюро Конгресса в течение предстоящих двух лет около 15 стран, членов Совета Европы будут подвергнуты мониторингу, но Армения в этот список не входит.
Доклад о состоянии местного самоуправления в Армении был представлен еще в 2003 году, но по словам заместителя председателя Конгресса Эмина Ерицяна, есть страны по которым доклады были приняты еще раньше, в 2000-2002 годах.
"Эти доклады готовятся для всех стран, например для Бельгии, Франции и возможно, что доклад в отношении Бельгии будет содержать больше критики, чем доклад в отношении Армении 2003 года,"- сказал Эмин Ерицян, возглавляющий делегацию Армении на Конгрессе, в беседе с "А1+".
По его словам, в настоящее время обсуждается, что доклады в отношении местного самоуправления должны представляться на регулярной основе, для каждой страны по крайней мере раз в четыре года. Кроме того, докладчик должен всегда представлять, что сделано в отношении осуществления рекомендаций за истекший период.
Что касается документа, принятого Конгрессом в отношении Армении в 2003 году, то руководитель армянской делегации считает, что часть содержащихся в нем рекомендаций, уже выполнена. Но проблемы еще остаются.
"Нам было бы интересно начать новый диалог в отношении Армении",- сказал Эемин Ерицян.
Напомним, что очередные выборы в органы местного самоуправления в Армении состоятся в 2013 году. А по поводу выборов Конгресс готовит отдельный доклад.
Последний доклад о мониторинге был представлен о состоявшихся 31 мая 2009 года выборах в совет старейшин Еревана.