Ցեկույց Հայաստանի վերաբերյալ
Եվրոպայի խորհրդի Խոշտանգումների և անմարդկային կամ արժանապատվությունը նվաստացող վերաբերմունքի կամ պատժի կանխարգելման եվրոպական կոմիտեն այսօր հրապարակել է 2008թ. մարտին Հայաստան կատարած իր հատուկ այցի վերաբերյալ: Երկու փաստաթղթերն էլ հրապարակվել են Հայաստանի իշխանությունների առաջարկությամբ։
Այցի հիմնական նպատակն էր ուսումնասիրել 2008թ. փետրվարի 19-ի նախագահական ընտրություններին հետևած իրադարձությունների հետ կապված ազատազրկված անձանց նկատմամբ վերաբերմունքը։ Հետընտրական շրջանում` 2008թ. մարտի 1-ին տեղի ունեցավ ոստիկանական օպերացիա, որի նպատակն էր ցրել ընդդիմության հանրահավաքները Երևանում։ Տասնյակ մարդիկ ձերբակալվեցին այդ օպերացիայի ընթացքում և դրանից հետո, հարյուրավոր մարդիկ վիրավորվեցին, մի շարք անձինք մահացան։
Պատվիրակությունը առանձին հարցազրույցներ անցկացրեց հետընտրական իրադարձություններին առնչվող մեղադրանքներով կալանքի տակ պահվող անձանց հիմնական մասի հետ։
Գործնականում բոլոր անձինք, ովքեր կալանավորվել էին 2008թ. մարտի 1-ին հայտարարել են, որ իրենց նկատմամբ ֆիզիկական վատ վերաբերմունք է ցուցաբերվել իրենց ձերբակալության պահին, նույնիսկ եթե իրենք ակնհայտ դիմադրություն չէին ցուցաբերում։ Պատվիրակությունը նաև մի քանի հայտարարություններ էր ստացել կապված ոստիկանական հարցաքննման ժամանակ վատ վերաբերմունքի ցուցաբերման հետ։
ԽԿԿ-ն հանձնարարականներ է մշակել, որ 2008թ. մարտի 1-ի իրադարձությունների հետաքննությունը իրականացվի արդյունավետ հետաքննության չափանիշների համապատասխան և որ այդ հետաքննության արդյունքներն օգտագործվեն որպես ուղենիշներ ոստիկանական ապագա օպերացիաների իրականացման համար՝ պլանավորման, վերապատրաստման և ամբոխի վերահսկման իրավիճակներում ոստիկանության մարտավարության առումով։
Այցի վերաբերյալ զեկույցում նաև ամփոփված են այլ առաջարկություններ, որոնց նպատակն է պայքարել իրավապահ մարմինների պաշտոնյաների կողմից վատ վերաբերմունքի դեմ՝ այդ թվում ամրապնդելով վատ վերաբերմունքից պաշտպանող պաշտոնական ընթացակարգերը, որոնք ազատությունից զրկված անձանց են առաջարկվում ոստիկանության կողմից։ (օրինակ՝ կալանավորման մասին հայտնելը, իրավաբանի և բժշկական օգնության մատչելիության ապահովումը):

20:08 | Март 19, 2010 | Политика
Комитет Совета Европы по предотвращению пыток и бесчеловечного обращения унижения человеческого достоинства сегодня опубликовал доклад о своей специальной поездке в Армению в марте 2008 года. Оба документа были опубликованы по предложению армянских властей.
Основной целью визита было изучение положения людей, арестованных в ходе событий, последовавших за президентскими выборами 19 февраля 2008 года, а также обращения с ними в местах заключения. В поствыборный период - 1 марта 2008 года была проведена полицейская операция, целью которой было пресечение митингов оппозиции в Ереване. В ходе этой операции и после нее, десятки людей были арестованы, сотни людей ранены некоторые убиты.
Делегация провела отдельные интервью с с основной массой лиц, содержащихся под стражей по обвинениям в связи с участием в поствыборных событиях.
Практически все лица, арестованные 1 марта 2008 года, заявили, что физическое насилие к ним было применено в момент задержания, даже в случае очевидного отсутствия сопротивления. Делегация получила несколько заявлений по поводу плохого обращения в ходе полицейских допросов.
Комитет СЕ по предотвращению пыток разработала ряд поручений, с целью обеспечения проведения эффективного расследования событий 1 марта 2008 года по объективным критериям и чтобы впоследствии эти критерии послужили ориентиром для последующих действий полиции в подобных обстоятельствах, при планировании, переподготовке и обучении контролю над действиями толпы.
В докладе по итогам визита сделаны предложения, цель которых обеспечить эффективную с плохим обращением представителей правохранительных органов, в том числе посредством закрепления процедур защиты заключенных от плохого обращения.
(Например, уведомление об аресте и задежании, обеспечение доступности юридической и медицинской помощи).