Դիվանագետ, արեւելագետ Արա Պապյանը վստահեցնում է, որ Թուրքիայում բնակվող 100 հազար ապօրինի հայաստանցիների մասին Թուրքիայի վարչապետ Էրդողանի պնդումներն անհիմն են: Էրդողանի տվյալներով այսօր Թուրքիայում ապրում է 170 հազար հայ, որոնցից անօրինական ապրող 100 հազարին նա սպառնացել է վտարել իր երկրից:
«Այսօր առավելագույնը կարելի է խոսել Թուրքիայում բնակվող 12-14 հազար հայաստանցիների մասին, որոնցից մի զգալի մասն օրինական է այդ երկրում: Խոսքը նրանց մասին չէ, այլ նրանց նկատմամբ Թուրքիայի վերաբերմունքի և, հատկապես, աշխարհի արձագանքի: Էրդողանի խոսքերից միջնադարի ու հաշվեհարդարի հոտ է գալ »,- «Ա1+»-ին ասաց Արա Պապյանը:
Նրա կարծիքով, աշխարհը պետք է անպատասխան չթողնի Թուրքիայի գործադիր իշխանության ղեկավարի հայտարարությունը հայերի դեմ:
Պապյանը հիշեցնում է, որ ԵՄ անդամ երկրներում, ուր այդքան ջանասիրաբար ձգտում է Թուրքիան, անօրինական ներգաղթյալների թիվը 8-10 միլիոն է. «Նրանց մեջ կան մի քանի հարյուր հազար գաղթական Թուրքիայից: Սրանց մի մասը, ի տարբերություն Թուրքիայում բնակվող հայաստանցիների, ապրում է տեղացի հարկատուների հաշվին:
Զանազան տվյալներով այսօր ԱՄՆ-ում ապրում է 1.5-3 միլիոն արաբ` ծագումով կամ քաղաքացիությամբ: Երբ 2001թ. սեպտեմբերի 11-ին ԱՄՆ-ն ռազմական հարձակման ենթարկվեցին արաբների կողմից, ամերիկյան որևէ պաշտոնյա չխոսեց ԱՄՆ-ում անօրինական բնակվող արաբներին արտաքսելու մասին»:
Էրդողանի սպառնալիքի անհեթեթությունը ընդգծելու համար` Պապյանն ասաց. «Հայաստանը չի հարձակվել Թուրքիայի վրա: Հայերը օդանավ չեն քշել Կապույտ մզկիթի կամ Աթաթուրքի դամբարանի վրա: Հայերը երեքուկես հազար թուրք չեն սպանել Ստամբուլի կենտրոնում, ինչպես ոմանք Նյու-Յորքի կենտրոնում: Պարզապես ԱՄՆ-ի և Շվեդիայի մի խումբ քաղաքացիներ, որոնց մեծ մասը տվյալ դեպքում ծագումով հայ է, օրինական և քաղաքակիրթ ճանապարհով հասել է նրան, որ ԱՄՆ և Շվեդիայի խորհրդարանները տարբեր մակարդակներով բանաձևեր են ընդունել:
Եթե թուրքերը վերոհիշյալ բանաձևերից նեղված են, թեև անմտություն է նեղվել ճշմարտության վերահաստատումից, թող Թուրքիայից արտաքսեն ամերիկացիներին և շվեդներին: Թուրքիան չի փոխվել»:

"Турция не изменилась"
Дипломат и востоковед Ара Папян заверяет, что утверждения турецкого премьер-министра Эрдогана о нелегально проживающих в Турции 100 тысячах армян лишены оснований. По данным Эрдогана, сегодня в Турции проживает 170 тысяч армян, из них 100 тысяч нелегалов, которых он пригрозил выдворить из страны.
"Сегодня можно говорить о проживающих в Турции максимум 12-14 тысячах армян, значительная часть которых живет в этой стране на законных основаниях. Речь не о них, а об отношении к ним Турции, и особенно - о реакции мира. От слов Эрдогана несет средневековьем и сведением счетов",- сказал "А1+" Ара Папян.
По его мнению, мир не должен оставлять без ответа заявление главы исполнительной власти Турции, направленное против армян.
Папян напоминает, что в странах - членах ЕС, куда так усердно стремится Турция, число нелегальных иммигрантов составляет 8-10 млн. человек. "Среди них имеется несколько сотен тысяч беженцев из Турции. Часть из них, в отличие от проживающих в Турции армян, живут за счет местных налогоплательщиков. По различным данным, в США сегодня проживает 1,5-3 миллиона арабов - по происхождению либо по гражданству. Когда 11 сентября 2001 года Соединенные Штаты подверглись военному нападению со стороны арабов, ни один американский чиновник не сказал что-либо о депортации из США нелегально проживающих там арабов".
Для того, чтобы подчеркнуть нелепость угрозы Эрдогана, Папян сказал: "Армения на Турцию не нападала. Армяне не направляли самолет на Голубую мечеть или на мавзолей Ататюрка. Армяне не убивали три с половиной тысячи турок в центре Стамбула. Просто группа граждан США и Швеции, многие из которых в данном случае - армяне по происхождению, законным и цивилизованным путем добилась того, что парламенты США и Швеции на различных уровнях приняли резолюции.
Если турки обеспокоены вышеупомянутыми резолюциями, хотя и абсурд - быть недовольным восстановлением истины, пусть тогда из Турции депортируют американцев и шведов. Турция не изменилась"