Նալբանդյանը քննադատում է
Հայաստանի արտգործնախարար Էդուարդ Նալբանդյանը այսօր խստորեն քննադատեց Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հայտարարությունը Թուրքիայում ապրող ապօրինի հայ միգրանտներին արտաքսելու վերաբերյալ:
«Նման հայտարարություններով են սկսվել Հայոց ցեղասպանության հետ կապված 1915 թվականի իրադարձությունները: Ցավոք, հայերի արտաքսման մասին խոսում էին նաեւ մեկ այլ երկրում. մենք չենք կարող մոռացել, որ նմանատիպ հայտարարություններ արվել են նաեւ Ադրբեջանում՝ Սումգաիթում, Բաքվում եւ այլ բնակավայրերում ջարդերից առաջ», - Սլովակիայի արտգործնախարար Միրոսլավ Լայչեկի հետ հանդիպման ավարտին հրավիրված ասուլիսում հայտարարեց արտգործնախարարը՝ հավելելով. - «Սա անընդունելի է եւ, անկասկած, հարվածում է հայ-թուրքական կարգավորման գործընթացին: Նման հայտարարությունները վկայում են, որ Թուրքիան այնքան էլ պատրաստ չէ առաջ շարժվել»:
Հայաստանը, արտգործնախարարի խոսքով, հուսով է, որ «Թուրքիայում կգերիշխի իրատեսական մոտեցումը», եւ «նրանք կանսան համաշխարհային հանրության հորդորներին, որ հարկավոր է առաջ շարժվել՝ առանց նախապայմանների, սպառնալիքների, շանտաժի եւ սադրանքների»:
Հարցին, թե արդյոք ասվածը նշանակում է, որ հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը փակուղի է մտել, նախարարը արձագանքեց, թե գործընթացի նախաձեռնողը Հայաստանն է, եւ «չնայած Թուրքիայի կողմից ստեղծվող բազմաթիվ դժվարություններին ու խոչընդոտներին, հաջողվել է առաջ շարժվել է եւ հասնել արձանագրությունների ստորագրմանը»:
«Մենք պատրաստ ենք շարունակել գործընթացը եւ առաջ շարժվել: Բայց դա կախված է նաեւ թուրքական կողմից: Թե որքանով են նրանք պատրաստ՝ ժամանակաը ցույց կտա», - ասաց Էդուարդ Նալբանդյանը:
Ասուլիսին նախարարը անդրադարձավ նաեւ ԵԱՀԿ-ի Մինսկի խմբի համանախագահների հետ Փարիզում կայացած իր հանդիպմանը: Նալբանդյանը անորոշ պատասխան տվեց հարցին, թե արդյոք Հայաստանի համար ընդունելի են նորացված Մադրիդյան սկզբունքները:
«Բանակցությունների սեղանին շարունակում են մնալ Մադրիդյան առաջարկները, եւ մենք շարունակում ենք դրանց վրա հիմնված բանակցությունները: Համանախագահները այս ողջ ընթացքում ներկայացնում են աշխատանքային առաջարկներ: Դրանք բոլորն էլ քննարկվում են», - ասաց Նալբանդյանը:
Ուշագրավ է, որ Հայաստանի արտգործնախարարը ամբողջ ասուլիսի ընթացքում չօգտագործեք «նորացված Մադրիդյան սկզբունքներ» բառակապակցությունը:

Налбандян осуждает заявление премьер-министра Турции
Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян в четверг резко осудил заявление премьер-министра Турции Реджепа Эрдогана о высылке проживающих в этой стране незаконных армянских мигрантов, подчеркнув, что Турция не впервые выступает с подобными недопустимыми заявлениями.
«С таких заявлений начинались и события 1915 года, связанные с Геноцидом армян. К сожалению, такого рода заявления о депортации армян звучали и в другой стране. Мы не забыли, что такие же заявления делались и в Азербайджане, перед резней в Сумгаите, Баку и в других населенных пунктах Азербайджана. Это недопустимые заявления, которые, безусловно, не просто наносят вред армяно-турецкому процессу нормализации, но и показывают, что Турция не очень готова идти вперед», - заявил Эдвард Налбандян на совместной пресс-конференции с министром иностранных дел Словакии Мирославом Лайчеком.
По словам Эдварда Налбандяна, Армения надеется, что «в Турции возобладает более реалистичный подход, и там прислушаются к призывам мирового сообщества о том, что необходимо двигаться вперед без предусловий, шантажа, угроз, и провокаций».
На вопрос, не означает ли это, что армяно-турецкий процесс зашел в тупик, Эдвард Налбандян ответил, что инициатором процесса была Армения, и, «несмотря на множество создаваемых Турцией трудностей и препятствий, все же удалось продвинуться вперед и достичь подписания протоколов».
«Мы готовы продолжить этот процесс и двигаться вперед. Но это будет зависеть также и от турецкой стороны. Время покажет, насколько они готовы к этому», - отметил Налбандян.
На пресс-конференции Налбандян коснулся также карабахского процесса и своей встречи с сопредседателями Минской группы ОБСЕ, которая состоялась в начале недели в Париже. На вопрос, приемлемы ли для Армении обновленные принципы Мадридских документов, Налбандян дал довольно неопределенный ответ.
«На столе переговоров продолжают оставаться Мадридские предложения. Мы продолжаем обсуждения на их основе. Все рабочие предложения, которые неоднократно делались и делаются сопредседателями Минской группы в течение всего этого процесса, мы обсуждаем», - также отметил Эдвард Налбандян.
Примечательно, что в ходе пресс-конференции министр иностранных дел Армении ни разу не произнес словосочетание «обновленные принципы».