«Թուրքական իշխանությունն այսօր խոսում է ոչ միայն նախապայմանների, այլեւ սպառնալիքների լեզվով»,-այսօր ԱԺ-կառավարություն հարցուպատասխանի ժամանակ վարչապետին հիշեցրեց ՀՅԴ պատգամավոր Հրայր Կարապետյանը եւ ցանկություն հայտնեց, որ վարչապետը պատասխանի իր թուրք գործընկերոջը:
Հիշեցնենք, որ Էրդողանն հայտարարել էր, որ Թուրքիայում այսօր բնակվում է մոտ 170 հազար հայ, որոնցից մոտ 100 հազարը` ապօրինի. «Մենք այսօր անտեսում ենք այդ փաստը, բայց եթե անհրաժեշտ լինի` մենք նրանց կասենք` վերադարձեք ձեր երկիր: Նրանք մեր երկրի քաղաքացիները չեն եւ ես պարտավոր չեմ նրանց պահել իմ երկրում»,-ասել է Էրդողանը:
«Այս հայտարարությունն ուղիղ կապ ունի նախորդ դարում կատարված ոճիրի հետ»,-ասաց Հրայր Կարապետյանը:
«Նման քաղաքական հայտարարությունները չեն նպաստում երկու պետությունների միջեւ հարաբերությունների բարելավմանը եւ համաձայն եմ այն գնահատականի հետ, որ մեր հիշողության մեջ միանգամից արթնանում են 1915 թվականի դեպքերը, երբ Թուրքիայի վարչապետն իրեն նորից թույլ է տալիս նման արտահայտություններ»,-ասաց ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը:
Նա գտնում է, որ հենց այս ենթատեքստում շատ արդիական է ցեղասպանության ճանաչման ուղղությամբ տարվող քաղաքականությունը եւ «խնդրի արմատական լուծումը լինելու է այն դեպքում, երբ Թուրքիան ինքը ճանաչի ցեղասպանությունը»: Իսկ Թուրքիայում ապրող 100 հազարավոր հայերի խնդրի լուծման լավագույն ձեւն, ըստ Տիգրան Սարգսյանի, դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատելն է երկու երկրների միջեւ` առանց նախապայմանների:
100 հազար անօրինական միգրանտ ունենալու փաստն արդյո՞ք համապատասխանում է իրականությանը,-հարցրեց Ստեփան Սաֆարյանը:
«Մեր ունեցած տեղեկատվության համաձայն, Էրդողանի հնչեցրած թիվը մի քանի անգամ գերազանցում է այն թվին, որ մենք ունենք»,-ասաց վարչապետը, բայց հավելեց, որ հստակ տեղեկատվության չեն տիրապետում, քանի որ չեն աշխատում դիվանագիտական խողովակներով, իսկ Թուրքիայում կարող էին հայեր հայտնվել երրորդ երկրներից:
Ստեփան Սաֆարյանն էլ հիշեցրեց, որ ՀՀ ընդդիմությունը շարունակում է պահանջել ետ կանչել արձանագրությունները, այն էլ այսօրվա Էրդողանի հայտարարություններից հետո, ինչին վարչապետը պատասխանեց.
«Ես կարծում եմ ճիշտ չէ ցանկացած հայտարարություն անհապաղ կապել արձանագրությունների հետ, մեր դիրքորոշումը հստակ է, մեր գնահատականները ուժի մեջ են, Թուրքիայի վարչապետի վերջին հայտարարությունները չենք ուզում կապել հայ-թուրքական արձանագրությունների գործընթացի եւ մեր որդեգրած քաղաքականության հետ»:

Премьер ответил Эрдогану
"Сегодня турецкие власти говорят языком не только предварительных условий, но и угроз",- напомнил сегодня премьер министру РА во время вопросов-ответов "НС-правительство" депутат от АРФД Грайр Карапетян и выразил пожелание, чтобы наш премьер ответил своему турецкому коллеге.
Напомним: Эрдоган заявил, что в Турции сегодня проживает около 170 тысяч армян, из которых 100 тысяч - нелегально. "Мы сегодня оставляем этот факт без внимания, однако если будет необходимо, мы им скажем - возвращайтесь в свою страну. Они не граждане нашей страны, и я не обязан держать их в своей стране",- сказал Эрдоган.
"Это заявление имеет прямую связь со злодеянием, совершенным в прошлом веке",- сказал Грайр Карапетян.
"Подобные политические заявления не способствуют нормализации отношений между двумя государствами, и я согласен с той оценкой, что в нашей памяти моментально просыпаются случаи 1915 года, когда премьер-министр Турции позволяет себе подобные высказывания",- сказал премьер-министр РА Тигран Саргсян.
Он считает, что ведущаяся политика по признанию геноцида чрезвычайно актуальна именно в этом контексте, и "радикальное разрешение проблемы получится в том случае, если Турция сама признает геноцид". А лучшее решение проблемы 100 тысяч нелегально проживающих в Турции армян, по мнению Тиграна Саргсяна, заключается в установлении дипломатических отношений между двумя странами.
"Соответствует ли действительности факт наличия в Турции 100 тысяч армянских нелегальных мигрантов?"- спросил Степан Сафарян.
"По нашим данным, озвученная Эрдоганом цифра в несколько раз превышает то число, которое есть у нас",- сказал премьер, но добавил, что точной информацией не владеет, поскольку по дипломатическим каналам работа нее ведется, а в Турции армяне могут оказаться и из третьих стран.
Степан Сафарян напомнил, что армянская оппозиция продолжает требовать отзыва протоколов, тем более - после нынешних заявлений Эрдогана. На что премьер ответил:
- Считаю, что неверно любое заявление незамедлительно связывать с протоколами. Наша позиция четкая, наши оценки остаются в силе, последние заявления турецкого премьер-министра мы не хотим увязывать с процессом нормализации армяно-турецких взаимоотношений и проводимой нами политикой".