Հարցապնդում «Գլենդել Հիլզ»-ի թերացումների մասին
Ըստ «Ժառանգության» ունեցած տվյալների` ընկերությունը 2009թ. բնակարանաշինության ու բնակարանների բաշխման գործընթացում թույլ է տվել չարաշահումներ եւ անընդունելի արդյունքներ: Բանն այն է, որ «Գլենդել Հիլզ» ՓԲԸ-ն այս աշխատանքների համար պետությունից եւ Գյումրի համայնքից ստացել է միջոցներ ու պայմաններ` մինչեւ 2009թ. տարեվերջ 1320 նոր բնակարաններ շահագործելու համար, սակայն ծրագիրը թերակատարել է:
Այդ պատճառով «Ժառանգություն»-ը ՀՀ Կառավարությունից պահանջում է պատասխանել մի շարք հարցերի: Օրինակ` թե որքա՞ն բնակարաններ են հանձնվել շահագործման 2009 թ. դեկտեմբերի 31-ի եւ այս պահի դրությամբ: Նույն ժամանակահատվածի համար վերոհիշյալ պետական ծրագրերի շրջանակներում որքա՞ն բյուջետային եւ արտաքին վարկային միջոցներ են տրամադրվել «Գլենդել Հիլզ» ՓԲԸ-ին: Արդյոք «Գլենդել Հիլզ» ՓԲԸ-ն Կառավարությանը կամ լիազոր մարմնին ներկայացրե՞լ է աշխատանքների կատարողականն ու ֆինանսական հաշվետվությունները եւ այլն:
20 օրվա ընթացքում ՀՀ Կառավարությունը պարտավոր է գրավոր պատասխանել «Ժառանգությանը», որից հետո ԱԺ նիստում կուսակցությունը կհնչեցնի հարցապնդումն ու Կառավարության պատասխանը:

Запрос об упущениях «Глендейл Хиллз»
Запрос касается программы правительства РА по жилищному строительству в зоне бедствия, а также ЗАО «Глендейл Хиллз».
По сведениям, имеющимся у «Наследия», в процессе жилищного строительства и распределения квартир в 2009 г. компания допустила злоупотребления и неприемлемые результаты. Дело в том, что на эти работы ЗАО «Глендейл Хиллз» получило средства от государства и общины г.Гюмри. До конца 2009 г. должно было быть сдано 1320 новых квартир, однако программа недовыполнена.
По этой причине «Наследие» требует, чтобы Правительство РА дало ответ на ряд вопросов. Например, сколько квартир было сдано по положению на 31 декабря 2009 года и на сегодня? В рамках вышеупомянутых государственных программ, на тот же период сколько бюджетных и внешних кредитных средств было предоставлено ЗАО «Глендейл Хиллз»? Представило ли ЗАО «Глендейл Хиллз» правительству или уполномоченному органу отчет о выполненных работах и финансовый отчет? И ряд других вопросов.
В течение 20 дней Правительство РА обязано в письменном виде ответить «Наследию», после чего на заседании НС партия озвучит запрос и ответ Правительства.