«Սերժ Սարգսյանը սխալ է հաշվում»
Թուրքիայում անօրինական ապրող հայերին վտարելու մասին Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի երեկվա հայտարարությունը քաղաքագետ Երվանդ Բոզոյանը համարում է Սերժ Սարգսյանի ֆուտբոլային դիվանագիտության հետեւանքներից մեկը:
Էրդողանը խոստացել է վտարել Թուրքիայում անօրինական ապրող 100. հազար հայերին, եթե աշխարհը շարունակի Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը: «ԱՄՆ Կոնգրեսի արտաքին հարաբերությունների եւ Շվեդիայի հանձնաժողովի ընդունած Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձեւերը Թուրքիային ստիպեցին էլ ավելի կոշտացնել իր դիրքորոշումը»,- գտնում է Բոզոյանը:
Քաղաքագետի կարծիքով հայ-թուրքական հարաբերությունների բարելավման գործընթացը ձախողված էր ի սկզբանե, սակայն. «Գործընթացի ձախողման մեջ որեւէ մեկը շահագրգռված չէ, այդ թվում` Թուրքիան: Թուրքիան այս գործընթացում ստացավ ամեն ինչ` հայ-թուրքական պատմաբանների հանձնաժողով, ներկայիս Թուրքիայի սահմանների ճանաչում. մնացել է միայն ԼՂ հիմնախնդիրը: Այսօր Թուրքիայի կռիվը ԼՂ-ն է»:
Քաղաքագետը համոզված է, որ ՀՀ իշխանություններն էլ են ընդունում, որ հայ-թուրքական հարաբերությունների բարելավման գործընթացը խայտառակ վիճակում է. «Սերժ Սարգսյանին խոսք էին տվել, որ հայ-թուրքական հարաբերությունները լինելու են առանց նախապայմանների, սակայն նա հայտնվել է ոչ նախանձելի վիճակում եւ հայտարարել է այն, ինչ Գորբաչովը 1990-ականներին` իրեն խաբել են: Խաբվելը քաղաքական կատեգորիա չէ: Եթե դու անընդհատ խաբվում ես, դա նշանակում է, որ սխալ ես հաշվում»:
Բոզոյանի խոսքով` հայ-թուրքական հարաբերությունները սահուն կերպով դարձել է «մի մեծ ԼՂ հիմնախնդիր». «Թուրքիան այսօր, իսկապես մեծ կշիռ ունի` կարող է իրեն թույլ տալ եւ Մինսկի խմբին ասել, որ լուծի ԼՂ հիմնախնդիրը»:
ՀՀ իշխանությունների վիճակը Բոզոյանը ոչ պակաս տխուր է գնահատում նաեւ ԼՂ հիմնախնդրի գործընթացում. «Վերջին շրջանում միջնորդները ինչ առաջարկներ ներկայացնում էին ՀՀ-ն միշտ կողմ էր,իսկ Ադրբեջանը դեմ: Իր «այո»-ներով Հայաստանն ամեն ինչ արեց, որ միջնորդները մեզ համար ավելի վատ առաջարկներ ներկայացնեն, իսկ Ադրբեջանն էլ տվեց իր համաձայնությունը: Այսօր ապակառուցողի դերուն հայկական կողմն է: Սա խոշոր դիվանագիտական պռավալ է»:
Անդրադառնալով Երեւանում կատարած ԼՂ հարցով ԵԱՀԿ ԽՎ հատուկ զեկուցող Գորան Լենմարկերի այն հայտարարությանը, թե կարիք չկա բանակցային գործընթացում որպես կողմ ընդգրկել ԼՂ-ն` քաղաքագետն ասաց. « Այդ լկտի հայտարարությունը վկայում է այն մասին, որ մենք ենք թույլ տվել, որ նման արտահայտություններ իրենց թույլ տան: Ցավոք դա է իրավիճակը»:
Քաղաքագետը համոզված է, որ մոտ ապագայում ԼՂ հիմնախնդիրը չի լուծվելու, իսկ եթե իշխանությունները գնան զիջումների, ապա ՀՀ-ում կրկնվի 1998թ. գործընթացը:

“Серж Саргсян считает неправильно?”
Вчерашнее заявление премьер-министра Турции Реджепа Тайипа Эрдогана о выдворении нелегально проживающих в Турции армян политолог Ерванд Бозоян считает одним из следствий «футбольной дипломатии» Сержа Саргсяна.
Эрдоган пообещал выдворить из Турции 100 тысяч нелегально проживающих там армян, если мир будет продолжать признавать Геноцид армян. «Резолюции о признании Геноцида армян, принятые Комиссией по внешним сношениям Конгресса США и Шведской комиссией, побудили Турцию еще более ужесточить свою позицию»,- считает Бозоян.
По мнению политолога, процесс нормализации армяно-турецких отношений провалился изначально, однако: «В провале процесса не заинтересован никто, в том числе и Турция. Она в этом процессе получила всё - армяно-турецкую комиссию историков, признание границ сегодняшней Турции, остался только карабахский вопрос. Сегодня Турция воюет из-за Карабаха».
Политолог убежден, что власти РА тоже признают, что процесс нормализации армяно-турецких отношений находится в позорном состоянии: «Сержу Саргсяну пообещали, что армяно-турецкие взаимоотношения будут без предварительных условий, однако он оказался в незавидном положении и заявил то, что Горбачев в 1990-е годы: его обманули. Обманываться - не политическая категория. Если ты постоянно обманываешься, это означает, что ты считаешь неправильно».
По словам Бозояна, армяно-турецкие отношения плавно превратились «в одну большую карабахскую проблему». «Сегодня Турция, действительно, имеет большой вес - может себе позволить сказать Минской группе, что способна решить вопрос Карабаха».
Не менее печальным Бозоян считает положение властей РА и в процессе карабахской проблемы: «Какие бы предложения ни представляли посредники в последний период, Армения всегда была за, а Азербайджан - против. И, постоянно говоря «да», Армения сделала всё для того, чтобы посредники представили более плохие для нас предложения, а Азербайджан дал свое согласие. Это - крупный дипломатический провал».
Обращаясь к сделанному в Ереване заявлению особого докладчика ПА ОБСЕ по вопросу Нагорного Карабаха Горана Леннмаркера о том, что нет нужды включать НКР в переговорный процесс, политолог сказал: «Это наглое заявление свидетельствует о том, что это мы допустили, чтобы они позволяли себе подобные выражения. К сожалению, такова ситуация».
Политолог убежден, что в ближайшем будущем проблема НК разрешена не будет, а если власти пойдут на уступки, то в РА повторится процесс 1998 года».