Կոնգրեսի նիստն` այսօր
Ադրբեջանում ՏԻՄ ընտրությունների վերաբերյալ քննարկումից անմիջապես հետո Եվրոպայի խորհրդի Տեղական եւ ռեգիոնալ իշխանությունների Կոնգրեսի նիստում  վաղը ելույթ կունենա Երեւանի քաղաքապետ Գագիկ Բեգլարյանը:
Նա Ստրասբուրգ կժամանի այսօր երեկոյան: Սա նրա` իր պաշտոնում առաջին այցն է ԵԽ այս կառույց: Գագիկ Բեգլարյանը պատրաստվում է խոսել Հարավային Կովկասի մայրաքաղաքների կարգավիճակի մասին:
Իսկ Տեղական եւ ռեգիոնալ իշխանությունների Կոնգրեսի 18-րդ նստաշրջանը սկսվում է այսօր` տեղական ժամանակով` ժամը 10.45-ին: Կոնգրեսի պատվիրակները ընտրելու են Կոնգրեսի գլխավոր քարտուղար` ընտրություն կատարելով երեք թեկնածուի միջեւ: Այս նստաշրջանի օրակարգում են բնապահպանական խնդիրները, ժողովրդավարությունը ՏԻՄ մակարդակում, Ադրբեջանի ՏԻՄ ընտրությունները եւ այլն:
Հայաստանյան պատվիարկությունը վաղ առավոտից մասնակցում է նիստերի: Պատվիրակությունը ղեկավարում է Էմին Երիցյանը: Ստրասբուրգում են Երեւանի ավագանու անդամ Նատալյա Լափաուրին, Նոր Երզնկայի համայնքապետ Ալինա Պողոսյանը, Իջեւանի քաղաքապետ Վարուժան Ներսիսյանը:

Сразу после обсуждения, посвященного выборам в органы местного самоуправления (ОМС) в Азербайджане, на заседании Конгресса местных и региональных администраций выступит мэр Еревана Гагик Бегларян.
Он прибудет в Страсбург сегодня вечером. Это - его первый визит в данную структуру ЕС в его нынешней должности. Гагик Бегларян собирается говорить о статусе столиц Южного Кавказа.
А 18-я сессия Конгресса местных и региональных администраций началась сегодня - в 10.45 по местному времени. Делегаты изберут Генерального секретаря Конгресса, произведя выбор из трех кандидатов. В повестке нынешней сессии - экологические проблемы, демократия на уровне органов местного самоуправления (ОМС), выборы ОМС в Азербайджане, и другие вопросы.
Армянская делегация участвует в заседаниях с раннего утра. Делегацию возглавляет Эмин Ерицян. В Страсбурге находятся член Совета старейшин Еревана Наталья Лапаури, глава общины Нор Ерзнка Алина Погосян, мэр Иджевана Варужан Нерсесян.