Կապինոսն այլ կարծիքի է
ԼՂ հակամարտության հարցով ԵԱՀԿ ԽՎ նախագահի հատուկ ներկայացուցիչ Գորան Լենմարկերի այն հայտարարությունը, թե բանակցային գործընթացում պետք չէ ավելացնել կոնֆլիկտի կողմերը, այսինքն` Ղարաբաղը:
Կապինոսը նախ նշեց, թե չի կարծում, որ Լենմարկերը նման հայտարարություն արած լինի, ապա «Ա1+»-ի` Լենմարկերի հայտարարության հիշեցումից հետո, ասաց. «ԽՎ-ն ԵԱՀԿ-ի այն մարմինը չէ, որը զբաղվում է ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորմամբ: Այն, ինչ վերաբերում է ԼՂ-ին, դրանով զբաղվում է Մինսկի խումբը եւ հատուկ ներկայացուցիչ Կասպրշիկը, միայն նրանք կարող են պատասխանել այդ հարցերին»:
ԼՂ բանակցային գործընթացին Սերգեյ Կապինոսը անդրադարձավ որպես «կողմնակի փորձագետ». «Խնդրի կարգավորման սկզբնական շրջանում ԼՂ-ն, իսկապես եղել է բանակցությունների մասնակից եւ 1994թ. զինադադարի կնքման պայմանագրում իր ստորագրությունն է դրել նաեւ ԼՂ-ի ներկայացուցիչը»: Նա ենթադրեց, որ Լենմարկերը նկատի է ունեցել այն, որ ԼՂՀ նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը հետագայում նպատակահարմար է գտել միաժամանակ ներկայացնել եւ ՀՀ-ի, եւ ԼՂ-ի շահերը:
«Ես գտնում եմ, որ վերջնական արդյունքների հասնելու դեպքում գործընթացին պետք է մասնակից լինի նաեւ ԼՂ-ն: Ինչպե՞ս կարելի է ԼՂ հիմնախնդիրը կարգավորել առանց Ղարաբաղի: Ինչ-որ պահից ԼՂ-ն անպայման կմիանա գործընթացին»,- ասաց Կապինոսը: Նա չի կարծում, որ բացի ԼՂ-ից` բանակցային գործընթացում կընդգրկվեն այլ կողմեր. «Մինսկի խումբն իրեն չի սպառել: Անցյալ տարի շատերին էր թվում, որ խնդրի կարգավորումը շատ մոտ է»:
Այսօր հայ լրագրողների հետ Սերգեյ Կապինոսի հանդիպման թեման Երեւանում ԵԱՀԿ գրասենյակի 10-ամյա գործունեության ներկայացումն էր: Նրա կարծիքով, ՀՀ-ում ամենախոցելին դատական համակարգն է. «Ոչ թե օրենքները բավարար չեն, այլ դրանց կիրառումը»:
Կապինոսն այսօր ոչ հերքեց եւ ոչ էլ հաստատեց, թե իր վերադասներից նկատողությունն է ստացել ՀՀ-ում տիրող իրավիճակն ինչպես հարկն է չներկայացնելու համար: Նա խուսափեց օգտագործել «քաղբանտարկյալ» բառը` նշելով, որ եվրոպական օրենսդրության մեջ այդ բառի իրավական ձեւակերպումը չկա:
2008թ. մարտ 1-ի դեպքերով դատապարտված ընդդիմության ներկայացուցիչներին Կապինոսն իր զեկույցում ներկայացրել է քրեական գործերով դատապարտվածներ. «Եթե այդ գործերով դժգոհներ կան, ապա կարող են բողոքարկել մինչեւ Եվրոպական դատարան»:
Ինչպե՞ս եք գնահատում մինչ օրս 2008թ. մարտի 1-ի 10 սպանությունների չբացահայտման փաստը. Ձեր կարծիքով ՀՀ իշխանությունները այդ սպանությունները բացահայտելու ցանկություն ունե՞ն «Ա1+»-ի հարցին` Կապինոսը պատասխանեց. «Այդ հարցերը այստեղ` Երեւանում բարձրացրել են ԵԱՀԿ ԽՎ ներկայացուցիչները: Այդ հարցերը վերաբերում են իրավական մարմիններին, նրանք պետք է պատասխանեն»:

Директор Ереванского офиса ОБСЕ Сергей Капинос сегодня отверг заявление особого представителя председателя Парламентской Ассамблеи ОБСЕ по вопросу конфликта Нагорного Карабаха Горана Ленмаркера о том, что в процессе переговоров не стоит прибавлять конфликтующую сторону, т.е. - Нагорный Карабах.
Во первых Капинос отметил, что не думает, что Ленмаркер мог бы сделать такое заявление, а затем, после того, как корреспондентом "А1+" было упомянуто о заявлении Ленмаркера, он сказал: "Парламентская Ассамблея - не тот орган ОБСЕ, который занимался бы урегулированием проблемы НКР. Все, что относится к НКР - это дело Минской группы и его особого представителя Каспршика, только они могут ответить на этот вопрос".
К переговорному процессу НКР Сергей Капинос высказал свое отношение как "посторонний эксперт": "В первоначальной стадии урегулирования задачи НКР, в самом деле, была участницей переговоров и в 1994 г. в подписании договора о перемирии свою подпись поставил и представитель НКР". По мнению Капиноса, Ленмаркер имел ввиду тот факт, что бывший президент НКР Роберт Кочарян в дальнейшем считал целесообразным представлять интересы РА и Нагорного Карабаха одновременно.
"Я считаю, что в случае достижения окончательных результатов, в процессе должна участвовать также НКР. Как можно урегулировать проблему НКР без ее участия? С какого-то момента НКР обязательно присоединится к процессу", - сказал Капинос. Он не думает, что кроме НКР в переговорный процесс будут вовлечены и другие стороны. "Минская группа еще не изжила себя. В прошлом году многие считали, что урегулирование процесса очень близка".
Сегодня темой для встречи Сергея Капиноса с армянскими журналистами была презентация 10-летней деятельности Ереванского офиса ОБСЕ. По его мнению, самой уязвимой в РА является судебная система. "Проблема не в том, что законы не удовлетворяют, но - в их применении".
Капинос сегодня не отверг, но и не подтвердил информцию о том, якобы он получил предупреждение от своего начальства за то, что не представил ситуацию в Армении должным образом. Он постарался не применять слово "политзаключенный", отметив, что в европейском законодательстве нет юридической формулировки этого слова.
Представителей оппозиции, осужденных за события на 1 марта 2008 г. Капинос в своем докладе представил как осужденных за уголовные дела. "Если есть недовольные по этим делам, то они могут опротестовать вплоть до Европейского суда". А на вопрос корреспондента "А1+" - "Как вы оцениваете до сих пор невыявленные дела по 10 убийств на 1 марта 2008 г., и по вашему мнению, имеют ли желание власти Армении раскрыть эти убийства?", Капинос ответил: "Эти вопросы были выдвинуты здесь - в Ереване представителями Парламентской Ассамблеи ОБСЕ. Такие вопросы относятся к правоохранительным органам и они сами должны ответить на них".