Այսօր ԱԺ-ի հերթական քառօրյայի օրակարգը հաստատելիս «Ժառանգություն» խմբակցության պատգամավոր Արմեն Մարտիրոսյանը հարցրեց ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանին, թե արդյոք ժամանակը չէ խորհրդարանի քննարկմանը ներկայացնել արձանագրությունները, կամ «Միջազգային պայմանագրերի մասին» ՀՀ օրենքում արված փոփոխություններով հետ կանչել դրանք, հաշվի առնելով թուրքական կողմից անընդհատ տրվող ապտակները:
«Ինչ վերաբերում է ապտակներին, ես ձեզ հետ համաձայն չեմ, դատարկ խոսակցությունները ապտակներ չեն: Մի իշխանություն`Թուրքիայի իշխանությունը, եթե մի արձանագրությունը ստորագրում է առանց նախապայմանի, այնուհետեւ առանց որեւէ նախապայմանի չի վավերացնում, կամ սկսում է այդ արձանագրությունների ստորագրմանը հակառակ հայտարարություններ անել, ես դա լուրջ չեմ վերաբերում, եւ լուրջ չեմ վերաբերում նման իշխանություններին»:
Իր խոսքի ավարտին ԱԺ նախագահը նորից պատրաստակամություն հայտնեց վավերացնել արձանագրությունները, բայց Թուրքիայից հետո:
«Իսկ որքանով է ճիշտ, որ բանակցում ես մի իշխանության հետ, որին անլուրջ ես վերաբերում եւ պահում ես այդ արձանագրությունները ընթացքի մեջ»,-հարցրեց «Ժառանգության» պատգամավոր Մարտիրոսյանը:
«Միեւնույնն է, ես նրանց լուրջ չեմ վերաբերում, իրենք իրենց խոսելով հակասություններ են մտցնում իրենց ստորագրած արձանագրությունների եւ հայտարարությունների միջեւ: Ես դա լուրջ չեմ վերաբերում: Իմ կարծիքով, դա է իմ գնահատականը»,-պատասխանեց Հովիկ Աբրահամյանը:

Сегодня при постановлении повестки очередного четырехдневного заседания НС, депутат от фракции "Наследие" Армен Мартиросян спросил у председателя НС Овика Абрамяна, не настало ли время представить на рассмотрение парламента протоколы, или же отозвать их с изменениями, сделанными в законе "О международных договорах", учитывая непрерывные пощечины от турецкой стороны.
"Что касается пощечин, то я не согласен с вами, пустая болтовня - это еще не пощечина. Если власти Турции подписывают протокол без предварительных условий, а потом без какого-либо условия не заверяют, или же начинают делать противоположные этим протоколам заявления, я это не воспринимаю всерьез, я не воспринимаю всерьез турецкие власти".
В конце своего выступления председатель НС вновь обьявил о своей готовности заверять протоколы, но только - после Турции.
"А насколько правильно то, что ведешь переговоры с властями, к которым относишься не всерьез и держишь эти протоколы в процессе", - спросил депутат от "Наследия" Мартиросян.
"Все равно, я их воспринимаю не всерьез, они своими разговорами вносят противоречия между подписанными ими же протоколами и их заявлениями. Я это всерьез не воспринимаю. По моему, это и есть мое мнение", - ответил Овик Абрамян.