ՕԵԿ-ը պատրաստվում է ընտրությունների
Կառավարությունում ՕԵԿ նախարարներ Մհեր Շահգելդյանին եւ Գուրգեն Սարգսյանին կփոխարինեն նորաթուխ ՕԵԿ-ականներ Արմեն Երիցյանն ու Մանուկ Վարդանյանը: Երեկ նրանք դարձել են օրինացերկրական, որպեսզի կառավարությունում վերջինիս հատկացված տեղերում նշանակվեն նախարար:
Արդյո՞ք մինչ այդ վերոնշյալ մարդիկ հարել են ՕԵԿ-ին «Ա1+»-ի հարցին խմբակցության ղեկավար Հեղինե Բիշարյանը չպատասխանեց:
Նա միայն տեղեկացրեց, որ փոփոխությունները պայմանավորված են ՕԵԿ ռազմավարությամբ եւ մարտավարությամբ. «Մենք գոհ ենք մեր նախարարներից, որեւէ խնդիր չի քննարկվում, այսուհետ կուսակցության փոխնախագահ Մհեր Շահգելդյանը զբաղվելու է կուսակցության քաղաքական մասով, Գուրգեն Սարգսյանը` տնտեսական բլոկով, ելնելով կուսակցության նախընտրական այն դրույթներից, որոնք բխում են տնտեսության շահերից, եւ ուժեղացնելու կուսակցության տնտեսական բլոկը»,-ասաց խմբակցության ղեկավարը:
Իսկ ինչու հին ՕԵԿ ականներից չեն ընտրվել նախարարների թեկնածուները հարցին տիկին Բիշարյանը պատասխանեց. «Նշանակումները խիստ կարեւոր են, որպեսզի լինեն մարդիկ, ովքեր խիստ պրոֆեսիոնալ են եւ անցած ճանապարհ ունեն»:
Կուսակցության մարտավարական փոփոխությունները նշանակում են, որ կուսակցությունը պատրաստվում է առաջիկա խորհրդարանական ընտրություններին: Հեղինե Բիշարյանը համաձայնեց այս դիտարկմանը. «Այո: Բնականաբար, եթե ներքին աշխատանքները ուժեղացվում են, եւ մյուս ուժերն էլ են այդպես, իրենց քայլերը նախապատրաստում են առաջիկա ընտրություններին»:
Խորհրդարանական ընտրություններին ՕԵԿ-ի մասնակցությունը նշանակո՞ւմ է արդյոք, որ նախագահական ընտրություններին էլ կմասնակցի Արթուր Բաղդասարյանը մեր հարցին` Հեղինե Բիշարյանը նկատեց. «Ոչ: Դուք շատ լավ գիտեք, որ մենք ունենք պայմանավորվածություն, որ Արթուր Բաղդասարյանը մյուս նախագահական ընտրություններին չի մասնակցելու»:

Политический совет партии "Страна Законности" (ПСЗ) принял решение заменить министров Транспорта и связи, а также- чрезвычайных ситуаций РА.
Об этом сообщила корреспонденту "А1+" пресс-секретарь ПСЗ Сусанна Абраамян. Она также подчеркнула, что по решению политсовета партии, принятого 13 марта, Гурген Саркисян и Мгер Шахгелдян были отозваны. Вместо них Сержу Саркисяну были представлены новые имена министров.
На посту министра Транспорта и связи РА, ПСЗ выдвинула кандидатуру советника президента РА, в прошлом - бывшего руководителя Государственного комитета Кадастра Недвижимости при Правительстве РА Манука Варданяна, а на посту министра Чрезвычайных ситуаций - первого заместителя главы Полиции РА Армена Ерицяна.
Что касается Мгера Шахгелдяна и Гургена Саркисяна, то они, как сообщила пресс-секретарь ПСЗ, продолжат оставаться в руководящем составе ПСЗ и примут на себя другие обязательства.
На вопрос корреспондента "А1+" - почему они были освобождены от занимаемых должностей, Сусанна Абрамян ответила так: "они освободились из-за постоянных реформ внутри партии, в результате чего были назначены новые, более опытные министры"
А на вопросы - неужели Мгер Шахгелдян и Гурген Саркисян были менее опытными и являются ли новоназначенные министры членами ПСЗ, Сусанна Абрамян не смогла дать ответ, проинформировав, что на все подобные вопросы ответит лидер ПСЗ Артур Багдасарян на завтрашней пресс-конференции.