«Ազատություն քաղբանտարկյալներին» ցուցապաստառով, եռագույնները թափահարելով մի քանի տասնյակ երիտասարդներ այսօր երթ անցկացրին Երեւանի փողոցներում: Ի տարբերություն նախորդ ուրբաթօրյա ակցիաների` այսօր ընդամենը երկու ոստիկան էին ուղեկցում Հայ ազգային կոնգրեսի երիտասարդ անդամներին:
Երթը անցավ Աբովյան, Ամիրյան, Մաշտոց եւ Կորյուն փողոցներով: Ժամանակ առ ժամանակ երիտասարդները կանգ էին առնում, վանկարկում` «Պայքար, պայքար, մինչեւ վերջ», «Ազատություն քաղբանտարկյալներին», «Մեկ+մեկ+մեկ+մեկ», «Հայաստանի ազատությունը կախված է մեկ մարդուց եւ այդ մեկ մարդու դու ես»: Նրանք նաեւ անցորդներին էին բաժանում թերթիկներ, որտեղ իրազեկվում է, որ մարտի 16-ին ՀԱԿ-ը կազմակերպելու երթ դեպի Եվրախորհրդի գրասենյակ, իսկ ապրիլի 6-ին հրավիրելու է հանրահավաք
«Մեր հիմնական պահանջը քաղբանտարկյալների ազատ արձակումն է, արդարությունների վերականգնումը: Արդյունքը այս ակցիաների այն է, որ մարդկանց տեղեկացում ենք անօրինությունների մասին: Բոլորը պետք է իմանան, թե ինչ երկրում են ապրում»,- ասաց երթի մասնակից Հայկը: Մեկ այլ մասնակից` Լիլիթն էլ ավելացրեց. «Իրազեկում ենք մարդկանց, որ կան քաղբանտարկյալներ եւ պետք չէ անտարբեր լինել: Նրանց տեղում կարող է լինել մեզանից յուրաքանչյուրը»:
Ի դեպ, անցորդները հետաքրքրությամբ վերցնում էին երիտասարդների բաժանած թերթիկները, մի պահ կանգ տալիս եւ հետեւում, թե ինչ հայտարարություններ էին անում:

Несколько десятков молодых людей сегодня провели марш по улицам Еревана с государственным флагом и транспарантами «Свободу политическим заключённым». В отличие от остальных пятничных акций, сегодня всего два полицейских сопровождали молодых членов Армянского Национального Конгресса (АНК).
Марш прошёл по улицам имени Абовяна, Амиряна, Маштоца и Корюна. Время от времени молодые демонстранты останавливались и скандировали следующее: «Борьба, борьба до конца», «Свободу политическим заключённым», «Свобода Армении зависит от одного человека и этот человек - ты». Они также раздавали листовки прохожим, в которых была информация о том, что 16 марта АНК организует марш к ереванскому офису ЕС, а 6 апреля приглашает на митинг.
«Наше основное требование - освобождение политических заключённых и восстановление справедливости. Результат этих акций - это информирование людей о незаконных действиях, совершаемых в стране. Все должны знать в какой стране они живут», - сказал участник марша Айк. А другая участница - Лилит добавила: «Мы информируем людей о том, что есть политические заключённые и не следует быть безразличными. На их месте может оказаться любой из нас».
Кстати говоря, прохожие с интересом брали раздаваемые молодыми людьми листовки, останавливались на мгновение и прислушивались к их объявлениям.