«ԼՂ հակամարտության լուծումը կա»
«Սխալվում են բոլոր նրանք, ովքեր ասում են, թե Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի լուծում չկա: Լուծում կա, եւ շատ մանրակրկիտ, մանրամասն լուծում է, շատ անելիքներ էլ չկան, պարզապես կարեւոր է լինել պատրաստ ներքաղաքական սպասվող բանավեճին»,-այսօր հայտարարեց ԵԱՀԿ Խորհրդարանական վեհաժողովի ԼՂ հարցով հատուկ զեկուցող Գորան Լենմարկերը:
Այսօր Երեւանում, ՆԱՏՕ-ի ԽՎ «Ռոուզ-Ռոութ» սեմինարի ժամանակ նա նկատեց, որ պահանջվում է ոչ միայն մեծամասնության օժանդակությունը, այլեւ ողջ հանրության, «որովհետեւ կարող են լինել փոքր խմբեր, որոնք կարող են խոչընդոտել լուծմանը»:
Նա կոչ արեց աջակցել Սերժ Սարգսյանին: «Կամք կա, պահանջվում է քաջություն»,-ասաց Լենմարկերը եւ ավելացրեց, որ. «պետք է խնդիրը լուծել շատ շտապ, շուտափույթ կերպով, եւ անգամ ոչ թե մոտ ապագայում, այլ հրատապ, որովհետեւ մարդիկ են զոհվում սահմանում, եւ դեռ կզոհվեն, իսկ լուծումը պետք է այսօր ապրող մարդկանց»:
Լենմարկերը նաեւ նկատեց, որ լուծման գնալու համար պետք է ադրբեջանական կողմը հաշվի նստի հայկական կողմի շահերի հետ. «Իսկ Հայաստանն էլ պետք է ընդունի, հասկանա Ադրբեջանին, որն իրեն համարում է ագրեսիայից տուժած կողմ»;
Լենմարկերն ասաց, որ խնդրի լուծումը պետք է գտնվի ներսում, ոչ թե դրսում, պետք է վերջ դրվի ատելության եւ թշնամանքի սերմանման քաղաքականությանը, հատկապես մամուլում:
Ինչ վերաբերում է Լեռնային Ղարաբաղին բանակցային գործընթացի մասնակից դարձնելու անհրաժեշտությանը, ապա Լենմարկերը չի ընդունում ձեւաչափի փոփոխություն. Նա գտնում է, որ ՀՀ երկու նախագահներն էլ ղարաբաղցի են եւ դա բավարար է` ԼՂՀ խնդիրը լավ տիրապետելու եւ ներկայացնելու համար, այնպես որ. «պետք չէ ավելացնել կոնֆլիկտի կողմերը»,-ասաց Լենմարկերը:
Նա զուգահեռ տարավ հայ-ադրբեջանական եւ Շվեդիա- Ֆինլանդիա հակամարտությունների միջեւ, երբ շվեդներով բնակեցված եւ ինքնորոշված շվեդական հողերն անցան Ֆինլանդիայի տիրապետության տակ: «Բայց նրանք հավասարապես այսօր «օգտվում են» եւ Շվեդիայից եւ Ֆինլանդիայից, որովհետեւ ունենք բաց սահմաններ»,-ասաց Լենմարկերը:
Լենմարկերը խոսեց նաեւ Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորման անհրաժեշտության մասին: Նա ընդգծեց, որ շատ լավ կլինի, եթե հայկական կողմը վավերացնի արձանագրությունները, հավելելով, որ «պատմաբանների հանձնաժողովն էլ շատ դրական երեւույթ է», ճիշտ է, երբ կողմերը իրենց պատմությունը քննարկում են մի սեղանի շուրջ:
Լենմարկերի ելույթին հակադարձեցին պատգամավորներ Ստեփան Սաֆարյանն ու Հերմինե Նաղդալյանը: Վերջինս զարմանքով հարցրեց, թե ինչու պետք է հայկական կողմը շտապի, կամ Լենմարկերը հաշվի առե՞լ է, որ Ղարաբաղում մեծացել է մի սերունդ, որը չի ապրել Ադրբեջանի կազմում: Անդրադառնալով Ֆինլանդիայի հետ զուգահեռին` նա ասաց, որ այստեղ խնդիրը ֆիզիկական գոյությանն է վերաբերում, եթե Ադրբեջանն էլ լիներ Ֆինլանդիայի նման ժողովրդավար երկիր, դա կլիներ բոլորովին այլ խոսակցություն: Ինչից հետո Լենմարկերն արձագանքեց. «Ղարաբաղում ասում են, որ իրենք ավելի ժողովրդավար են, քան դուք»:
Ի դեպ, Լենմարկերի ելույթի հենց սկզբից անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արթուր Բաղդասարյանը դուրս եկավ դահլիճից` սրճելու, իսկ Աժ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը գլուխն էր  շարժում` կարծես ի հաստատում Լենմարկերի մտքերի:
Հաստատեց
Լենմարկերից հետո ելույթ ունեցավ թուրք պատվիրակ Կուրսատ Աթիլջան, որը հայտարարեց, թե վերջին զարգացումներից հետո Թուրքիայի համար բարդացել է արձանագրությունների վավերացման գործընթացը, խնդիրներ կան հայ-ադրբեջանական հարաբերություններում, իսկ ՀՀ ՍԴ- որոշումն էլ ավելի բարդացրեց խնդիրը:
ՀՀ ԱԺ եվրաինտեգրման հարցերի հանձնաժողովի նախագահ Նաիրա Զոհրաբյանը թուրք պատվիրակի ելույթից հետո նկատեց, որ Աթիլջան իր ելույթով հաստատեց այն մտավախությունը, որ կար հայկական կողմի մոտ`ղարաբաղյան խնդիրը հայ-թուրքական հարաբերությունների հետ կապելու առումով, եւ ցավ հայտնեց, որ ՍԴ որոշման մեջ թուրքական կողմը նախապայմաններ է տեսել:
Նաեւ հավելեց, որ թուրքկաան կողմը զուր հույսեր թող չկապի, թե պատմաբանների հանձնաժողովում քննարկվելու է 1915 թվականի ցեղասպանության իրողությունը:

"Ошибаются те, которые утверждают, что решения нагорно-карабахской проблемы не существует. Решение есть и оно очень тщательное и выверенное, есть очень много работы, просто нужно быть готовыми к ожидающимся внутриполитическим дискуссиям", заявил сегодня спецпредставитель ПА ОБСЕ по Нагорному Карабаху Горан Ленмаркер.
Он отметил, что потребуется не только поддержка большинства, но и поддержка всего общества, поскольку могут появиться небольшие группы, которые будут препятствовать нахождению решения.
Ленмаркер призвал оказать поддержку президенту Саргсяну. "Есть воля, требуется смелость", сказал Ленмаркер и добавил, что проблема должна быть решена безотлагательно, без промедления и не в ближайшем будущем а уже сейчас, поскольку люди на границах гибнут сейчас и будут еще гибнуть. "Решение нужно людям живущим сегодня", добавил он.
Ленмаркер отметил, что для решения проблемы азербайджанская сторона должна учитывать позицию и интересы армянской стороны, а армянская сторона, в свою очередь, должна понять азербайджанскую сторону, которая считает себя жертвой агрессии.
Он сказал, что решение проблемы должно прийти снизу, а не сверху. "Нужно положить конец культивации атмосферы ненависти и вражды, особенно в прессе.", заметил Ленмаркер.
Что же касается предложений по присоединению Нагорного Карабаха к переговорному процессу, то Ленмаркер не преемлет изменения формата переговоров. Он отметил, что два последних президента РА - карабахского происхождения и этого вполне достаточно, чтобы владеть вопросом и достойно представлять карабахскую сторону. "Не нужно увеличивать количество сторон конфликта", сказал Ленмаркер.
Он провел параллели между армяно-азербайджанским и шведско-финским конфликтами. В результате последнего населенные шведами и самоопределившиеся земли были присоеденены к Финляндии. "Но сегодня жители этих земель в равной мере пользуются инфраструктурами обеих стран, так как границы открыты", сказал Ленмаркер.
Ленмаркер также отметил необходимость урегулирования армяно-турецких отношений. Он сказал, что было бы отлично если бы армянский парламент ратифицировал протоколы, добавив, что создание совместной исторической комиссии также является положительным фактором. "Это правильно, когда стороны совместно обсуждают свою общую историю за одним столом", отметил Ленмаркер.
С Ленмаркером были не согласны депутаты Степан Сафарян и Эрмине Нагдалян. Последняя с удивлением спросила почему армянская сторона должна спешить? Или учел ли г-н Ленмаркер, что в НКР уже выросло целое поколение, которое никогда не жило в составе Азербайджана? Касаясь же шведско-финского противостояния депутат отметила, что в нашем случае стоит вопрос физического выживания. Если бы Азербайджан был бы такой же демократической страной как Финляндия, то был бы совсем другой разговор. На что Ленмаркер ответил: "А в Азербайджане считают, что они более демократичны чем вы."
Подтвердил опасения.
После Горана Ленмаркера выступил делегат из Турции Курсат Атильган, который отметил, что последние события значительно усложнили процесс ратификации протоколов в Турции. Есть проблемы в армяно-азербайджанских отношениях, а решение Конституционного суда Армении еще более застопорило процесс.
После выступления турецкого делегата предсетатель комитета по вопросам евроинтеграции НС РА Наира Зограбян отметила, что своим выступлением г-н Атильган подтвердил опасения армянской стороны по поводу увязывания нормализации армянско-турецких отношений с урегулированием карабахского конфликта.