ԱՄՆ-ն կճանաչի՞ Հայոց ցեղասպանությունը
ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովում քվեարկության կդրվի Հայոց ցեղասպանության ճանաչման 252 բանաձեւը;
Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին հարցերով հանձնաժողովի նախագահ Հովարդ Բերմանը քվեարկության օր է նշանակել մարտի 4-ը։
Ներկայումս այս բանաձեւին աջակցում են 135 կոնգրեսականններ ինչպես Դեմոկրատական, այնպես էլ Հանրապետական կուսակցություններից։
Ըստ «Ազատություն» ռ/կ-ի` Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին հարցերի հանձնաժողովը Հայոց ցեղասպանության ճանաչելու վերաբերյալ բանաձեւեր ընդունել է 2000, 2005 եւ 2007 թվականներին։
Թեեւ այդ բանաձեւերը շատ մեծ աջակցություն էին վայելում Կոնգրեսում, Ներկայացուցիչների պալատի լիագումար նիստում քվեարկության չեն դրվել, քանի որ թե՛ նախագահ Բիլ Քլինթոնը, եւ թե՛ նախագահ Ջորջ Բուշը կտրականապես դեմ արտահայտվեցին բանաձեւերի ընդունմանը՝ պատճառաբանելով, որ թուրքերը կարող են պատասխան քայլերի դիմել։
Այս անգամ եւս սպասվում է, որ 252 բանաձեւը կընդունվի արտաքին հարցերի հանձնաժողովի կողմից, սակայն պարզ չէ, թե արդյոք Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակ Նենսի Փելոսին կհամաձայնի՞ այն քվեարկության դնել Ներկայացուցիչների տան լիագումար նիստում։

США признают Геноцид армян?
Председатель Комиссии по внешним сношениям в Палате представителей Ховард Берман решил поставить на обсуждение резолюцию 252 относительно Геноцида армян. Обсуждения назначены на 4 марта 2010 года.
В настоящий момент резолюцию поддерживают 135 конгрессменов Демократической и Республиканской партий.
Согласно радио "Свобода", резолюции о признании Геноцида армян рассматривалась в Конгрессе в 2000, 2005 и 2007 гг.
Несмотря на большую поддержку этим резолюциям, они так и не были вынесены на пленарное заседание Палаты представителей, поскольку президенты Билл Клинтон, а затем и Джордж Буш были категорически против их принятия. Они мотивировали это тем, что турки могут совершить ответные шаги.
На этот раз также ожидается, что резолюция 252 будет принята Комиссией по внешним сношениям, однако не ясно, согласится ли спикер Палаты представителей Ненси Пэлоси вынести ее на голосование на пленарном заседании.