«Եթե ես լինեի ընդդիմություն, կասեի` էս ի՞նչ օրինագիծ եք բերել խորհրդարան»,- այսօր նման հայտարարություն արեց խորհրդարանական խմբակցության ղեկավար Գալուստ Սահակյանը` խոսելով երեկ առաջին ընթերցմամբ ներկայացված հարկային փոփոխությունների փաթեթի մասին:
Իսկ նրա դժգոհությունը ոչ թե նրա մասին էր, որ կառավարությունն առաջարկում է ավելացնել 8 նոր հարկատեսակ, այլ որ այդ օրինագիծը քննադատեցին ոչ միայն ընդդիմադիր պատգամավորները, այլեւ կոալիցիոն:
Գալուստ Սահակյանը կոալիցիոն գործընկերներին մեղադրեց «ձեռքի հետ ժողովրդավար» երեւալու փորձերի մեջ: «Ես վստահ եմ, որ հիմա դնենք քվեարկության, օրինագիծը կանցնի, բայց այս 15 օրը թող անգիտությունից հանի ձեզ»,- պատգամավորներին փաստորեն անգրագիտության մեջ մեղադրեց մեծամասնության ղեկավարը:
Հիշեցնենք, որ ՀՀ կառավարությունն ԱԺ-ի քննարկմանն է ներկայացրել «Հարկերի մասին», «ՀՀ բյուջետային համակարգի մասին» եւ «Տեղական ինքնակառավարման մասին» օրենքներում փոփոխություններ եւ լրացումներ նախատեսող օրենսդրական փաթեթը, ըստ որի առաջարկվում է սահմանել տեղական հարկատեսակների ցանկը:
Դրանում ներկայումս պետական հարկատեսակներ համարվող գույքահարկի ու հողի հարկի հետ աջարկվում է ներառել 8 նոր տեղական հարկատեսակներ` հյուրանոցային հարկ, վաճառքի հարկ, անավարտ շինարարության (կամ ոչ պատշաճ պահպանված անշարժ գույքի) հարկ, գյուղատնտեսական նշանակության անմշակ հողերի հարկ, կառուցապատման նշանակության հողատարածքների ոչ նպատակային օգտագործման հարկ, համայնքի սեփականություն համարվող օբյեկտների վրա գովազդ տեղադրելու հարկ, տրանսպորտային միջոցների կայանատեղու հարկ, հանրային տարածքների զբաղեցման հարկ:
Ըստ օրինագծի, հողի հարկի եւ գույքահարկի կիրառումը յուրաքանչյուր համայնքում պարտադիր է, իսկ մյուս տեղական հարկերի կիրառումը եւ դրույքաչափերը յուրաքանչյուր համայնքում սահմանելու է համայնքի ավագանին` համայնքի ղեկավարի ներկայացմամբ:
Գալուստ Սահակյանը հայտարարեց, որ պատգամավորներն ու մամուլը թյուրիմացության մեջ են` ոչ մի հարկ էլ չի ավելանում, ՏԻՄ-երը պետք է որոշեն` որքան հարկ են գանձում:
Ի դեպ, օրենսդրական փաթեթում ամրագրված է, որ համայնքը կարող է գնահատել եւ վերագնահատել օբյեկտի հարկման ենթակա բազան, իսկ անհամապատասխանության դեպքում արդյունքները ներկայացնել գնահատում եւ վերագնահատում իրականացնող լիազոր մարմնին կամ վիճարկել դատական կարգով:
Օրինագծին դեմ պատգամավորների կարծիքով, սա կարող է բերել արտագաղթի. «Եթե գյուղացին չունի հող/ իսկ եթե հարկ դնեն, նա ստիպված կլինի հրաժարվել իր հողակտորից/, նա կլքի երկիրը»,-հայտարարեց «Ժառանգության» պատգամավոր Արմեն Մարտիրոսյանը: «Սա նման է պիրատության, ավազակահենության»,-ավելացրեց Ստեփան Սաֆարյանը:
Իսկ Վիկտոր Դալլաքյանը շարունակեց Գալուստ Սահակյանի սկսած թեման. Նա նկատեց, որ այն դեպքում, երբ կոալիցիոն նախարարները կողմ են քվեարկել ներկայացված նախագծին, նույն քաղաքկան ուժի պատգամավորները մամուլի եւ ժողովրդի առջեւ ներկայանում են սրտացավ մարդիկ եւ դեմ են արտահայտվում.
«Նրանք վաղը կողմ են քվեարկելու ինչպես փիսիկ,- ասաց Դալլաքյանը եւ հայտարարեց,- Մարդիկ հացի փող չունեն, դուք ուզում եք ժողովրդին լրի՞վ ոչնչացնել»:
Օրենսդրական փաթեթը քվեարկության կդրվի 15 օրից` հաջորդ քառօրյայում: Մինչ այդ, օրենսդրական փաթեթը կլրամշակվի, իսկ Գալուստ Սահակյանի տրամաբանությամբ` պատգամավորները կազատվեն անգիտությունից:

"Xотите уничтожить народ?"
"Если бы я был оппозицией, то сказал бы, что за законопроект вы принесли в парламент?",- сегодня с таким заявлением выступил руководитель парламентской фракции РПА Галуст Саакян, говоря о пакете налоговых изменений, представленных первым чтением накануне.
Отметим, что его недовольство было связано не с тем, что правительство предлагает добавить 8 новых видов налогов, а в связи с тем, что законопроект критиковали не только оппозиционные депутаты, но и коалиционные.
Г. Саакян обвинил коалиционных коллег в попытках казаться демократичными. "Я уверен, что если сейчас вынесем на голосование, законопроект пройдет, но пусть эти 15 дней выведут вас из неведения",- заметил он.
Напомним, что Правительство РА представило Национальному Собранию на рассмотрение законодательный пакет, предусматривающий изменения и дополнения в следующие законы - "О налогах", "О бюджетной системе РА" и "О местном самоуправлении", согласно котормому предлагается определить список видов местных налогов.
В нем вместе с налогом на имущество и землю, что в настоящее время считается государственным видом налога, предлагается включить 8 новых видов местных налогов - это гостиничный налог, налог за продажу, налог за незавершенное строительство (или содержание недвижимости недолжным образом), налог на необработанные земли сельскохозяйственного назначения, налог на нецелевое применение земельных участков, предусмотренных для застраивания, налог на размещение рекламы на объектах, считающихся собственностью общины, налог за парковку транспортных средств, налог на занимание общественных территорий.
По законопроекту, применение налога на землю и имущество в каждой общине обязательно, а применение остальных местных налогов в каждой общине будет определять глава общины.
Г. Саакян заявил, что депутаты и пресса в замешательстве, никаких налогов не добавляется, что органы местного самоуправления должны решать - сколько налогов взымать.
По мнению депутатов, выступающих против законопроекта, это может привести к эмиграции. "Если у крестьянина нет земли, а если определят налог, он будет вынужден отказаться от своего земельного участка, то он покинет страну",- заявил депутат НС от фракции "Наследие" Армен Мартиросян. "Это похоже на пиратство",- добавил Степан Сафарян.
Виктор Даллакян продолжил начатую Г. Саакяном тему. Он заметил, что, тогда когда коалиционные министры голосуют в пользу представленного проекта, депутаты той же политической силы предстают перед прессой и народом с состраданием и высказываются против.
"Завтра они проголосуют "за", как котята",- сказал В. Даллакян и заявил: "У людей нет денег на хлеб, а вы хотите уничтожить весь народ?"