«ՍԴ որոշումն անխոցելի է»
Սերժ Սարգսյանը  դեռ չի ուղարկել հայ-թուրքական արձանագրությունները ԱԺ-ի վավերացմանը: ԱԺ պետաիրավական հարցերի հանձնաժողովի նախագահ Դավիթ Հարությունյանից «Ա1+»-ը ճշտեց, թե արձանագրությունները վավերացվելու են ՍԴ որոշումը հիմքում ունենալով, թե առանձին:
«ԱԺ-ն վավերացնում է արձանագրությունները, բայց վավերացնելով արձանագրությունները` ԱԺ-ն հաշվի է առնում դատարանի իրավական դիրքորոշումը: Յուրաքանչյուր իրավական տեքստ հնարավոր է լինում մեկնաբանել տարբեր ձեւերով. ՍԴ-ն ներկայացրել է, թե ինչպես պետք է այս տեքստերը ընկալվեն: Այս տեսանկյունից համարում եմ, որ թեեւ ԱԺ-ն վավերացնում է արձանագրությունները, սակայն անպայման հաշվի է առնում ՍԴ-ի իրավական դիրքորոշումը»,-ասաց Դավիթ Հարությունյանը:
Թուրքական կողմի պնդումները, թե արձանագրությունների բովանդակությունը ՍԴ որոշմամբ աղավաղվել է եւ որոշակի նախապայմաններ են մտել, Դավիթ Հարությունյանը համարում է անհեթեթ. «Որեւէ ձեւով ՍԴ-ն չի փոխել, այն հստակեցրել է, թե ինչու է համարում, որ այս արձանագրությունները համապատասխանում են Սահմանադրությանը: Թուրքական կողմի նման պնդումները համարում եմ ընդամենը արհեստական միջոցի որոնում, որով կհիմնավորվի, թե ինչու են հետաձգում իրենց կողմից արձանագրությունների վավերացումը»:
Կարծիք կա, որ ՍԴ-ն գերազանցել է իր լիազորությունները որոշման նախաբանում զետեղելով պարզաբանումներ. Դավիթ Հարությունյանն այլ կարծիք է. «Ես համարում եմ, որ ՍԴ որոշումը իրավական առումով անխոցելի է, ես ամենայն ուշադրությամբ եմ կարդացել, եւ համարում եմ այն անխոցելի իրավական առումով, միջազգային պարտավորությունների առումով եւ միջազգային պայմանագրերի ոգուն համապատասխանող: Որեւէ քայլ, որով ՍԴ-ն գերազանցել է իր լիազորությունները, չի կատարվել: Ի դեպ, ես համարում եմ, որ շատ լուրջ իրավական տեխնիկա է կիրառված. ես իսկապես ուրախ կլինեի, որ մեր բոլոր ակտերը լինեն այդ աստիճան անխոցելի»:

"Решение КС неуязвимо"
Президент Армении Серж Саргсян пока еще не отправил армяно-турецкие протоколы на ратификацию парламента. Мы попытались уточнить у председателя комиссии по государственно-правовым вопросам Национального Собрания РА Давида Арутюняна, ратифицируются ли протоколы, имея в основе решение КС, или же отдельно?
"Парламент ратифицирует протоколы, но ратифицируя их, НС учитывает правовую позицию суда. Любой правовой текст можно комментировать по-разному: КС представил то, как должны восприниматься данные тексты. С этой точки зрения я считаю, что несмотря НС ратифицирует протоколы, однако обязательно учитывает правовую позицию КС",- сказал Д. Арутюнян.
Относительно тех утверждений турецкой стороны, что содержание протоколов решением КС было иксажено и внесены определенные предусловия, Д. Арутюнян считает это нелепостью. "КС никоим образом не изменил, а уточнил то, почему считает, что эти протоколы соответствуют Конституции. Подобные утверждения турецкой стороны считаю всего лишь поиском искусственного средства, которым объяснится причина затягивания ратификации протоколов с их стороны".
Есть мнение, что КС превысил свои полномочия, размещая в преамбуле решения разъяснения, однако Д. Арутюнян придерживается другого мнения: "Я считаю, что решение КС в правовом смысле неуязвимо. Я крайне внимательно прочитал его и считаю его неуязвимым в правовом плане, в плане международных обязательств и соответствующим духу международных договоров. Какого-либо шага, которым бы КС превысил свои полномочия, сделано не было. Кстати, я нахожу, что применена очень серьезная правовая техника, и я был бы действительно рад, если бы все наши акты были столь неуязвимы".