ՄԱԱ հայտարարությունը
Մամուլի ազգային ակումբը խոր վրդովմունք է հայտնում «Հայկական ժամանակ» օրաթերթի գլխավոր խմբագիր Նիկոլ Փաշինյանին ազատազրկման դատապարտող դատավճռի առիթով:
«Զանգվածային անկարգություններ հրահրելու մեղադրանքը իրականում ոչ այլ ինչ է, եթե ոչ լրագրողի կողմից Մարդու իրավունքների համընդհանուր Հռչակագրի 19-րդ հոդվածով իրեն վերապահված` համոզմունքներ ունենալու, դրանց հավատարիմ մնալու, գաղափարներ ստանալու և տարածելու իրավունքի իրացում, ինչի համար Նիկոլ Փաշինյանը վճարելու է 7 տարվա ազատազրկմամբ:
Մամուլի ազգային ակումբը հայտարարում է, որ դատարանի նման վճիռը լրագրողների մոտ մասնագիտական գործունեության հանդեպ վախ սերմանելու և ինքնագրաքննությունը խորացնելու նպատակ ունի»,-ասված է ՄԱԱ հայտարարության մեջ:

Заявление Национального пресс-клуба
Национальный пресс-клуб выражает глубокое возмущение в связи с решением суда о лишении свободы главного редактора газеты "Айкакан жаманак" Никола Пашиняна.
"Обвинение в организации массовых беспорядков, в действительности, ни что иное как осуществление права иметь убеждения, оставаться верным им и распространять эти убеждения, что закреплено в 19-й статье Декларации о правах человека. За реализацию этого права Никол Пашинян заплатит 7 годами лишения свободы.
Национальный пресс-клуб заявляет, что подобный вердикт имеет целью посеять в журналистской среде страх в отношении своей деятельности и самоцензуру", - говорится в заявлении НПК.