ԱՄՆ-ում տեղի ունեցած Օբամա-էրդողան հանդիպումը եւ այդ հանդիպման ընթացքում Էրդողանի հայտարարությունները Հայ Ազգային Կոնգրեսի ներկայացուցիչ Լեւոն Զուրաբյանին թույլ են տալիս ասել, որ իրենց անհեռատեսությամբ ՀՀ իշխանությունները Հայաստանը տանում են կործանման:
«Մինչեւ Էրդողանի ԱՄՆ այցելելը, ՀՀ իշխանությունները ասում էին, որ մինչեւ հայ-թուրքական արձանագրությունները չվավերացվեն Թուրքիայի խորհրդարանում, Էրդողանը չի գնա ԱՄՆ: Ավելին, ՀՀ իշխանությունները կարծում էին, որ ԱՄՆ կարող է ճնշումներ գործադրել Թուրքիայի վրա եւ ապահովել համապատասխան դիրքորոշում: Հայ Ազգային Կոնգրեսն ասում էր, որ Թուրքիան հայ-թուրքական հարաբերությունները կապելու է ԼՂ հիմնախնդրի հետ, եւ ԱՄՆ-ն ի վիճակի չէ մինչեւ վերջ ճնշել Թուրքիային: Մեր կանխատեսումները ճիշտ դուրս եկան, իսկ ՀՀ իշխանությունները մեկ անգամ եւս ցույց տվեցին, որ իրենք թեթեւամիտ, ստախոս քաղաքական գործիչներ են եւ իրենց սխալ հաշվարկներով հայ ժողովրդին տանում են կործանման»,- այսօր «Ա1+»-ին ասաց Լեւոն Զուրաբյանը:
Իր ասածները հիմնավորելու համար` Զուրաբյանը բավարար է համարում նույնիսկ մեկ փաստը «Ցյուրիխում ուրանալով Հայոց ցեղասպանությունը` այս իշխանությունները ոչինչ չստացան»:
Ի դեպ, Մարդու իրավունքների պաշտպանության միջազգային օրվա կապակցությամբ Զուրաբյանը հիշեցրեց, որ անցյալ տարի դեկտեմբերի 10-ին` Մարդու իրավունքների պաշտպանության միջազգային օրը, Հայաստանը դիմավորել է մոտ 100 քաղբանտարկյալով եւ իշխանությունները Կոնգրեսին արգելել էին երթ անցկացնել:
Այս տարի ՀՀ-ում քաղբանտարկյալների թիվը 15-ն է, իսկ Կոնգրեսի վաղվա երթը արտոնել է: «Այս մեկ տարվա մեջ իշխանությունները մի քիչ խելոքացել են: Հասկացան, որ հանրահավաքների եւ երթի արգելումը միայն վնասում է նրանց իմիջին»,- ասաց Զուրաբյանը: Նա դժվարանում է ասել, թե ինչ տրամաբանությամբ են իշխանությունները որոշում, թե որ քաղբանտարկյալին ազատ արձակեն, իսկ որին` ոչ. «Իշխանությունները քաղբանտարկյալներին վերածել են պատանդների եւ պատանդների առեւտուր են կատարում: Նրանց մաս-մաս արձակելով` փորձում են զիջումներ կորզել ընդդիմությունից, հասարակությունից, միջազգային կառույցներից: Հենց դա է պատճառը, որ մենք չենք կարող այս իշխանություններին լուրջ ընդունել եւ նրանց հետ երկխոսել, նրանք բարբարոսներ են: Երբ ազատ կարձակվի վերջին քաղբանտարկյալը այն ժամանակ էլ մենք նրանց հետ կերկխոսենք»:
Զուրաբյանը իշխանությունների որդեգրած բարբարոսության վառ օրինակ է համարում «Հայկական ժամանակ» օրաթերթի գլխավոր խմբագիր Նիկոլ Փաշինյանին այսօր անազատության մեջ պահելը. «Փաշինյանը գրանցված թեկնածու է եւ նրա անձեռնմխելիության իրավունքը խախտված է: Նրա կարող են կալանքի տակ պահել միայն ԿԸՀ որոշմամբ, որը գոյություն չունի: Եթե իշխանությունները, իսկապես, պատրաստ են հավասար պայմաններում մրցակցել իրենց հակառակորդի հետ, այս դեպքում նրանք պետք է անհապաղ ազատ արձակեին Փաշինյանին: Նրան կալանքի տակ պահելը վկայում է իշխանությունների վախկոտության, ստորությունը այդտեղ է երեւում»:
Զուրաբյանը գտնում է, որ Փաշինյանի թեկնածությունը իշխանությունները գրանցեցին միայն միջազգային կառույցների եւ Հայ ազգային Կոնգրեսի հետեւողական պայքարի շնորհիվ:

“Власти Армении торгуют заложниками”
Встречу Обама-Эрдоган в США и заявления, сделанные в ходе этой встречи Эрдоганом, позволили координатору Армянского национального конгресса Левону Зурабяну сказать, что своей недальновидностью власти РА ведут к краху Армении.
"До визита Эрдогана в США, власти Армении говорили, что Эрдоган не поедет в США, пока турецкий парламент не ратифицирует армяно-турецкие протоколы. Более того, власти РА думали, что США окажут на Турцию давление и обеспечат соответствующую позицию. Армянский национальный конгресс предупреждал, что Турция свяжет армяно-турецкие отношения с проблемой НК, и США не в состоянии додавить Турцию. Наши прогнозы сбылись, а власти РА в очередной раз продемонстрировали, что они являются легкомысленными, лживыми политическими деятелями, ведущий к краху армянский народ, - сказал Зурабян в беседе с "А1+". - "Предав забвению в Цюрихе Геноцид армян, эти власти не получили взамен ничего".
В связи с Международным днем защиты прав человека Зурабян напомнил, что в прошлом году этот день Армения встретила, имея у себя около 100 политзаключенных, и власти запретили Конгрессу проводить шествие в защиту их прав.
В этом году политзаключенных 15, а завтрашнее шествие санкционировано. "За этот год власти немного поумнели. Поняли, что запрещение митингов и шествий только вредит их имиджу", - сказал Зурабян. Он затруднился сказать, какой логикой руководствуются власти, решая кого из политзаключенных освободить, а кого - нет: "Власти превратили политзаключенных в заложников и торгуют заложниками. Освобождая их по частям, пытаются выцыганить у оппозиции, у общества, у международных структур уступки. Потому мы и не можем воспринимать эти власти всерьез и вступать с ними в диалог - они варвары. Когда будет освобожден последний политзаключенный, тогда мы с ними и поговорим".
Ярким проявлением варварства властей Зурабян считает содержание в заключении главного редактора газеты "Айкакан жаманак" Никола Пашиняна: "Пашинян зарегистрирован кандидатом в депутаты, и его право на неприкосновенность нарушается. Его могут содержать под арестом лишь решением ЦИК, которого нет. Если власти действительно готовы бороться со своим противником на равных условиях, то они должны немедленно освободить Пашиняна. Его содержание под арестом свидетельствует о трусливости властей, в этом проявляется их подлость".