Հայկական եւ ադրբեջանական երկու համայնքներ բանավոր պայմանավորվածությամբ գտել են կոնֆլիկտի լուծումը:
«Սա ժողովրդական դիվանագիտության արդյունք է: Սա հակամարտության ժամանակ խնդրի խաղաղ կարգավորման օրինակ է, երբ երկու համայնքները առանց կորուստների փոխանակում են կատարել: Սա նաեւ փոխզիջման օրինակ է»,- «Ա1+»-ին ասաց պատմական գիտությունների թեկնածու Արսեն Հակոբյանը:
Ղզլ Շաֆագ` ներկայումս Լոռու մարզի Ձյունաշող գյուղի եւ Ադրբեջանի կենտրոնական հատվածում գտնվող նախկին հայկական Քերքենջ գյուղի բնակիչները Սումգայիթի դեպքերից հետո 1988թ. որոշեցին փոխանակել իրենց գյուղերը: Գյուղի բնակիչների բանավոր պայմանավորվածության հիմնական կետն էր` պահպանել միմյանց գերեզմանոցները: Այժմյան լուսանկարները վկայում են, որ կողմերը պայմանավորվածությունը չեն խախտել:
Երկու համայնքների փոխանակումից 18 տարի անց` 2006թ. երկու կողմերը ««Հենրիխ Բյոլ» հիմնադրամի աջակցությամբ հայ եւ ադրբեջանցի գիտնականները որոշեցին ուսումնասիրել փոխանակված համայնքները: Հայկական կողմից ուսումնասիրությունը կատարել է Արսեն Հակոբյանը: «Դա ցույց է տալիս, որ հորիզոնական մակարդակով շփումների դեպքում լուծումներ գտնելը դյուրին է: Մենք չենք կարող դիտարկել խնդրի գլոբալ լուծումը, սակայն առանձին տարրեր կարողացան խնդիրը հաղթահարել անհատական մակարդակում: Տվյալ դեպքում երկու համայնքների բնակիչներն արեցին այն ինչը կախված էր իրենցից եւ հաղթահարեցին կոնֆլիկտը,- գտնում է Արսեն Հակոբյանը:
Ուսումնասիրությունը նրան թույլ չի տալիս ասել, որ նույն համայնքների հայ եւ ադրբեջանցի բնակիչներն այսօր պատրաստ են ապրել միասին: Ուսումնասիրությունների հիման վրա հրատարակվել է «Ղզլ Շաֆագ եւ Քերքենջ. Ղարաբաղյան հակամարտության պայմաններում գյուղերի փոխանակման պատմություն» աշխատությունը: Ուսումնասիրության ընթացքում որոշ հարցերի շուրջ կողմերն այդպես էլ չեն եկել համաձայնության. «Նախաբանում նշված է, որ կողմերը պատասխանատվություն չեն կրում միմյանց տեքստերի համար, սակայն հիմնականում դրանք համաձայնեցված են»:
Երիտասարդ գիտնականի համար աշխատությունն առաջին հերթին արժեքավոր է, որ քանի որ վավերագրում է մարդասիրական գործընթացներ, որոնք առաջ են բերում հերոսներ եւ հենց այդ հերոսներն են գործընթացի պատասխանատուները. «Սա մեր ժամանակակից պատմության մի մասն է»:

Нашли решение армяно-азербайджанского конфликта
«Это результат народной дипломатии. Это пример мирного разрешения конфликта, когда общины, без потерь произвели обмен. Это пример компромисса», - сказал «А1+» кандидат исторических наук Арсен Акопян.
Жители находившегося в Армении азербайджанского села Кызыл Шафаг и находившегося в Азербайджане армянского села Керкендж, после Сумгаитских событий 1988 года решили обменяться селами.
Основным пунктом устного соглашения сельчан была взаимная охрана кладбищ. Сегодняшние фотографии свидетельствуют о том, что договоренность не нарушена.
Спустя 18 лет, в 2006 году, армянские и азербайджанские ученые при поддержке фонда «Генриха Белля» решили изучить состояние этих двух общин.
Армянскую сторону представлял Арсен Акопян. «Это показывает, что решения легче находить на горизонтальных уровнях. Мы не можем рассматривать глобальное решение проблемы, однако отдельные звенья смогли преодолеть проблему на своем уровне. В данном случае, жители двух общин сделали все от себя зависящее и преодолели конфликт», - считает Акопян. При этом, проведенное исследование не возволяет ему утверждать, что армянские и азербайджанские жители одних и тех же общин готовы вместе жить.
На основе исследований опубликована работа «Кызыл Шафаг и Керкендж: история обмена селами в условиях Карабахскойвойны». В ходе работ стороны по некоторым вопросам не смогли прийти к согласию: «В предисловии говорится, что стороны не несут ответственности за тексты друг друга, однако, в основном, они согласованы».
Этот труд ценен для молодого ученого прежде всего тем, что описывает гуманитарные процессы, которые выявляют героев, и именно эти герои несут ответственность за процесс: «Это частичка нашей современной истории».