Տիգրանը ազատ արձակվեց
ՀՀ գլխավոր դատախազությունում  քննարկվել է Հայ ազգային կոնգրեսի երիտասարդական թեւի ներկայացուցիչ Տիգրան Առաքելյանի կողմից խուլիգանություն կատարելու եւ  իշխանության ներկայացուցչի նկատմամբ բռնություն գործադրելու դեպքի առթիվ ՀՀ ոստիկանության Կենտրոնի քննչական բաժնում քննվող քրեական գործի նախաքննության ընթացքը: Քննիչը զեկուցել է գործով ձեռք բերված ապացույցները, նախաքննությամբ պարզաբանման ենթակա հարցերի շրջանակը:
Ինչպես «Ա1+»-ին հայտնեց Գլխավոր դատախազի մամլո խոսնակ Սոնա Տռուզյանը, ցոցում է տրվել քննիչին արագացնել անհրաժեշտ քննչական գործողությունների ձեռնարկումը:
Միաժամանակ,  հաշվի առնելով, որ հիմնական քննչական գործողությունները կատարվել են եւ Տիգրան Առաքելյանի ազատության մեջ գտնվելը ներկայումս չի խոչընդոտի քննության հետագա ընթացքին,  ՀՀ առողջապահության նախարարության գլխավոր ակնաբուժի ախտորոշմամբ մեղադրյալի մոտ առկա է տեսողական ներվի սկսվող սուբատրոֆիա՝ ցուցում է տրվել փոփոխել նրա նկատմամբ ընտրված  խափանման միջոցը՝ կալանքը, եւ ընտրել նոր խափանման միջոց՝ ստորագրություն չհեռանալու մասին:
Հիշեցնենք, որ Տիգրան Առաքելյանի առողջական վիճակը  ծանր է: Նրա մոտ ախտորոշվել է  ձախ աչքի տեսողական նյարդի սուբատրոֆիա: Տիգրանը անազատության մեջ է հուլիսի 5-ից: Դրանից մի քանի օր առաջ հուլիսի 1-ին Կոնգրեսի հանրահավաքի մասին իրազեկելիս ընդհարում էր տեղի ունեցել քաղաքացիական հագուստով ոստիկանների եւ Կոնգրեսի երիտասարդական թեւի ներկայացուցիչների միջեւ:
Քիչ առաջ Տիգրանը ազատ արձակվեց Դատապարտյալների հիվանդանոցից ու անմիջապես գնաց Սարյանի արձանի մոտ` հանդիպելու ՀԱԿ համակիրներին: ''Ազատություն", "Ազատ, անկախ Հայաստան" վանկարկումներով դիմավորեցին Տիգրան Առաքելյանին Կոնգրեսի համակիրներն ու նրա ընկերները, որոնք նրա ազատ արձակվելուց կես ժամ առաջ արդեն հավաքվել էին հիվանդանոցի մոտ:

Тигран Аракелян освобожден из под ареста
В Генеральной прокуратуре РА обсуждался вопрос проведения предварительного следствия уголовного дела, возбужденного в следственном отделении Кентрон Полиции РА в отношении представителя молодежного крыла Армянского национального конгресса Тиграна Аракеляна по факту совершения хулиганских действий и оказания насилия в отношении представителя власти.
Следователь доложил о доказательствах, приобретенных по делу, очертил круг вопросов, подлежащих выяснению в рамках предварительного следствия.
Как сообщила "А1+" пресс-секретарь генерального прокурора РА Сона Трузян, следователю было дано указание ускорить проведение необходимых следственных действий.
Учитывая, что основные следственные мероприятия уже осуществлены, и нахождение Тиграна Аракеляна на свободе не будет препятствовать дальнейшему ходу следствия, а также диагноз - начинающаяся субатрофия зрительного нерва - поставленный главным офтальмологом министерства здравоохранения РА, было дано распоряжение заменить ранее избранную меру пресечения - арест - на подписку о невыезде из страны.
Напомним, что состояние здоровья Тиграна Аракеляна - тяжелое. У него диагностирована  субатрофия зрительного нерва левого глаза. Тигран находится под арестом с 5-го июля.
Нам стало известно, что Тигран Аракелян был освобожден из "Больницы для осужденных", откуда сразу же направился к памятнику Сарьяну на встречу с соратниками по Армянскому национальному конгрессу.