Եվրոպայի խորհրդի Նախարարների կոմիտեն հրապարակել է Հայաստանում փոքրամասնությունների լեզուների իրավիճակի մասին երկրորդ զեկույցը։
Ինչպես տեղեկացնում է ԵԽ մամլո ծառայությունը, զեկույցը մշակվել է անկախ փորձագետների կոմիտեի կողմից, որը դիտարկում է' ինչպես կիրառվում Փոքրամասնությունների լեզուների եվրոպական խարտիան:
Հիմք ընդունելով զեկույցը' Նախարարների կոմիտեն Հայաստանին կոչ է անում մշակել համակարգված քաղաքականություն՝ ասորերեն, եզդիերեն և քրդերեն լեզուներով ուսուցիչների վերապատրաստումը և ժամանակակից ուսումնական անհրաժեշտ նյութերը կրթության բոլոր մակարդակներում մատչելի դարձնելու նպատակով։
Բացի այդ, Հայաստանի իշխանությունները պետք է երաշխավորեն, որ տարածաշրջանային կամ փոքրամասնությունների լեզուները կարող են օգտագործվել դատարաններում և որ դատարաններն ու հասարակությունը իրազեկ են այս լեզուներն օգտագործելու իրենց իրավունքին։
Հայաստանը նաև պետք է միջոցներ ձեռնարկի բարելավելու ասորերենի և հունարենի առկայությունը ռադիոծրագրերում և ասորերենի, եզդիերենի և քրդերենի առկայությունը հեռուստատեսությամբ։
Վերջում Նախարարների կոմիտեն հանձնարարում է պարզաբանել թե արդյո՞ք Հայաստանում կան տարածաշրաջանային կամ այլ լեզուներ բացի այն լեզուներից որոնք մատնանշված են Հայաստանի կողմից կոնվենցիայի վավերացման փաստաթղթում։

Комитет министров Совета Европы 23-го сентября опубликовал второй доклад о состоянии языков меньшинств в Армении.
Как сообщает пресс-служба СЕ, доклад подготовлен Комиссией независимых экспертов, оценивающей выполнение Европейской хартии региональных языков и языков меньшинств.
Принимая за основу доклад, Комитет министров призывает Армению разработать системную политику для переподготовки учителей ассирийского, езидского и курдского языков, а также с целью сделать доступными учебные материалы для всех образовательных уровней.
Кроме того, власти Армении должны гарантировать, что региональные языки или языки меньшинств могут использоваться в судах; они также должны информировать о праве использовать эти языки в суде население.
Должны быть предприняты меры по улучшению ситуации присутствия ассирийского и греческого языков на радио, а также ассирийского, езидского и курдского - на телевидении.