Ստորագրել են առաջին տիկիններն ու ոստիկանները
Թեղուտի պաշտպանության խմբի նախաձեռնած ստորագրահավաքին ի թիվս տարբեր քաղաքացիների, միացել են նաեւ ՀՀ առաջին  եւ նախկին առաջին տիկինները' Ռիտա Սարգսյանը ե Բելլա Քոչարյանը: "Փրկենք Թեղուտը" շարժման ակտիվիստներից Մարիամ Սուխուդյանը "Ա1+"-ին հայտնեց, որ երեկ "Հաղթանակի" զբոսայգում կազմակերպած միջոցառման ժամանակ իրենք մոտեցել են առաջին տիկիններին եւ առաջարկել միանալ ստորագրահավաքին:
"Տիկին Բելլան կոնկրետ Թեղուտի մասին չէր հիշում, պարզաբանումից հետո ասաց' "շատ լավ" ու ստորագրեց, իսկ տիկին Ռիտան ասաց. "պղինձ, մոլիբդեն, Թեղուտի պաշտպանության համա՞ր է" ու ստորագրեցին",-ասաց Մարիամ Սուխուդյանը եւ ավելացրեց, որ չգիտի' ինչքանով հետամուտ կլինեն այս հարցում առաջին տիկինները, բայց հույս ունի, որ գոնե տանը այդ մասին կխոսեն:
Շարժման ակտիվիստները "Ա1+"-ին պատմեցին, որ ստորագրահավաքին միացել են նաեւ երգչուհիներ ու դերասաններ, որոնց մեջ են Շուշան Պետրոսյանը, Արսեն Գրիգորյանը, Լուիզա Ներսիսյանը, Լեյլա Սարիբեկյանը եւ այլոք: Նշենք, որ ներկայացված բաց նամակի բովանդակությունը այն է, որ ստորագրող անձիք համաձայն են' Թեղուտի հանքավայրի շահագործումը անթույլատրելի եւ վերջինիս բնապահպանական, հասարակական ու տնտեսական կորուստների աղբյուր լինելու հարցում:
"Ստորագրողների մեջ կան նաեւ կարմիր բերետավորներ ու նույն այն ոստիկանները, ովքեր մի քանի անգամ փորձեցին ստորագրահավաքը կասեցնել: Հրամանով, թե ինքնակամ ստորագրեցին, չգիտեմ: Ամեն դեպքում բացատրեցինք, որ մեր երեխաների համար է, գոնե մի բան մեզ միավորի",-պատմեց Մարիամ Սուխուդյանը եւ նշեց, որ այս պահի դրությամբ մոտ 5000 ստորագրություններ իրենք արդեն հավաքել են:
"Էկոդար" ՀԿ նախագահ Հրայր Սավզյանն էլ "Ա1+"-ին հայտնեց, որ առաջիկա օրերին Թեղուտի պաշտպանության խումբը միավորող տարբեր ՀԿ-ները կդիմեն դատարան' Թեղուտի պղնձամոլիբդենային հանքավայրի շահագործման ծրագրի համար հաստատված բոլոր վարչական ակտերը անվավեր ճանաչելու համար: ՀՀ վարչապետի հետ քննարկումից, ծրագրի վարկավորումը ապահովող ՎՏԲ բանկին ուղղված նամակներից ու բազմաթիվ ակցիաներից հետո խումբը որոշել է այլեւս դատական կարգովհարցի լուծում ստանալ եւ Հրայր Սավզյանը նշում է, որ պատրաստ են հարցը վիճարկել ընդհուպ մինչեւ միջազգային ատյաններ:
Նշենք, որ հունիսի 5-ին շրջակա միջավայրի պաշտպանության միջազգային օրն է եւ շարժման ակտիվիստները պատրաստվում են ակցիա կազմակերպել, որը կմեկնարկի Կոմիտասի արձանի մոտից:

Подписали Первые леди и полицейские
К сбору подписей, организованному группой защиты Техута, в числе других граждан присоединились также Первая и экс-Первая леди Армении - Рита Саргсян и Белла Кочарян. Одна из активисток движения "Спасем Техут" Мариам Сухудян сообщила "А1+", что вчера, во время мероприятия, организованного в парке "Ахтанак", они подошли к Первым леди и предложили присоединиться к подписантам.
'Госпожа Белла конкретно о Техуте не помнила, после раз<яснения сказал "хорошо" и подписала, а госпожа Рита сказала "это для защиты меди, молибдена, Техута?" и также подписала', сказала Сухудян и добавила, что не знает, насколько будут последовательными в этом вопросе первые леди,но надеется, что хоть дома об этом поговорят.
Активисты движения рассказали "А1+", что к подписантам присоединились также певцы и актеры, в их числе Шушан Петросян, Арсен Григорян, Луиза Нерсисян, Лейла Сарибекян и другие. Отметим, что в представленном открытом письме говорится, что подписанты согласны с тем, что эксплуатация Техутского рудника недопустима и, что последний может стать источником экологического, общественного и экономического ущерба.
'В числе подписавшихся есть и красноберетники, и те же полицейские, которые несколько раз пытались сбор подписей предотвратить. По приказу они подписали или добровольно - не знаю. Во всех случаях, мы им объяснили, что это для наших детей, что хоть что-то должно нас объединять", рассказала Мариам Сухудян и заметила, что на данный момент они собрали уже 5000 подписей.
Председатель ОО "Экодар" Грайр Савзян сообщил "А1+", что в ближайшее время общественные организации, входящие в группу защиты Техута обратятся в суд с тем, чтобы аннулировать все административные акты по эксплуатации Техутского медно-молибденового рудника. После обсуждений спремьер-министром, писем, направленных в осуществляющий кредитование программы ВТБ-банк и многочисленных акций, группа решила подать в суд. Грайр Савзян сообщил, что они готовы оспаривать вопрос вплоть до международных инстанций.
Отметим, что 5-го июня Международный день защиты окружающей среды, и активисты намерены в этот день провести акцию, которая стартует от памятника Комитасу.