Քվեարկություն' թղթե խցերում
«Երեւանի ավագանու ընտրություններում ունենք 629 թեկնածու, չունենք ոչ մի մերժում, չկա որեւէ պրոբլեմ, ամեն ինչ ընթանում է Ընտրական օրենսգրքի պահանջներին համապատասխան». սա էր այսօր ԿԸՀ-ի նախագահ Գարեգին Ազարյանի ասուլիսի հիմնական նպատակը: Նա նաեւ ներկայացրեց նոր տիպի քվեախցեր, որոնք «ավելի էժան են եւ ձեռնտու»:
Եթե նախկինում ամեն փայտե քվեախուցն արժեր 8000 դրամ եւ նախատեսված էր 3 ընտրության համար, ապա «թղթե քվեախուցն» արժե ընդամենը 1000 դրամ եւ տեղափոխելու համար բավականին հարմար է: Այս թղթե քվեատուփերը կդրվեն սեղանների վրա, այսինքն, պատին ամրացնելու անհրաժեշտություն էլ չի լինի, դրանից բխող տարբեր հետեւանքներով:
Գարեգին Ազարյանն այսօր տեղեկացրեց, որ մինչեւ մայիսի 4-ը որեւէ մեկի պաշտոնեական գործունեությունը չի կարելի դիտել իբրեւ օրենքի խախտում, իսկ մայիսի 4-ից հետո օրինակ քաղաքապետը պետք է գործի ՏԻՄ օրենքով սահմանված իր լիազորությունների շրջանակում, իսկ լրատվամիջոցներն իրենք են որոշում որ միջոցառումը լուսաբանեն, որը' ոչ, որպեսզի պահեն հավասարակշռությունը:
Ինչ վերաբերում է «100 տոկոսանոց» ցուցակներին, որոնք, ինչպես հայտնի է, կազմում եւ մարդկանց անձնական տվյալներն են հավաքագրում հիմնականում Գագիկ Բեգլարյանի կողմնակիցներն, ապա Ազարյանն ասաց, որ եթե ինքն էլ լիներ, կվարվեր նույն կերպ' նախօրոք կփորձեր ճշտել իր համակիրների հնարավոր ցուցակը:
Իսկ այդտեղ որեւէ խախտում ինքը չի տեսնում, քանի որ այդ եւ ցանկացած տիպի այլ ցուցակով ընտրողին որեւէ մեկը որեւէ բան պարտադրել չի կարող:
«Ընտրողն ու Աստված գիտի' ինքն ում է ընտրել»,-ասաց Գարեգին Ազարյանն ու օրինակ բերեց ԿԸՀ-ի պատրաստած մուլտֆիլմից, որում ընտրատեղամասից դուրս գալուց հետո կինը հարցնում է ամուսնուն' ում ընտրեցիր, վերջինս պատասխանում է ' միայն ես գիտեմ, թե ում ընտրեցի:
Գարեգին Ազարյանն անգամ խորհուրդ տվեց ընտրողներին' ինչպես խուսափել «կարուսելից»: Ըստ Ազարյանի' ընտրողը կարող է վերցնել քվեաթերթիկը մտնել քվեախուց, մի ավելորդ գծիկով փչացնել քվեաթերթիկը, հետո հանձնաժողովից պահանջել մաքուր քվեաթերթիկ եւ կատարել սեփական ընտրությունը:
Ազարյանը բացառում է, որ որեւէ մեկը կարող է իր ցանկությունը պարտադրել ընտրողին: Եվ մամուլի խնդիրն, ըստ Ազարյանի, պետք է լինի հասարակությանը հենց այդ բացատրելը:

"Можно испортить "карусельный" бюллетень"
"В выборах Совета старейшин участвуют 629 кандидатов, нет ни одного отказа, нет каких-либо проблем, все идет в соответствии с требованиями Избирательного кодекса", это было основное, что было сказано на сегодняшней пресс-конференции председателя ЦИК Гарегина Азаряна. Он представил также новые избирательные кабины - "более дешевые, более выгодные".
Если прежде кабины были деревянными, стоили 8000 драмов и предназначены были для проведения 3-х выборов, то "бумажная кабинка" стоит всего 1000 драмов и очень удобна для транспортировки. Они будут установлены на столах, т.е. прибивать их к стенам не придется.
Азарян сообщил, что до 4-го мая выполнение должностных полномочий не может рассматриваться как нарушение, а после 4-го мая, к примеру, мэр должен действовать в рамках, определенных законом об ОМС, а СМИ сами решают что освещать, а что - нет.
Что касается "100-процентных" списков, которые, как известно, заполняются паспортными данными людей, и занимаются этим сторонники Гагика Бегларяна, то Азарян сказал, что на месте Бегларяна и сам бы так поступил, чтобы заранее знать список своих сторонников.
Никакого нарушения он в этом не видит, поскольку списками нельзя избирателя к чему-либо принудить.
"Избиратель и Бог лишь знают, кого он избрал", сказал Гарегин Азарян. Он посоветовал также избирателям, как избежать "карусели". По словам Азаряна, избиратель может взять бюллетень, зайти в кабину и лишней пометкой испортить бюллетень. Потом попросить у комиссии чистый бланк и проголосовать по-своему.