Հաղթանակի օրվա, Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության պաշտպանության բանակի եւ Շուշիի ազատագրման 20-րդ տարեդարձի կապակցությամբ ԼՂ Նախագահ Բակո Սահակյանը ստորագրել է մի շարք հրամանագրեր պարգեւատրելու մասին:
Հայրենիքի պաշտպանության գործում ցուցաբերած բացառիկ քաջության եւ անձնական արիության համար «Մարտական խաչ» 1-ին աստիճանի շքանշանով պարգեւատրվել են 2 հոգի, «Մարտական խաչ» 2-րդ աստիճանի շքանշանով` 3 հոգի:
Հայրենիքի պաշտպանության համար մղված մարտերում ցուցաբերած անձնական արիության համար «Արիության համար» մեդալով պարգեւատրվել են 42 հոգի, որից 18-ը` հետմահու:
Մարտական առաջադրանքների կատարմանը նպաստող հմուտ, համարձակ գործողությունների, զորքերի մարտական պատրաստվածության ապահովման, երկրի սահմանները պաշտպանելիս ցուցաբերած արիության համար «Մարտական ծառայություն» մեդալով պարգեւատրվել են 620 հոգի, որից 20-ը` հետմահու:
Շուշի քաղաքի ազատագրման համար մղված մարտերում ցուցաբերած անձնական խիզախության համար «Շուշիի ազատագրման համար» մեդալով պարգեւատրվել են 57 հոգի, որից 8-ը` հետմահու:
«Մեսրոպ Մաշտոց» շքանշանով պարգեւատրվել են 2 հոգի, «Վաչագան Բարեպաշտ» մեդալով` 4 հոգի, «Երախտագիտություն» մեդալով` 12 հոգի եւ «Հովարդ Կարագյոզյան» բժշկական բարեգործական հասարակական կազմակերպությունը (ԱՄՆ):
Ֆիզիկական կուլտուրայի եւ սպորտի զարգացման գործում ունեցած վաստակի համար ԼՂՀ ֆիզիկական կուլտուրայի վաստակավոր աշխատողի պատվավոր կոչում է շնորհվել 1 հոգու:
Նույն օրը Նախագահը ստորագրել է նաեւ կարգադրություն 5 ազատամարտիկի ՎԱԶ-2115 մակնիշի ավտոմեքենաներ պարգեւելու մասին:
Երկրի ղեկավարը ստորագրել էր նաեւ կարգադրություն մի խումբ Հայրենական մեծ պատերազմի վետերանների, Պաշտպանության բանակի զինծառայողների, Արցախի ազատամարտիկների, զոհված եւ անհայտ կորած ազատամարտիկների հարազատների, ընդհանուր թվով 200 հոգու, արժեքավոր նվերներ հանձնելու մասին:

По случаю Дня Победы, Армии обороны НКР и 20-летия освобождения Шуши президент НКР Бако Саакян подписал ряд указов о награждении.
За исключительную отвагу и личное мужество, проявленные при защите родины, орденом «Боевой крест» первой степени награждены 2 человека, орденом «Боевой крест» второй степени - 3 человека.
За личную отвагу, проявленную в боях по защите родины, медалью "За мужество" награждены 42 человека, из них 18- посмертно.
За умелые и смелые действия, содействовавшие выполнению боевых заданий, за обеспечение боевой готовности войск и отвагу, проявленную при защите границ страны, медалью "За боевые заслуги" награждены 620 человек, из них 20- посмертно.
За личную храбрость, проявленную в боях по освобождению города Шуши, медалью "За освобождение Шуши" награждены 57 человек, из них 8- посмертно.
Орденом «Месроп Маштоц» награждены 2 человека, медалью «Вачаган Барепашт»- 4, медалью «Благодарность» - 12 человек и медицинская благотворительная общественная организация «Говард Карагёзян» (США).
За заслуги в деле развития физической культуры и спорта 1 человек получил почетное звание заслуженного работника физической культуры НКР.
В тот же день президент НКР подписал также распоряжение о награждении 5 воинов-освободителей автомашинами марки ВАЗ-2115.
Глава Арцаха подписал также распоряжение о вручении ценных подарков 200 человек, в том числе группе ветеранов Великой Отечественной войны, военнослужащим Армии обороны, воинам-освободителям Арцаха, родственникам погибших и безвести пропавших воинов Арцаха.