Նալբանդյանն ընդունել է Ապատուրային
Փետրվարի 13-ին ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանն ընդունեց Հարավային Կովկասի եւ Կենտրոնական Ասիայի հարցերով ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի հատուկ ներկայացուցիչ Ջեյմս Ապատուրային:
Ողջունելով հյուրին` արտգործնախարարը դրական գնահատեց Հայաստան - ՆԱՏՕ համագործակցության բնագավառում արձանագրված արդյունքները:
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցներն անդրադարձան Հայաստանի եւ Հյուսիսատլանտյան դաշինքի փոխգործակցությանը վերաբերող մի շարք օրակարգային հարցերի` մասնավորապես Գործընկերություն հանուն Խաղաղության, Եվրոատլանտյան գործընկերության խորհրդի եւ Անհատական գործընկերության գործողությունների ծրագրի (ԱԳԳԾ) շրջանակներում իրականացվող համագործակցությանը:
Էդվարդ Նալբանյանն ու Ջեյմս Ապատուրայը քննարկեցին այս տարի կայանալիք Չիկագոյի գագաթաժողովին, Բրյուսելում կայանալիք Հայաստան + ՆԱՏՕ ձեւաչափով Հյուսիսատլանտյան խորհրդի ամենամյա նիստին առնչվող հարցերը:
Արտգործնախարարը հյուրին ներկայացրեց Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացի վերջին զարգացումները` մասնավորապես Սոչիում կայացած գագաթաժողովի արդյունքները: Այս ենթատեքստում ՆԱՏՕ-ի հատուկ ներկայացուցիչը վերահաստատեց Դաշինքի լիակատար աջակցությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից գործադրվող ջանքերին:

Налбандян принял Аппатурая
13 февраля министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян принял спецпредставителя генерального секретаря НАТО по вопросам Южного Кавказа и Центральной Азии Джеймса Аппатурая.
Приветствуя гостя, министр иностранных дел положительно оценил результаты, зафиксированные в сфере сотрудничества Армения-НАТО.
В ходе встречи собеседники обратились к вопросам повестки, касающейся партнерства между Арменией и НАТО, в частности, к сотрудничеству в рамках программы «Партнерство во имя мира», Совета Евроатлантического партнерства и Программы действий индивидуального партнерства.
Эдвард Налбандян и Джеймс Аппатурай обсудили вопросы, касающиеся предстоящего саммита в Чикаго, а также ежегодного заседания Североатлантического совета в формате Армения + НАТО, которое состоится в этом году в Брюсселе.
Министр иностранных дел представил гостю события вокруг процесса по урегулированию Карабахского конфликта, в частности, результаты саммита, состоявшегося в Сочи. В этом контексте спецпредставитель НАТО вновь подтвердил полную поддержку Альянса усилиям сопредседателей Минской группы ОБСЕ. Об этом сообщает пресс-служба МИД Армении.