Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է Ռուսաստանի Դաշնության անվտանգության խորհրդի քարտուղար Նիկոլայ Պատրուշևի գլխավորած պատվիրակությանը:
«Ուրախ եմ, որ հայ-ռուսական դաշնակցային հարաբերությունները դինամիկորեն են զարգանում: Մեր քաղաքական երկխոսության բարձր մակարդակը, ապրանքաշրջանառության մշտապես աճող ծավալները, ռազմատեխնիկական և հումանիտար ոլորտներում սերտ համագործակցությունն ամրապնդում են Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև բարեկամությունը»,-ասել է Սերժ Սարգսյանը՝ վստահություն հայտնելով, որ ՌԴ անվտանգության խորհրդի քարտուղարի այցը ևս կնպաստի երկու երկրների հարաբերությունների առավել ամրապնդմանը:
Նիկոլայ Պատրուշևը Հայաստան կատարած այցի շրջանակներում ունեցած հանդիպումներն ու բանակցությունները համարել է օգտակար և արդյունավետ:
«Հանդիպման ժամանակ մենք խոսել ենք մեր ռազմական, ռազմատեխնիկական համագործակցության մասին, ինչպես նաև հումանիտար ոլորտում, բնական աղետների հետևանքների վերացման ուղղությամբ փոխգործակցության և մի շարք այլ հարցերի մասին:
Պարո՛ն Նախագահ, Ձեր հաճախակի շփումները Ռուսաստանի ղեկավարության՝ Նախագահ Դմիտրի Մեդվեդևի, վարչապետ Վլադիմիր Պուտինի հետ, մշտապես դրական ազդակներ են հաղորդում և օժանդակում հայ-ռուսական հարաբերությունների սերտացմանը՝ նպաստելով նաև երկկողմ տնտեսական հարաբերությունների զարգացմանը: Կարծում եմ, որ մեր խորհրդատվությունները, որոնք նույնպես պարբերական բնույթ են կրում, նպաստում են մեր պետությունների միջև հարաբերությունների ամրապնդմանը»,-ասել է Ռուսաստանի Դաշնության անվտանգության խորհրդի քարտուղար Նիկոլայ Պատրուշևը:
Հանդիպմանը զրուցակիցներն անդրադարձել են նաև տարածաշրջանային խնդիրներին ու մարտահրավերներին, ԼՂ հակամարտության կարգավորման բանակցային գործընթացի վերջին զարգացումներին:

Вспомнили Медведева и Путина
Президент Серж Саргсян принял сегодня секретаря Совета безопасности Российской Федерации Николая Патрушева и возглавляемую им делегацию.
«Я рад, что армяно-российские союзнические отношения развиваются динамично. Высокий уровень нашего политического диалога, постоянно растущие объемы товарооборота, тесное сотрудничество в военно-технической и гуманитарной сферах укрепляют дружбу между Арменией и Россией», - сказал Президент Серж Саргсян. Он выразил уверенность, что визит секретаря Совета безопасности РФ также будет способствовать еще большему укреплению отношений двух стран.
Состоявшиеся в рамках визита в Армению встречи и переговоры Николай Патрушев охарактеризовал как полезные и эффективные.
«Во время встречи мы говорили о нашем военном, военно-техническом сотрудничестве, а также о взаимодействии в гуманитарной сфере, в деле ликвидации последствий природных катастроф и о ряде других вопросов.
"Господин Президент, Ваши частые контакты с Президентом Российской Федерации Дмитрием Медведевым, премьер-министром Владимиром Путиным всегда передают позитивные импульсы и содействуют упрочению армяно-российских отношений, способствуя также развитию двусторонних экономических отношений. Думаю, что наши консультации, которые также носят регулярный характер, способствуют укреплению отношений между нашими государствами", - сказал секретарь Совета безопасности Российской Федерации Николай Патрушев.
На встрече собеседники коснулись также региональных проблем и вызовов, последних развитий в переговорном процессе нагорно-карабахского урегулирования.