Համանախագահների ներկայությամբ չկրակեցին
Սեպտեմբերի 8-ին Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության իշխանությունների հետ նախօրոք ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն, ԵԱՀԿ առաքելությունը պլանային դիտարկում է անցկացրել Լեռնային Ղարաբաղի և Ադրբեջանի զինված ուժերի շփման գծում` Մարտակերտ-Թարթար ճանապարհին:
ԼՂՀ պաշտպանության բանակի դիրքերից դիտարկումն իրականացրել են ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի /ԳՆԱՆ/ դաշտային օգնականներ Անտալ Հերդիչը /Հունգարիա/ և Քրիստո Քրիստովը / Բուլղարիա/:
Հակառակ կողմից դիտարկումն իրականացրել են ԵԱՀԿ գրասենյակի համակարգող, փոխգնդապետ Իմրե Պալատինուսը /Հունգարիա/ և ԵԱՀԿ ԳՆԱՆ դաշտային օգնականներ Ժասլան Նուրտազինը /Ղազախստան/ և Վիլյամ Պրայորը /Մեծ Բրիտանիա/:
Ինչպես ծրագրված էր, դիտարկման ժամանակ համանախագահներ Ռոբերտ Բրադկեն/ԱՄՆ/, Բեռնար Ֆասյեն/Ֆրանսիա/ և Իգոր Պոպովը/Ռուսաստան/, ինչպես նաև ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ դեսպան Անջեյ Կասպշիկը հատել են շփման գիծը:

По предварительной договоренности с властями НКР, миссия ОБСЕ осуществила плановый мониторинг линии соприкосновения вооруженных сил Азербайджана и НКР, на дороге Мартакерт-Тартар.
С позиций армии обороны НКР наблюдение провели помощники личного представителя действующего председателя ОБСЕ Анатоль Хердич (Венгрия) и Христо Христов (Болгария).
С противоположной стороны наблюдение провели помощники личного представителя действующего председателя ОБСЕ Имре Палатинос (Венгрия), Жаслан Нуртазин (Казахстан) и Уильям Прайор (Великобритания).
Как и планировалось, сопредседатели и личный представитель действующего председателя ОБСЕ Анджей Каспщик пересекли границу и перешли на армянскую сторону. На армянской стороне миссию сопровождали представители МИДа и МО НКР.