Սեպտեմբերի 6-ին արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանն ընդունեց Միգրացիայի միջազգային կազմակերպության Եվրոպական հարեւանության տարածաշրջանային ներկայացուցիչ Հանս Պետեր Բոեին, ով Հայաստանում էր գտնվում տարածաշրջանային այցով:
Ողջունելով հյուրին` նախարար Նալբանդյանը բարձր գնահատեց Միգրացիայի միջազգային կազմակերպության եւ ՀՀ կառավարության միջեւ ծավալված համագործակցությունը` ընդգծելով, որ բազմաթիվ ծրագրեր են մշակվել եւ կյանքի կոչվել երկրի համար առաջնայնություն ներկայացնող ոլորտներում:
Հանս Պետեր Բոեն շնորհակալություն հայտնեց Էդվարդ Նալբանդյանին ընդունելության համար եւ վստահեցրեց, որ ՄՄԿ-ը կշարունակի միգրացիայի ու միգրացիային առնչվող խնդիրներում երկկողմ համագործակցության խորացմանն ուղղված ջանքերը:
Զրուցակիցները քննարկեցին կանոնավոր միգրացիայի կազմակերպման խթանմանը, միգրացիայի ոլորտում քաղաքականության մշակմանը և օրենսդրական բարեփոխումներին, ՀՀ կառավարության կողմից սահմանային կառավարման բարեփոխումների իրականացմանը եւ մարդկանց շահագործման (թրաֆիկինգի) դեմ պայքարին, փախստականներին առնչվող հարցեր:

6 сентября Эдвард Налбандян принял регионального представителя Международной миграционной организации европейского соседства Ганса Петера Боена.
Приветсвуя гостя, Налбандян высоко оценил уровень сотрудничества между Международной миграционной организацией и правительством РА, подчеркнув, что разработаны и осуществлены многочисленные программы в важных для страны областях.
Ганс Петер Боен поблагодарил за теплый прием и заверил, что ООН продолжит содействие Армении и усилия по углублению сотрудничества.
Собеседники обсудили меры правительства РА по поощрению легальной миграции, по реформе законодательства в области миграции, в области управления границами, предотвращения трафикинга и решению проблем беженцев.