Ռազմական խորհրդի նիստ
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը սեպտեմբերի 6-ին մասնակցել է պաշտպանության բանակի ռազմական խորհրդի նիստին եւ հանդես եկել ելույթով:
Իր խոսքում Նախագահը մեկ անգամ եւս վստահեցրել է, որ իշխանությունները կանեն ամեն ինչ բանակի տեխնիկական հագեցվածությունը համապատասխան մակարդակի վրա պահելու ուղղությամբ եւ դրա համար ոչինչ չի խնայվի:
Բակո Սահակյանն այնուհետեւ նշել է, որ ժամանակակից սպառազինության հետ մեկտեղ անհրաժեշտ է բարձ պահել նաեւ զինվորների մարտական ոգին, ինչն իրենից ներկայացնում է միջոցառումների բազմաբնույթ փաթեթ` ներառելով հոգեբանական, դաստիարակչական, սոցիալական եւ մի շարք այլ հիմնախնդիրներ:
Անդրադառնալով վերջերս Ադրբեջանի կողմից զինադադարի ռեժիմի խախտումներին` Արցախի Հանրապետության զինված ուժերի գերագույն գլխավոր հրամանատարը դրանք որակել է որպես ահաբեկչական-դիվերսիոն գործողություններ, որոնք սպառնալիք են հանդիսանում ոչ միայն տարածաշրջանի, այլեւ ողջ քաղաքակիրթ աշխարհի համար եւ ընդգծել, որ ագրեսիան կանխելու ամենաարդյունավետ միջոցը` նրան ուժգին հակահարված տալն է: «Եթե դա չկատարվի, ապա անկայունության սահմանները անպայմանորեն կընդլայնվեն»,-ասել է Նախագահը:
Նա բարձր է գնահատել Պաշտպանության բանակի մարտունակության աստիճանը, ինչի լավագույն ապացույցն է հակառակորդի բոլոր սադրանքների արդյունավետ կասեցումը:
Երկրի ղեկավարը սեպտեմբերի 4-ին Ջրաբերդի ուղղությամբ հակառակորդի հետախուզական-դիվերսիոն խմբի առաջխաղացման փորձը հաջող կասեցնելու համար մի խումբ զինծառայողների հանձնել է պետական պարգեւներ:
Պարգեւատրում
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը սեպտեմբերի 6-ին ստորագրել է հրամանագիր պարգեւատրելու մասին:
Մարտական դիրքերը պաշտպանելիս ցուցաբերած վճռական գործողությունների, հրամանատարության հանձնարարությունները եւ ծառայողական պարտականությունները հստակ կատարելու համար «Արիության համար» մեդալով պարգեւատրվել են`

Заседание военного совета
6 сентября Президент Республики Арцах Бако Саакян принял участие в заседании военного совета Армии обороны и выступли там с речью.
В своей речи Президент вновь заверил, что власти сделают все возможное для поддержания на соответствующем уровне технического оснащения армии и для этого ничего не будет сэкономлено.
Бако Саакян также отметил, что наряду с современным вооружением необходимо также поддерживать высокий боевой дух солдат, процесс, представляющий собой пакет комплексных мероприятий, состоящих из задач психологического, воспитательного, социального и иного характера.
Касаясь последних нарушений режима прекращения огня со стороны Азербайджана, Верховный Главнокомандующий Вооруженными Силами Республики Арцах охарактерезовал их как террористическо-диверсионные действия, представляющие угрозу не только для региона, но и для всего цивилизованного мира, и подчеркнул, что самым эффективным способом предотвращения агрессии может быть только сильный отпор. «Если это не будет сделано, то границы нестабильности будут несомненно расширены», - сказал Президент.
Он высоко оценил степень боеспособности Армии обороны, лучшим доказательством чего является эффективное предотвращение всех провокаций противника.
Глава государства вручил государственные награды группе военнослужащих за успешное предотвращение попытки продвижения разведовательно-диверсионной группы противника в направлении Джраберда 4 сентября сего года.
Награды
6 сентября Президент Республики Арцах Бако Саакян подписал указ о награждении.
За решительные действия, проявленные при защите боевых позиций, четкое выполнение поручений командного состава и служебных обязанностей медалью «За мужество» награждены: