«Այս տոնը թանկ ու հիշարժան է բոլոր արցախցիների համար, որովհետեւ յուրաքանչյուրն իր անձնական ավանդն ունի մեր անկախ պետականության կայացման ու զարգացման գործում: Իհարկե, մենք դեռեւս շատ անելիքներ ունենք թե արտաքին քաղաքական եւ թե սոցիալ-տնտեսական դաշտում»,-Արցախի անկախության օրվա առիթով ուղերձում ասել է ԼՂՀ նախագահ Բակո Սահակյանը:
Սակայն, ըստ նրա, մի բան հստակ է ու անփոփոխ. Արցախի ժողովուրդն ու իշխանությունները հաստատակամ են ու անսասան ազգային նպատակների իրականացման մեջ եւ կանեն հնարավորը Արցախի Հանրապետության պայծառ ու լուսավոր ապագայի կերտման համար:
«Հայրենիքը միշտ վառ է պահում իր զավակների հիշատակը, ովքեր սեփական կյանքն են զոհաբերել հանուն ազատ ու անկախ Արցախի: Հավե~րժ փառք ու պատիվ մեր նահատակներին:
Սեպտեմբերի 2-ը տոն է նաեւ մեր հայրենակիցների համար` Հայաստանում եւ Սփյուռքում, ում միացյալ ջանքերով այսօր կանգուն է հայոց հինավուրց Արցախը եւ շարունակում է ծաղկել ու բարգավաճել»,-ասել է Բակո Սահակյանը:

Президент НКР Бако Саакян по случаю Дня Республики Арцах обратился с Поздравительным посланием.
Этот праздник дорог и памятен для всех арцахцев, потому что каждый внес свой личный вклад в становление и развитие нашей независимой государственности. Конечно, многое еще предстоит сделать как во внешнеполитической, так и в социально-экономической сфере. Но предельно четким и неизменным осталось то, что народ и власти Арцаха непреклонны и непоколебимы в осуществлении национальных целей и сделают все возможное для создания светлого будущего Республики Арцах.
Родина всегда чтит память своих сынов, пожертвовавших жизнью во имя свободного и независимого Арцаха. Вечная память и слава нашим погибшим героям!
2 сентября праздник и для наших соотечественников в Армении и Диаспоре, благодаря объединенным усилиям которых сегодня существует, продолжает развиваться и процветать древний армянский Арцах.
Дорогие соотечественники! Вновь поздравляю всех вас с этим важнейшим праздником, желаю мира, крепкого здоровья и всех благ.