«Յուրաքանչյուր պետություն և ժողովուրդ ձգտում է ուժեղանալ: Մեր դեպքում ուժ ասելով` առաջին հերթին պետք է հասկանալ գիտելիք»,-ասված է Սերժ Սարգսյանի` Գիտելիքի օրվա առիթով ուղերձում:
«Երբ ասում ենք, որ մեր ամենամեծ հարստությունը մարդն է, մենք նկատի ունենք ժամանակակից, կրթված, աշխատասեր ու հայրենասեր մարդուն, ով առաջ է տանում երկրի տնտեսությունը, գիտությունը, մշակույթն ու բանակը, հասարակական կյանքի ամենատարբեր ոլորտները: Ահա այս մարդն է մեր մեծագույն հարստությունը, և մեր դպրոցը հենց նման մարդ պետք է ձևավորի: Եթե որոշ երկրների հիմնական կարողությունը հանվում է հանքերից, ապա մեր հանքը և նրա ոսկե երակը պետք է լինի մեր դպրոցն ու այն հասարակական միջավայրը, որտեղ ձևավորվում է ապագայի քաղաքացին»,-ասել է Սերժ Սարգսյանը:
Նա մաղթել է, որ այս ուսումնական տարին լինի արգասաբեր, նոր հաջողություններ բերի Հայաստանի աշակերտներին եւ ուսանողներին, ուսուցիչներին ու դասախոսներին:

"Любое государство и народ стремятся к развитию. "Говоря "сила" в нашем случае, в первую очередь следует понимать - "знания",- говорится в послании Сержа Саргсяна по случаю Дня знаний.
"Когда мы говорим, что самое большое наше богатство - человек, мы имеем в виду современного, образованного и трудолюбивого патриота, который двигает вперед экономику страны, ее науку, культуру, армию, самые различные сферы общественной жизни. Именно этот человек и есть самое большое наше богатство, и наша школа должна формировать такого человека. Если состояние других стран добывается из рудников, то нашим рудником и нашей золотой жилой должны стать наша школа и та общественная среда, в которых формируется гражданин будущего",- сказал Серж Саргсян.
Он пожелал, чтобы нынешний учебный год был плодотворным, принес новые достижения школьникам и студентам, учителям и преподавателям Армении.