«Լավ կլինի, որ այս հարցը Ալիեւին տաք, որովհետեւ ես չեմ կարող Ադրբեջանի քաղաքականության համար պատասխանատու լինել: Ես առավելագույնը կարող եմ պատասխանատու լինել Հայաստանի եւ, ինչ-որ չափով, մեր ժողովրդի տարբեր հատվածների կողմից իրականացվող քաղաքականության համար: Մյուս կողմից, ես զարմանում եմ, որ Դուք զարմանում եք Ադրբեջանի գործողությունների, քայլերի առիթով եւ մի քիչ էլ զարմանում եմ, որ անհանգստանում եք: Միգուցե, պետք է անհանգստանալ, բայց այդ անհանգստությունը որեւէ ազդեցություն չպետք է ունենա ձեր գործունեության վրա: »,- սա մի հատված է Սերժ Սարգսյանի պատասխանից' Ստեփանակերտի թիվ 11 դպրոցի ուսուցչի հարցին:
Ուսուցիչը հետաքրքրվել էր « Ադրբեջանն այսօր ՄԱԿ-ում եւ միջազգային այլ կազմակերպություններում, առիթը բաց չթողնելով, փորձում է նորանոր բանաձեւեր առաջ քաշել' դրանով իսկ փակելով միջազգային հանրության աչքերը: Մինչեւ ե՞րբ է Ադրբեջանը շարունակելու քաղաքական տվյալ կուրսը եւ չեն հասկանո՞ւմ, վերջապես, որ սա այլ Հանրապետություն է, եւ նրանց հետ ոչ մի կապ չունի»:
Անդրադառնալով ՄԱԿ-ի գլխավոր նստաշրջանի քննարկմանն են ներկայացնելիք բանաձեւին (ամենայն հավանականությամբ սեպտեմբերի 9-ին), Սարգսյանն ասել է, որի ընդունվելը կամ չընդունվելը չի կարող էական ազդեցություն ունենալ Արցախի եւ Հայաստանի ո′չ քաղաքական, ո′չ տնտեսական կյանքում, ո′չ էլ անվտանգության բնագավառում:
«Այդ բանաձեւին, հավանաբար, կողմ կքվեարկեն մի քանի տասնյակ երկրներ: Թերեւս, այն երկրները, որոնք մշտապես համերաշխություն են ցուցաբերում Ադրբեջանի հետ. առաջին հերթին, դրանք Իսլամական կոնֆերանսի կազմակերպության երկրներն են: Բայց վստահ եմ, որ բոլոր այն երկրները, որոնք ցանկանում են, որպեսզի այդ հարցը լուծվի խաղաղ ճանապարհով եւ բանակցությունների միջոցով, դեմ են քվեարկելու այս բանաձեւին: Առնվազն, գոնե ձեռնպահ են մնալու, որովհետեւ նրանք շատ լավ գիտակցում են, որ այդպիսի բանաձեւերի ընդունումը չի կարող որեւէ դրական ազդեցություն ունենալ բանակցային գործընթացի վրա,-ասել է նա,-
Սա` մի հանգամանք, եւ երկրորդ հանգամանքը` կարծում եմ, որ շատ շատերի համար պարզ է, որ Ադրբեջանը հերթական անգամ կոպիտ սխալ է թույլ տալիս, եւ այդ կոպիտ սխալը մենք պետք է օգտագործեք մեր նպատակներին հասնելու համար: Ակնհայտ է, որ մեր կողմից եւս քայլեր կլինեն, եւ այդ քայլերը մեզ կմոտեցնեն մեր նպատակին»:
Սերժ Սարգսյանը, Արցախ կատարած աշխատանքային այցի շրջանակներում, օգոստոսի 29-ին ԼՂՀ Նախագահ Բակո Սահակյանի, Արցախի այլ պաշտոնատար անձանց եւ "Հայաստան" համահայկական հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Արա Վարդանյանի ուղեկցությամբ այցելել է Ստեփանակերտի թիվ 11 նորակառույց դպրոց եւ մանկապատանեկան ստեղծագործական կենտրոն: Նախագահ Սարգսյանը, նոր ուսումնական տարվա մեկնարկից առաջ, ծանոթացել է կրթության եւ գեղարվեստական դաստիարակության համար հիշյալ հաստատություններում ստեղծված պայմաններին:

Серж Саргсян: «Азербайджан совершает грубую ошибку»
«Было бы лучше, если бы вы задали этот вопрос Алиеву, потому что я не могу отвечать за политику Азербайджана. Самое большее, я могу отвечать за политику Армении и в какой-то мере - за политику, осуществляемую различными массами нашего народа. С другой стороны, я удивляюсь тому, что вас удивляют действия и шаги Азербайджана, и немного удивляюсь тому, что вас это беспокоит. Возможно, надо беспокоиться, но эта обеспокоенность не должна никоим образом влиять на вашу деятельность»,- это отрывок из ответа Сержа Саргсяна на вопрос учителя степанакертской школы № 11.
Учитель интересовался: «Сегодня Азербайджан, не упуская повода, стремится в ООН и других международных организациях выдвигать всё новые и новые резолюции, закрывая тем самым глаза международного сообщества. Доколе будет Азербайджан продолжать подобный политический курс? Разве там не понимают, наконец, что здесь - другая Республика, и она не имеет с ними никакой связи?»
Касаясь резолюции, которая будет предложена на рассмотрение Генеральной Ассамблеи ООН (по всей вероятности - 9 сентября), Саргсян сказал, что ее принятие или непринятие не может иметь существенного воздействия ни на политическую, ни на экономическую жизнь, ни на сферу безопасности Арцаха и Армении.
«Возможно, в пользу этой резолюции проголосует несколько десятков стран. По всей видимости - те страны, которые солидарны с Азербайджаном. В первую очередь - государства, состоящие в организации «Исламская конференция». Но я уверен: все те страны, которые хотят, чтобы этот вопрос решался мирным путем и посредством переговоров, будут голосовать против этой резолюции. Они, по меньшей мере, воздержатся, потому что очень хорошо сознают, что принятие такой резолюции не может иметь сколько-нибудь серьезного политического воздействия на переговорный процесс,- сказал он.- Это - одно обстоятельство. И второе - я считаю, что для очень многих ясно, что Азербайджан во второй раз совершает грубую ошибку, и мы должны использовать эту грубую ошибку для достижения своих целей. Очевидно, что шаги будут и с нашей стороны, и эти шаги приблизят нас к нашей цели».
В рамках своего рабочего визита в Арцах, Серж Саргсян 29 августа, в сопровождении президента НКР Бако Саакяна, других официальных лиц Арцаха и исполнительного директора Всеармянского фонда «Армения» Ара Варданяна посетил только что построенную в Степанакерте школу № 11 и Центр детско-юношеского творчества. В преддверии нового учебного года, Саргсян ознакомился с условиями, созданными в упомянутых учреждениях для образования и художественного воспитания.